Obývájí rozsáhlé území zahrnující velkou část Evropy, Asie i Severní Ameriky.
- PRASE DIVOKÉ
- ZAJÍC POLNÍ
- VEVERKA OBECNÁ
- LIŠKA OBECNÁ
- JEZEVEC LESNÍ
Abecední výčet srstnaté zvěře, která trvale žije nebo se sezónně vyskytuje na území České republiky: daněk evropský, jelen lesní, jelenec běloocasý, jezevec lesní, ježek východní, ježek západní, kamzík horský, kočka divoká, koza bezoárová, kozorožec horský, králík divoký, křeček polní, kuna lesní, kuna skalní, lasice …V oblasti Českého lesa se vyskytují i některé druhy na pokraji vymizení jako tetřívek obecný, jeřábek lesní, čáp černý apod. V Českém lese velmi hojně žije vysoká a černá zvěř a ojediněle byl zaznamenán i výskyt rysa otrovida. Z ptáků jsou to pak luňák červený a hnědý, výr velký, ledňáček říční či skorec vodní.
Kdo zije v Doupeti : Mistrem v hrabání podzemních nor je vášnivý milovník žížal, rodinný typ a „strýc“, jak se mu někdy říká – jezevec. Stavitelské schopnosti jezevců jsou skutečně obdivuhodné. Jejich doupata, lidově zvaná hrady, jsou pověstná svou rozlehlostí.
Kdo si v lese suší houby
Oblíbenou potravou veverek jsou i houby. Je-li hub nadbytek, suší si je do zásoby – nabodává je na větvičky. Ačkoliv je veverka převážně býložravá, živí se i potravou živočišnou, nejčastěji vejci nebo mláďaty ptáků.
Co jedí zvířata v lese v zimě : Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.
Lesní pozemky pokrývají v současné době 2 671 659 ha, což představuje 34 % z celkového území státu. Výměra lesů se od druhé poloviny 20. století soustavně zvyšuje. Rozhodující podíl lesů v ČR je ve vlastnictví státu (56 %).
Vyzná se v pěstování stromů, pozná druhy hmyzu, zná rostliny, živočichy. Ví, jak šetrně získávat dřevo, jak les uchránit před poškozením, např. od zvěře, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Vyzná se v lesnických mapách, ekonomice provozu a umí práce v lese naplánovat a správně zorganizovat.
Kde spí vlk
Odpověď: Vlci žádné nory nepoužívají. Nejsou to jezevci. Vlci spí, kde se jim zrovna zlíbí, někdy v lese na jehličí, někdy na trávě. Nikdy to není jen na jediném stejném místě.Houba je velmi rychle rostoucí organismus, ale i přesto mnohé houbaře překvapí fakt, že houbě stačí jen pár dní k tomu, aby dosáhla plné velikosti vhodné k sběru. Houba roste asi 7–12 dní a polovinu této doby není vůbec viditelná.Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.
V České republice se můžeme setkat s mnoha zvířaty, která v zimě spí. Jde např. o medvěda, jezevce, plcha, netopýry, ježky, křečka, sviště a různé druhy obojživelníků nebo plazů. Také většina druhů hmyzu tráví zimu ve stavu strnulosti.
Jaká zvířata chodí v zimě ke krmelci : Přikrmování se obvykle provádí v zimním období, kdy je nedostatek potravy a není k dispozici zelené píce. Do krmelce se zakládá seno pro přikrmování lesních savců z čeledě jelenovitých (jelen, daněk, srnec apod.).
Kolik stojí 1 hektar lesa : Hektar smrkového lesa může stát 400 až 500 tisíc korun, borového v průměru kolem 350 tisíc korun. U listnatých lesů jsou důležité i podmínky, v nichž rostou. Investor vydělává hlavně na těžbě, zisk z honební činnosti bývá podle Bosáka zanedbatelný. Současné ceny dřeva pokládá za vysoké, mohou tedy klesat.
Jaký je největší les v ČR
Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. m. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů.
Pokud se do lesa vydáte na kole či na koni, pohybujte se výhradně po lesních cestách a vyznačených trasách. Vjezd motorovými vozidly není povolen vůbec. Zákon rovněž zakazuje znečišťovat les odpadky, vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů či keřů, sbírat semena lesních dřevin a jmelí.V lese můžete pro vlastní potřebu sbírat lesní plody (i houby) a suchou na zemi ležící klest. To znamená, že určitě není v lese možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů či např. sbírat semena lesních dřevin a jmelí.
Kde žije vlk v ČR : Kde u nás žije
Kromě smečky na Ralsku, která představuje jediné vnitrozemské teritorium, se vlci vyskytují především v pohraničí – na Šumavě, v Českém lese, Krušných horách, v Českém Švýcarsku a Lužických horách, Českém středohoří i Jizerských horách, dále na Broumovsku, v Beskydech a Bílých Karpatech.