Jak hnízdí divoké kachny?
Hnízdění začíná od počátku března a protáhne se až do července. Čerstvá snůška však bývá nalezena i na začátku listopadu. Samice snáší nejčastěji 9–13 zelenožlutých nebo modrozelených vajec. Občas se stává, že do hnízd kachny divoké nakladou vejce i jiné druhy kachen, nebo i dokonce bažant obecný.Samičky sedí na vejcích necelé 4 týdny, ihned po vylíhnutí se káčata dokáží pohybovat po vodě, na létání si musí další dva měsíce počkat.Kachna hnízdí v dubnu a hnízdo si staví v zarostlém rákosu na suchých místech a vystýlá ho chmýřím. Snáší 8 až 12 vajec. Zahřívání vajec trvá podobně jako u ostatních kachen 26 dní. V době migrace pravidelně táhne přes naše území hvízdák euroasijský (Anas penelope).

Jak se škube Divoká kachna : Kachnu nejprve omračte a poté ji ideálně prostrčte hlavu do odkrvovacího trychtýře, který Vám pomůže k bezpečnému přidržení kachen. Kachnu v trychtýři ponechte, dokud nedojde k jejímu odkrvení. Škubání kachen na sucho je sice také řešením, ale velice se přitom natrápíte.

Jak se peče Divoká kachna

Nakrájenou cibuli, slaninu dáme na dno pekáčku, dále vložíme kachnu, přidáme divoké koření a jalovec. Přilijeme vodu. Pečeme 120 minut při 160 stupních, přičemž každých 30 minut podléváme a otáčíme. Ke kachně přidáme rozmarýn, brusinky, nové koření a odkrytou ji pečeme dalších 30 minut při 190 stupních.

Kam odlétají kachny na zimu : Na podzim odlétají kachny k zimovištím. Některé volí jižní teplejší kraje, některé u nás zůstávají i přes zimu. Zimují na tekoucích nezamrzajících řekách.

Kachní vejce potřebují k vylíhnutí také více dní, než je tomu u slepic, které se obvykle líhnou za 21 dní. Kachna pekingská potřebuje k vylíhnutí 28 dní a kachna pižmová dokonce 35 dní.

Zbarvení kachen je méně nápadné a tmavší. Polák velký, jako všechny potápivé kachny, se nejvíce zdržuje na vodě a jen zřídka vychází na zem. Za potravou se potápí hluboko, až do 4 m a pod vodou vydrží i 30 sekund. Při dně spásají vodní rostliny a řasy.

Jak dlouho se peče kachna v troubě

Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti. V pekáči ji pouze na začátku mírně podlijeme vodou a v první polovině pečení ji pečeme zakrytou. Kachna je hotová, když se maso na stehnech zcela odděluje od kosti. Upečenou kachnu před podáváním necháme zakrytou odpočívat.Důkladně ze všech stran osolte asi dvěma třetinami soli, zbytek nasypte do břišní dutiny. Kůži ze všech stran posypte kmínem. Takto připravenou kachnu položte hřbetem dolů do pekáčku, který ji velikostí těsně obemkne. Přikryjte dobře přiléhajícím víkem nebo zakryjte alobalem a utěsněte.Kachny divoké žijí v párech, které tvoří v říjnu a v listopadu na společných shromaždištích. Mimo dobu rozmnožování tvoří velká hejna. Přezimují na nezamrzajících vodních plochách. Hnízda si staví často v porostech na březích vod, ale nemusí to být pravidlem.

Pokud tedy chcete kachny nakrmit bez obav, je vhodné donést jim různé druhy obilovin (např. oves, pšenice, žito), které je vhodnější než samotné pečivo, salát či nakrájené zeleninové odřezky. Pochutnají si ale i na bramborách či řepě. Kachny rády uvítají mražený hrášek a kukuřici, které není nutné vařit.

Jak hluboko se potápí potápěči : Za limit rekreačního potápění je považováno 40 metrů, což je i hloubka, do níž je potápěč v Deep Diving certifikován. Obvykle se za hluboký ponor považuje ponor do hloubky mezi třiceti a čtyřiceti metry. Hlavním důvodem, proč se potápěči potápějí hluboko, je spatřit věci, které nejsou k vidění v mělkých vodách.

Kdy se líhnou divoké kachny : Nejen, že je kachní vejce větší, ale také skořápka je daleko tvrdší a odolnější. Kachní vejce potřebují k vylíhnutí také více dní, než je tomu u slepic, které se obvykle líhnou za 21 dní. Kachna pekingská potřebuje k vylíhnutí 28 dní a kachna pižmová dokonce 35 dní.

Co se dává před pečením do kachny

Kachnu před pečením vyndáme z lednice, a pokud je to potřeba, tak i očistíme a osušíme. Ze všech stran ji rovnoměrně a silně osolíme, posypeme kmínem a nezapomeneme přitom ani na hrudní dutinu, do které vložíme umytá jablka.

Osolíme, opepříme a okmínujeme zvenčí i zevnitř. Nakrájenou cibuli, slaninu dáme na dno pekáčku, dále vložíme kachnu, přidáme divoké koření a jalovec. Přilijeme vodu. Pečeme 120 minut při 160 stupních, přičemž každých 30 minut podléváme a otáčíme.Pro labutě, kachny a další vodní ptáky jsou podle LHMP vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.

Co nesmi jíst kachny : Kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice jsou sporné, některým zvířatům totiž mohou uškodit. V současnosti není navíc vhodné přikrmovat divočáky, kterým chutnají nejvíc. A třeba daňci, kteří rádi hltají ve velkém, by po požití většího množství kaštanů mohli zemřít.