Jak čistit pitnou vodu?
Cílem je získat dostatečně čistou vodu pro požadované účely. Mezi nejběžnější operace určené k čištění vody patří destilace, reverzní osmóza, filtrace přes aktivní uhlí, mikrofiltrace, ultrafiltrace a elektrodeionizace.Kromě toho vroucí voda nezabije všechny bakterie ani neodstraní chemikálie přítomné ve vodě z vodovodu. Jediným způsobem, jak to bezpečně udělat, je použitím vodního filtru. Vařící voda může odstranit pouze pevné látky a bakterie, což znamená, že z vody neodstraní škodlivé látky, jako je chlór a olovo.Vodu můžete dezinfikovat jedním ze dvou běžně používaných způsobů:

  1. pomocí kapek nebo tablet s obsahem chloru a iontů stříbra. Částice těchto prvků dokážou vodu spolehlivě dezinfikovat.
  2. pomocí UV záření Tento způsob rovněž zahubí všechny nechtěné organismy ve vodě.

Čím se dezinfikuje pitná voda : V dnešní době se k dezinfekci pitné vody kromě chloru rovněž využívá ozon a UV záření, při jejichž použití nevznikají vedlejší chlorované produkty. Méně známou možností dezinfekce pitné vody je technologie MIOX, která je využívána především v zahraničí, i když u nás má již své zastoupení.

Jak vyčistit vodu od bakterií

K dezinfekci vody se používá chlorace vody za použití dávkovacího čerpadla nebo dezinfekce vody UV zářením pomocí UV lamp. Těmito způsoby dosáhneme likvidace bakterií, které se dělí na Koliformní bakterie, Enterokoky (fekální streptokoky), Psychrofilní bakterie a Mezofilní bakterie (kultivované mikroorganismy).

Jak vyrobit čističku vody : Jak postupovat

  1. PET lahev umístíme do sklenice dnem vzhůru.
  2. Filtrační papír složíme do tvaru kornoutu.
  3. Do hrdla lahve vložíme poskládaný filtrační papír.
  4. Přidáme velký chuchvalec vaty.
  5. Poté nasypeme písek.
  6. Na závěr vložíme aktivní uhlí a kamínky.
  7. Do čistírny nalijeme špinavou vodu z kaluže a čekáme, co se bude dít.

Postupy úpravy

  1. Usazování v usazovacích nádržích.
  2. Čiření
  3. Filtrace.
  4. Sorpce.
  5. Oxidace a dezinfekce.
  6. Provzdušňování (aerace)
  7. Odželezování a odmanganování
  8. Mikrobiologické a biologické způsoby úpravy vody.


Odstranění koliformních bakterií z vody

Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.

Co čistí vodu

Voda se čistí především varem, chemickými látkami a nebo UV světlem. Čištění vody je obzvláště důležité v zemích třetího světa, kde jsou virové nemoci obvyklé.Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.Odstranění koliformních bakterií z vody

Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.

Dezinfekce vodovodního potrubí probíhá velmi jednoduše. Pomocí speciálního dávkovače dezinfekční látky se do vodovodního potrubí napustí dezinfekční látka, tu necháme jistý čas působit a následně z vodovodního řádu řádně vypláchneme.

Proč pít čistou vodu : Dehydratace, únava a toxiny se hromadí, pokud tělo dostatečně nezavlažujete. Neokysličená krev, ospalost a bolest hlavy nebo kloubů – za to všechno může pouhý nedostatek tekutin. Vše vyřeší obyčejná voda!

Jak získat čistou vodu v přírodě : Několik způsobů jak najít vodu

  1. 1) Nejjednodušší způsob je najít nějaký vodní tok (řeka, potok).
  2. 2) Další možností je sledovat okolní flóru.
  3. 3) Každému už někdy promokly boty, když se ráno procházel v trávě (rosa).
  4. 4) Dešťová voda je také dobrý zdroj.
  5. 5)Krajní možností je pít svoji moč či krev zvířat.

Jak zajistit pitnou vodu

Jednou z možností, jak řešit nedostatek dešťové vody je pomocí rezervního dopouštění nádrže z veřejného vodovodu či studny – v takovém případě je pitná voda z řadu či studny čerpána do nádrže. Druhou z možností je čerpání vody z rozdělovací nádoby domácí vodárny.

Když je voda zakalená, zapáchá a má divnou pachuť, raději ji nepijte.Balená voda se po otevření musí ihned vypít, jinak se zkazí

Spotřebujte ji do 3 – 4 dní. Zde je určitý rozdíl mezi sycenými a nesycenými vodami. Jelikož oxid uhličitý (CO2) brání rozmnožování mikroorganismů, vydrží sycená voda déle než nesycená. Proto je nejlepší po otevření vodu skladovat v lednici.

Co se dá chytit z vody : Např. salmonely způsobují břišní tyfus a salmonelózy, shigely bacilární úplavici, patogenní E. coli je příčinou průjmů novorozenců, kojenců a malých dětí a její kmen E. coli O157:H7 může kromě krvavých průjmů vyústit v hemolyticko-uremický syndrom, v některých případech končící smrtí.