Jak horkou vodou zalít zelený čaj?
První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů. Jinak se chovají ovocné a bylinné čaje a také černý čaj. Přírodní třísloviny (takzvané katechiny) v těchto druzích čaje se nejlépe uvolňují ve vroucí vodě.

Proč je zelený čaj horký : Většinou se uvádí, že se zelené čaje zalévají převařenou vodou, kterou jsme nechali vychladnout na 60–80 °C. Příliš horká voda by z čaje totiž vyluhovala třísloviny a další látky, které způsobují až nepříjemně hořkou chuť.

Jak dlouho nechat louhovat zelený čaj

Jak dlouho louhovat zelený čaj U zelených čajů je doporučená kratší doba louhování, zhruba 2-4 minuty. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.

Kolik zeleného čaje denně vypít : Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět. Těhotné, kojící ženy a malé děti by měly pít až druhý nálev zeleného čaje, protože je v něm není tak velký obsah kofeinu a taninů.

Zelený čaj se zalévá o teplotě cca 70-80 °C. Uvařenou vodu nechte chvíli odstát – nesmí být vařící. Pokud byste zalili zelený čaj vroucí vodou, vypustily by se třísloviny a nálev by zhořkl.

a. Chladnutí vody v šálku 0,2l

Výsledná teplota Čas čekání (minuty:vteřiny) Poznámka
90°C 0:00 Nečekám – zchladne při přelévání
85°C 0:30 Počkám 30 vteřin, pak přidám čaj
80°C 0:45 Počkám 45 vteřin, pak přidám čaj
75°C 2:00 Počkám 2 minuty, pak přidám čaj

Jak horkou vodou se zalévá čaj

Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 stupňů. Můžete ho nechat louhovat až pět minut. Záleží jen na tom, jak ho chcete mít silný. Z jednoho čaje můžete připravit až tři nálevy.Zelený čaj – kontraindikace

Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.Současné studie ukazují, že zelený čaj:

  • posiluje koncentraci, duševní výkonnost a motivaci k výkonům (při sportu)
  • zlepšuje schopnost učit se.
  • působí proti depresím, snižuje množství stresových symptomů
  • má vysoký obsah vitamínů a minerálů
  • mírní žaludeční a střevní problémy.
  • podporuje trávení
  • snižuje hladinu cholesterolu.


Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.

Kdo nesmí zelený čaj : Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.

Kdy je nejlepší pít zelený čaj : Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.

Kolik stupňů má teplá voda z kohoutku

Teplota teplé vody z kohoutku

Teplá voda musí být celoročně v rozmezí mezi 45–60 °C, a to minimálně od 6 do 22 hodin. Při úplném otevření kohoutku se jí musíte opět dočkat do 30 vteřin. Jelikož při teplotě 60 °C už člověku hrozí opaření, nejvyšší teplota se často ve veřejných institucích omezuje právě na 45 °C.

Jak dlouho louhovat zelený čaj U zelených čajů je doporučená kratší doba louhování, zhruba 2-4 minuty. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.Zelený čaj na lačno nikdy nepijte. Důvodem je vysoký obsah katechinů, který by vám mohl podráždit žaludek nebo poškodit játra.

Proč čaj Nelouhovat dlouho : Při kratší než doporučené době louhování dochází k ochuzení chuťového zážitku, z čaje se prostě nestihne vyluhovat vše potřebné. Při překročení doporučené doby se do čaje začnou uvolňovat i další látky (např. třísloviny), které mají obvykle hořkou chuť, čímž se výsledných chuťový zážitek opět mění.