Chceme-li v e-mailu oslovit například Lukáše zkrácenou podobou jeho jména, máme napsat Luki, nebo Luky Možné je obojí, ale častěji se objevují podoby zakončené na -i. Otázka: Napište mi, prosím, podle čeho se skloňují podstatná jména ženského rodu – jména vlastní v 5.Já mám totiž i Áju, a líbí se mi říkat, Ája a Kája.Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.
Jak skloňovat příjmení končící na I : Česká příjmení končící ve výslovnosti i v písmu na -i jsou spíše výjimečná (Darmopíši, Bezstarosti) a zůstávají nesklonná (pouze ve 3. a 6. p. se občas připojuje koncovka -ovi) nebo je lze skloňovat pomocí zájmenných koncovek (2.
Jaké I při oslovení
Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka – Stázi, Tomík/Tomíček – Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.
Jak se píše oslovení Evi : Zdrobnělé (a nespisovné) oslovení Evi nebo Evy je vhodnější psát s měkkým „i“.
Domáckými podobami jména je Klárka, Klárinka, Kláruška, Klaruše, také Kája nebo Lara. Jméno Klára existuje i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Clara, Claire nebo Clare, v němčině jako Klara či Klarissa.
POZDRAV A ÚVOD
V oficiální oslovujeme adresáta buď vážený pane/paní a jméno, které rozhodně musí být v pátém pádě (vážený pane Novák je jednoznačně chyba). Pokud má daná osoba titul, je zdvořilé ji oslovovat titulem, tedy vážená paní doktorko nebo vážený pane inženýre, případně titulem pracovním – vážený pane řediteli.
Jak skloňování příjmení při oslovování
Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Oslovení v psané komunikaci
Je jedno, jestli oslovuješ v emailu nebo v dopise, to nejlepší co při oslovení můžeš udělat je oslovit konkrétní osobu jménem. Standardně se užívá „Vážený pane“ nebo „Vážená paní“ s příjmením oslovovaného.
Jak napsat oslovení : V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Co znamená jméno Sofie : Sofie či Sofia (českou obdobou je Žofie) je ženské rodné jméno pocházející z řeckého slova σοφία (sofia) znamenající „moudrost“. Podle českého kalendáře slaví svátek 15. května společně se Žofií. Mezi české domácí podoby patří Sofinka, Sofča, Sofi, Sofka, Sofinečka či Sofa.
Co znamená jméno Veronika
Ženské křestní jméno Veronika pochází z řeckého jména Bereniké (Phereniké). První část jména tvoří slovo "fere", resp. sloveso "ferein" s významem "nést", druhá část jména "niké" se z řečtiny překládá jako "vítězství". Jméno Veronika tak znamená "ta, která přináší vítězství", "nositelka vítězství", "vítězka".
Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.Každý oficiální dopis (a rovněž e‑mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení partneři, Vážení klienti).
Jak se píše oslovení v emailu : Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.