Jak jdou za sebou intervaly?
Základní intervaly

  1. Prima.
  2. Sekunda.
  3. Tercie.
  4. Kvarta.
  5. Kvinta.
  6. Sexta.
  7. Septima.
  8. Oktáva.

– zopakuj si, co je to interval a jak je dělíme Víme už, že základní intervaly dělíme na čisté a velké. Můžeme také vytvořit odvozené intervaly- malé, zvětšené a zmenšené. Z velkých intervalů vytvoříme malý interval snížením vrchního tónu o půltón. Když tento interval ještě jednou snížíme, tak bude zmenšený.Velké intervaly jsou: sekunda, tercie, sexta, septima: Odvozené intervaly vznikají z intervalů základních jejich rozšířením nebo zúžením pomocí posuvek (křížků, béček, odrážek). Při zachování výšky spodního tónu může vzniknout z čistého intervalu zvětšený zvýšením nebo zmenšený snížením vrchního tónu.

Jak určit intervaly : Interval se zapisují pomocí závorek. Kulatá závorka značí, že daný krajní bod do intervalu nepatří, ostrá závorka pak značí, že tam krajní bod patří. Tomu říkáme otevřenost a uzavřenost. Pokud krajní bod do intervalu patří, je interval uzavřený, pokud nepatří, je otevřený.

Jak na Intervalovy beh

Intervalový trénink zařadíte co nejdále od závodu, tedy v prvních fázích plánu. Jak se blížíte závodu, pilujete vytrvalost. První 1,5 měsíce: Intervalové běhy 2x až 3x týdně, 1x týdně vytrvalostní běh. Druhý 1,5 měsíce: Tempové běhy 2x až 3x týdně,1x týdně vytrvalostní běh.

Kolik je oktáva : Základem naší tónové soustavy je sedm tónů, které se jmenují

Vzdálenost mezi těmito dvěma c se proto nazývá oktáva, podle latinského octo – osm (čti okto).

V rovnoměrně temperovaném ladění obsahuje oktáva dvanáct půltónů. Oktáva je nejkonsonantnější hudební interval (pomineme-li primu, což je souzvuk dvou tónů se stejnými frekvencemi).

Dělení intervalů podle jakosti: Čisté: Čisté intervaly jsou – 1, 4, 5, 8 Čisté intervaly mohou být zvětšené, nebo zmenšené Velké, malé: Velké, malé intervaly jsou – 2, 3, 6, 7 Malé intervaly mohou být dále zmenšené, velké intervaly mohou být dále zvětšené.

Jaké jsou intervaly

Čisté intervaly máme hned čtyři: primu, kvartu, kvintu a oktávu. Tyto intervaly tedy nemají „velké“ či „malé“ varianty, jsou pouze čisté. Ostatní intervaly můžeme mít velké či malé, tedy konkrétně sekundu, tercii, sextu a septimu.Intervalový trénink zařadíte co nejdále od závodu, tedy v prvních fázích plánu. Jak se blížíte závodu, pilujete vytrvalost. První 1,5 měsíce: Intervalové běhy 2x až 3x týdně, 1x týdně vytrvalostní běh. Druhý 1,5 měsíce: Tempové běhy 2x až 3x týdně,1x týdně vytrvalostní běh.Čisté intervaly máme hned čtyři: primu, kvartu, kvintu a oktávu. Tyto intervaly tedy nemají „velké“ či „malé“ varianty, jsou pouze čisté. Ostatní intervaly můžeme mít velké či malé, tedy konkrétně sekundu, tercii, sextu a septimu.

Průměrně se udává doba 2-3 měsíců ke zvládnutí 5 km, ale jelikož nikdo neodpovídá přesně průměru, vycházej z několika předpokladů: Tvůj zdravotní stav (fyzický i psychický) – v případě nejasností je lepší svůj stav konzultovat s praktickým lékařem či fyzioterapeutem.

Jak dlouho mám být ve fitku : Začátečnický trénink se pohybuje okolo 40 minut, redukční trénink necelou hodinu, objemový trénink 45 – 50 minut a silový trénink bývá o něco delší a to okolo 70 – 80 minut. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že klient by měl ideálně v posilovně trávit maximálně 80 minut.

Jak jdou po sobe Oktavy : – jednočárkovaná oktáva: c1, f1, g1, … – malá oktáva: c, d, e, … – velká oktáva: C, D, F, … – kontra oktáva: C1, D1, A1, …

Co je velká oktáva

Zlom oktáv nastává vždy u noty C. Velká oktáva je od Velkého C nahoru, malá oktáva je od malého c nahoru, jednočárkovaná oktáva je od c¹ nahoru atd.

Kytara má oktávy 3 (+ pár tónů, podle počtu pražců =). Téhle oktávě se říká diatonická. Kytara začíná tónem E0 (nebo malé e). Je to nejnižší/nejhlubší tón, nejnižší/nejhlubší struna (nejnižší zvučně!Název oktáva označuje číslo 8. Tónová soustava obsahuje celkem 9 oktáv, z nichž na klaviatuře najdeme 8,5 oktávy. Nejhlubší oktáva se jmenuje subkontra oktáva. Tóny, které se nacházejí v této oktávě, se zapisují pomocí velkého písmene a spodního indexu s číslem 2.

Jak běhat intervaly : Důležité pravidlo: U úseků vždy dodržujte pravidlo 1:1 – čas intervalu je stejně dlouhý jako čas odpočinku/výklusu, aby tělo v době odpočinku nestačilo zregenerovat. Intervalový trénink si přizpůsobíte podle svého. Můžete běhat klidně jenom 5 opakování. Postupně si ten interval můžete prodlužovat, třeba až na 3 minuty.