Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.Rané odrůdy kedlubnu mají délku vegetace 80 až 110 dní, semena vyséváme v únoru. V polovině dubna pak vysazujeme je ve sponu 25 x 25 cm. Letní odrůdy mají délku vegetace 100 až 140 dní, semena vyséváme v březnu či dubnu, vysazujeme je ve sponu 25 x 25 cm v první polovině května.Pozor tedy na přelévání. Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.
Jakou teplotu snesou kedlubny : Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)
Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C.
Kam zasadit kedluben
Krásné a zdravé kedlubny lze vypěstovat i doma
Hned zdřevnatí a jsou v podstatě nepoužitelné. Takže letní várku pěstujeme raději na stinném stanovišti (v létě vysazované rané odrůdy).
Kdy se muze dát kedlubna do skleníku : Semínka vyséváme do skleníku už v lednu, sazeničky od února. To platí, pokud máme skleník vytápěný, jinak musíme počkat na teplejší počasí v březnu, nebo skleník aspoň temperovat. Semínka se vysévají jen těsně pod povrch substrátu, který je důkladně prolitý.
Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.
Kedlubny vysévané venku jsou na podmínky venkovního prostředí zvyklé, takže je přesazujeme v podstatě kdykoliv od doby, co mají alespoň dva pravé lístky. Kedlubna snáší přesazování dobře, takže není nutné se bát, že bychom rostlinkám změnou stanoviště ublížili.
Kdy se sázejí kedlubny
Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.Před výsadbou je vhodné půdu zrýt, pořádně prokypřit a zavlažit, pokud je příliš suchá. V případě, že kedluben pěstujete ze semen, umístěte pět semínek k sobě. V době, kdy vyrostou malé rostlinky s několika lístky, bude potřeba sazeničky rozsázet. Vzdálenost mezi nimi ponechte alespoň dvacet centimetrů.Ideální teploty jsou pro ně minimálně 15 oC. Odolnější vůči chladu je např. předpěstovaná sadba košťálovin a celeru, kterým svědčí naopak střídání denních a nočních teplot, ale pouze v rozmezí okolo 4 až 7 °C. Pokud teplota klesne pod nulu, sadba košťálovin to sice přežije, hrozí však předčasné vybíhání do květu.
Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.
Kolik hlíny do skleníku : Důležité je odstranit použitou půdu ze skleníku do dostatečné hloubky, nejen na povrchu. Za optimální se považuje vrstva 10 až 20 cm, kterou musíte nahradit zeminou ze zahrady. Pozor ale na zbytky rostlin z venkovních záhonů. Půda by měla být čistá a bez rostlinných zbytků, takže je lépe ji přesypat přes síto.
Jak sázet do skleníku : Obecně platí, že rostliny, které potřebují k růstu více prostoru, se sází na okraj skleníku. Menší rostliny se umisťují blíže k centru. Kupříkladu rajčata vyžadují přísun vzduchu a dostatek místa. V záhonu byste je proto měli umístit blízko ke vchodu či oknům skleníku.
Co vysadit ke Kedlubnam
Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.
Semínka vyséváme do skleníku už v lednu, sazeničky od února. To platí, pokud máme skleník vytápěný, jinak musíme počkat na teplejší počasí v březnu, nebo skleník aspoň temperovat. Semínka se vysévají jen těsně pod povrch substrátu, který je důkladně prolitý.Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.
Kdy dát sazenice ven : Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.