Stačí v aplikaci NightCap Camera zvolit Star trails mode (viz ilustrace), dát iPhone na stativ a zmáčknout spoušť.Ano, je možné fotit hvězdy i na smartphone, ale žádné zázraky neočekávejte. I v tomto případě budete potřebovat stativ a nějakou aplikaci, která vám umožní pořizovat delší expozice. Například na iPhone si můžete stánout aplikaci NightCap Camera a na Androidu aplikaci Long Exposure Camera 2.Připevněte fotoaparát na stativ a nastavte rychlost závěrky přibližně na 20 sekund nebo vyšší. Podle toho nastavte clonu a citlivost ISO (f/4 a ISO 640 obvykle fungují dobře). Pořiďte zkušební snímek, prohlédněte si výsledky a proveďte všechny potřebné změny nastavení expozice.
Jak fotit iPhone v noci :
- Otevřete aplikaci Fotoaparát . Při slabém osvětlení se noční režim zapne automaticky.
- Chcete‑li noční režim vypnout nebo zapnout, klepněte na.
- Chcete‑li si vyzkoušet různé možnosti nočního režimu, klepněte na , potom na.
- Chcete‑li pořídit snímek, klepněte na tlačítko Spoušť a držte telefon nehybně.
Jak fotit hvězdy
Expozici volím vždy manuálně, clonu nechám úplně otevřenou, aby prošlo co nejvíce světla do fotoaparátu, v mém případě F1,8 nebo f2,8 podle nasazeného objektivu. Expoziční čas maximálně 13-15 sekund, to proto, aby se hvězdy při zdánlivém pohybu (otáčení) oblohy zobrazili jako body a ne čárky.
Jak vyfotit Iphonem Polarni zari : Při focení polární záře budete potřebovat stativ
Pokud je k vašemu zařízení připojíte a otevřete aplikaci Fotoaparát, tak můžete fotit stisknutím tlačítek pro ovládání hlasitosti na sluchátkách. Pokud vlastníte Apple Watch, tak můžete využít aplikaci Fotoaparát, pomocí které lze taktéž stisknout spoušť na dálku.
Velmi hezky také vypadají stany v noční krajině, zevnitř nasvícené baterkou nebo svíčkou. Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.
Jak fotit pohyb hvězd
Jak se fotí Star Trails – pohyb hvězd
- Použijte stabilní stativ.
- Na pohyb hvězd se nejvíce hodí širokoúhlý objektiv s dobrou světelností
- Vypněte si stabilizované objektivy (zejména u zrcadlovek)
- Vypněte si redukce šumu (pro dlouhé expozice a vysoké ISO)
Co se týká nastavení fotoaparátu doporučuji následující: Rychlost závěrky obvykle 30 sekund, ISO od 400 do 800 f2. 8 (nižší clonu moc nedoporučuji, obraz by byl v krajích neostrý). Záleží ovšem na vašich individuálních zkušenostech s daným typem objektivu.Ideální období je v rozmezí začátkem září až koncem dubna pokud se bavíme o Evropě. V Severní Americe je situace lehce jiná. Severní magnetický pól je geograficky lehce nakloněný k USA a Kanadě. Z tohoto důvodu je v Severní Americe možné pozorovat polární záři i v létě v lokalitách situovanějších více na jihu.
Správné načasování zvyšuje pravděpodobnost zhlédnutí Polární záře a úměrně stoupá právě s počtem hodin, po kterou trvá noc. Za polárním kruhem takovou podmínku splňuje období od poloviny listopadu až do poloviny března.
Jak fotit pod vodou : S vodotěsným pouzdrem Aquapac dosáhnete nejlepších výsledků, když bude průhled těsně přiléhat k objektivu fotoaparátu nebo kamery. Vyhýbejte se použití blesku. Pokud však potřebujete blesk použít, ověřte si, zda k němu pouzdro těsně přiléhá, aby nedocházelo k odrazu záblesku před objektiv.
Kdy a jak fotit Mlecnou drahu : Pokud chcete úspěšně zachytit Mléčnou dráhu, nejvíce je viditelná od června do září na severní polokouli (od srpna se přehoupne do vertikální polohy). Silný svit měsíce vám zcela znemožní fotit Mléčnou dráhu. Na druhou stranu fotografování noční krajiny za svitu měsíce vám může odkrýt zcela nový svět.
Jak fotit za deště
Co nejvíce nazoomujte (přibližte) k tmavému pozadí – cílem je dosáhnout menší hloubky ostrosti. Ručně zaostřete někam mezi Vás a tmavé pozadí. Jakmile správně zaostříte, v hledáčku krásně uvidíte letící kapky – pozadí totiž bude rozmazané a nebude na fotografii rušit kresbu kapek.
Při focení pohybu používejme co nejvyšší ISO
Vyšší ISO vede ke kratším časům. Tím se můžeme zbavit pohybové neostrosti. Vyšší ISO vede k vyšším clonový číslům. Díky tomu budeme mít větší hloubku ostrosti a v konečným důsledku mnohem vyšší pravděpodobnost, že na fotce bude ostré to, co chceme.Záři je možné spatřit ve většině částí země. Mezi nejlepší místa patří tradičně Yukon a Severní Teritoria. Štěstí však můžete mít i v Britské Kolumbii nebo v Novém Skotsku. Společnost Canadian Geographic má skvělou online mapu míst polární záře v Kanadě.
Kdy jet do Finska na polární záři : Finsko je jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete sledovat polární záři. Tuto neuvěřitelnou hru žluté, zelené, růžové a fialové barvy můžete v Laponsku vidět od září do března. Bývá viditelná až 200 dní v roce, takže v zimě každý den.