Jaké je financování neziskových organizací?
Nejlepší možnosti financování pro neziskové a charitativní organizace či spolky

  1. Granty a dotace od ČR či EU.
  2. Nadační fondy.
  3. Banky.
  4. Zápůjčka.
  5. Firemní dárcovství a aukce.
  6. Firemní kreditní karta.
  7. Crowdfunding.
  8. Financování faktur (faktoring) pro neziskovky.

Založit neziskovou organizace ve formě nadace můžete jen ve formě notářského zápisu, minimální výše nadační jistiny je 500 000 Kč. Fungování nadace je také administrativně náročnější než fungování spolku.Při založení ústavu je nutná zakládací listina a dnem zápisu do veřejného rejstříku vzniká samotná organizace. Zakládací listina nemusí mít úředně ověřené podpisy a rovněž nemusí být formou veřejné listiny. Od května 2015 je založení ústavu osvobozeno od soudního poplatku.

Kolik je neziskovek v ČR : V České republice je 138 tisíc neziskových organizací, většina z nich žádnou podporu od státu nezískává, zdůrazňuje článek serveru Hlídací pes. V roce 2024 by ze státního rozpočtu prostřednictvím „neinvestičních transferů neziskovým a podobným organizacím“ mělo jít 16,9 miliardy korun.

Kdo platí neziskové organizace

Nestátní neziskové organizace jsou prioritně dotovány ze státního rozpočtu, avšak podporovány jsou i krajem a dalšími územními samosprávnými celky. Taktéž bylo zjištěno, že ne všechny státní či nestátní organizace financované z veřejných rozpočtů transparentně zveřejňují informace o získaných dotačních prostředcích.

Jak fungují neziskovky Kam mizí naše peníze : V něm shrnují argumenty o nutnosti převedení prostředků fondu ESF+ do podfinancované sociální sféry, kde jsou peníze potřeba, a pokud bude vláda i nadále otálet a k převodu finančních prostředků nedojde, budou chybět peníze pro pomoc těm, kteří se ocitnou v nepříznivých situacích.

Nadace se zakládá nadační listinou, kterou může být buď pořízení pro případ smrti (závěť, dědická smlouva), nebo zakládací listina. Tu, na rozdíl od spolku, může pořídit i pouze jeden zakladatel. Pro zakladatelskou listinu nadace pak zákon vyžaduje formu veřejné listiny – bude tedy nutné vyhledat pomoc notáře.

Dotace na hokej, církev a další

ENKI, o. p. s. Neziskové organizace v ČR dále získávají peníze z EU, krajů, obcí a měst. Stát ze svého rozpočtu nejvíce podporuje oblast sociálních věcí a politiku zaměstnanosti (cca 36 % z dotací), tělovýchovu (cca 26 % z dotací) a vzdělávání (cca 16 % z dotací).

Kdo kontroluje neziskové organizace

Kontrolu provádí 18x revizor nebo revizní komise. Dalším významným kontrolním orgánem je výkonný orgán (ředitel apod.) – 8x, z toho jednou spolu s revizí, je-li ustavena.Nezisková organizace je právnická osoba stejně jako firma. Narozdíl od nich cílem neziskovek není generování zisku, ale naplňování nějakého společensky či jinak prospěšného cíle. Ať už je to podpora lidí v nouzi, vzdělávání, kultury či péče o životní prostředí.Toto jsou nejčastější typy NNO:

  • Spolek a pobočný spolek.
  • Nadace.
  • Nadační fond.
  • Ústav.
  • Školské právnické osoby.
  • Evidované církevní právnické osoby.


Nezisková instituce nebo nezisková organizace je organizace (někdy i právnická osoba), která nevytváří zisk k přerozdělení mezi své vlastníky, správce nebo zakladatele. Zisk sice může vytvořit, ale musí ho zase vložit zpět do rozvoje organizace a plnění jejího poslání.

Kdo dotuje neziskové organizace : Nestátní neziskové organizace jsou prioritně dotovány ze státního rozpočtu, avšak podporovány jsou i krajem a dalšími územními samosprávnými celky. Taktéž bylo zjištěno, že ne všechny státní či nestátní organizace financované z veřejných rozpočtů transparentně zveřejňují informace o získaných dotačních prostředcích.

Kdo je zřizovatel neziskové organizace : Nevládní neziskovou organizací (zkráceně také NNO) je taková nezisková organizace, jejímž zřizovatelem je osoba soukromého práva, a to jak osoba fyzická, tedy jednoduše člověk, tak osoba právnická, tedy například obchodní korporace či jiná nezisková organizace.

Kdo zřizuje neziskové organizace

Vnitřní organizace nadace je daná, povinně je zřizován statutární orgán, a pokud dosáhne nadační kapitál alespoň 5 000 000 Kč, pak i kontrolní orgán. Založit nadaci lze jen ve formě notářského zápisu a minimální výše nadační jistiny je 500.000 Kč. Fungování nadace je tedy administrativně náročnější.

Od státního podniku se příspěvková organizace liší tím, že její povinností není vytváření zisku. Příspěvková organizace hospodaří s peněžními prostředky získanými vlastní (hlavní, jinou, resp. vedlejší) činností a s peněžními prostředky od jiných osob, především z rozpočtu svého zřizovatele.Mezi hlavní zdroje financování příspěvkových organizací v oblasti sociální péče patří: úhrady od obyvatel, • příspěvek na péči, • příspěvek na provoz od zřizovatele, • dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, • příjmy od zdravotní pojišťovny.

Kdo zřizuje příspěvkové organizace : Z ustanovení § 23 odst. 1 písm. b) vyplývá, že obec „může ve své pravomoci k plnění svých úkolů, zejména k hospodářskému využívání svého majetku a k zabezpečení veřejně prospěšných činností zřizovat příspěvkové organizace jako právnické osoby, které zpravidla ve své činnosti nevytvářejí zisk“.