Jak hnojit bazalku?
Tato bylinka je na živiny náročná, doporučuje se ji pravidelně 1× za 2-4 týdny přihnojovat organickým hnojivem určeným na bylinky. Základem je sázení do výživné zeminy. Pravidelným zaštipováním horních lístků podpoříte nový růst a omezíte natahování stonků, takže rostlinka bude růst bohatěji.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak správně zalévat bazalku

Jak oživit bazalku : Jak rozmnožit bazalku

  1. Odstřihněte zdravý výhonek bazalky o délce přibližně 6-10 cm.
  2. Odstraňte spodní listy, ponechte pouze několik horních.
  3. Umožněte řízku zakořenit.
  4. Pokud používáte vodu, počkejte, až se objeví kořínky(bude to trvat tak 2-4 týdny), a poté přesuňte řízek do květináče s půdou.

Co potrebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Čím přihnojit : posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.

Jakou teplotu snese bazalka

Bazalka je na pěstování nepříliš náročná. Vyžaduje teplé, slunné a závětrné místo. Lze ji pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku, květináči či jiné nádobě. Nejlépe se jí daří při teplotě nad 10 °C a při alespoň 5 hodinách přímého slunečního svitu.Rostlinu začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři snítky lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik ihned využijete. Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě.Žádnou speciální zeminu používat nemusíte, ale rostlině se bude dobře dařit, pokud přidáte trochu perlitu na provzdušnění. „Bylinku zalévejte rovnoměrně, každý den trochu, a postavte ji na slunné místo. Na rostlinu by ale nemělo pražit slunce a neměla by být v průvanu,“ přidává další tipy bylinkářka Anna Krutová.

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak se starat o cerstvou bazalku : Žádnou speciální zeminu používat nemusíte, ale rostlině se bude dobře dařit, pokud přidáte trochu perlitu na provzdušnění. „Bylinku zalévejte rovnoměrně, každý den trochu, a postavte ji na slunné místo. Na rostlinu by ale nemělo pražit slunce a neměla by být v průvanu,“ přidává další tipy bylinkářka Anna Krutová.

Co lze hnojit Slepičincem : slepičince se používají na přihnojování při podzimním zpracování půdy okrasných keřů, ale i rybízů nebo angreštů. Během jara a léta je ideální používat zálivku se slepičím trusem na okurky, rajčata, nebo na muškáty.

Jak správně hnojit

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Na co se dá použít slepičí hnůj : Použití: Slepičí hnůj je vhodný pro hnojení zeleniny, pokojových a balkónových rostlin a je možné ho použít i při výsadbě stromů a keřů či pro základní hnojení trávníků a sportovních hřišť.