Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena.Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.Jedle (Abies) je z čeledi borovicovitých. Jde o vždyzelené jehličnaté stromy s rovnými kmeny a větvemi v přeslenu. Jehlice jsou většinou dvouřadé, hřebenitě uspořádané, na vrcholu vykrojené. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají směrem nahoru, ve stáří se rozpadají.
Jaká může být jedle : Kromě typicky temně zelené barvy může jehličí variovat v odstínech od leskle světle zelené (jedle sachalinská) přes nasivělou a stříbřitou (jedle ojíněná, jedle španělská, kultivary různých druhů typu 'Glauca' či 'Argentea') až po žlutozelenou (kultivary 'Aurea' mnoha druhů) a bělavě zelenou (varianty 'Variegata', resp …
Jak vypadá jedle
jedle obrovská
Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.
Který strom má malé šišky : Borovice je jedním z nejvyšších jehličnatých stromů v Česku. Má dlouhé jehličky a malé šišky, které také najdeme na zemi. Jedle má krátké jehličky, které jsou z jedné strany stříbrné a z druhé zelené.
Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.
Výukový a pracovní list
NÁZEV | ROSTE | ŠIŠKY |
---|---|---|
SMRK | na horách | podlouhlé, vzpřímené, potom visí svisle |
BOROVICE | v nížinách | malé, dřevnaté |
JEDLE | v horských a podhorských oblastech. | podlouhlé, vzpřímené, rozpadají se na stromě |
MODŘÍN | v horských a podhorských oblastech | malé, vzpřímené |
11. 4. 2012
Jaké jsou druhy jedle
Kavkazská, korejská, numidská, ojiněná, řecká či vznešená – to je jen malý výčet přívlastků pro jedle. Tyto přívlastky jsou doplněny kultivary, které nám jedle krásně ozvláštňují. Jedle jsou stálezelené jehličnaté stromy, dorůstají od 1,5 m až do 30 m.Velmi husté, čárkovité, zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé a na rozdíl od jedle bělokoré obrůstají větvičku i z horní strany, kde jsou nasměrovány šikmo dopředu. Svrchní strana jehlic je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů.Šišky jedle se rozpadnou brzy
Mezi jehličnany pěstované nejčastěji v okrasných zahradách patří bezesporu jedle. Jejím typickým znakem jsou vzpřímené šišky (na rozdíl od ostatních jehličnanů rostou vzhůru), které se však rozpadají ještě dříve, než stačí dozrát.
Smrky mají na rozdíl od borovic šišky spíše podlouhlé, úzké a většinou ronící pryskyřici, zakrslé nebo bizarně větvené kultivary nemají šišky vůbec, či až po několika desítkách let.
Jaké má kořeny jedle : Jedle má výrazný kůlový kořen a také z postranních kořenů vysílá hluboko sahající upevňovací kořeny („panohy“), proto je dobře zakotvena v půdě.
Kde roste jedle kavkazská : Jehličnatý strom z čeledi borovicovité – Pinaceae a rodu jedle – Abies, o kterém lze říci, že roste v Evropě a přilehlých oblastech jako je severní Afrika, Blízký východ a Kavkaz. Vyskytuje se převážně v izolovaných areálech.
Proč se šišky otevírají a zavírají
Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.
Domovem jedle jsou kopce a hory, kde žije společně s buky a se smrky. Vyznat se v jedlích dokáže jen málokdo, vždyť je jich více než 50 druhů. Ale u nás je to jednoduché, v našich zemích roste jen jedle bělokorá. Když má vlhké ovzduší, dobrou půdu a stín, vyroste až 60 m vysoko a dožije se i 300 let.Do středně velkých zahrad se hodí stromy s výškou 2,5–4 metry. Vybrat můžete třeba jedli bělokorou s úzce kuželovitou korunou, jedli korejskou, která brzy nasazuje a má množství velmi dekorativních šišek, či kultivar Silberlocke s výrazně prohnutými jehlicemi, díky čemuž je strom zajímavý na pohled z mnoha úhlů.
Proč se sbírají šišky : Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.