Jak hluboko sázet švestky?
Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.Sázení švestek

Švestkám se daří v mírně vlhké půdě, naopak trvalé přemokření nesnášejí. V suchých půdách mohou plody předčasně opadat a ve velmi studených polohách můžete bojovat s tím, že plody nedozrají. Výsadba švestky se provádí na podzim (od září do listopadu) nebo na jaře (od března do konce dubna).

Jak daleko od sebe sázet višně : Vhodné do malých zahrádek. Odrůdy višní na podnoži Colt sadíme na vzdálenost 3-4m od sebe. Odrůda sladkovišně na podnoži Ptáčnice sadíme na vzdálenost 3-4m od sebe. Odrůdy slivoní na podnoži myrobalán: doporučená vzdálenost výsadby mezi stromy minimálně 4-5m od sebe.

Jak daleko od sebe sázet švestky

Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.

Kam zasadit švestku : Na jaké místo švestku vysadit

Švestky patří mezi ovoce, které není příliš náročné na teplo. Chcete-li je však pěstovat v oblasti, kde dřív přichází zima, raději se vyvarujte těch nejpozdnějších odrůd, aby vás o plody nepřipravil mráz. Obecně se švestkám daří na mírně vlhkých půdách, trvalé zamokření však nesnášejí.

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.

Jáma pro stromeček nemusí být příliš hluboká. Ideálně hlubokou na výšku kořenového balu a 5x širší, než je jeho průměr. Zemina by měla zakrývala celý kořenový bal. Pokud máte možnost na dno jámy můžete nasypat kompost.

Kdy se sází višně

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby višní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy v kontejneru můžeme sadit během celého roku.V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby. Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky.Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak daleko od sebe sazet švestky : Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.

Co sázet spolu : Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Jak hluboko zasadit strom

Jáma pro stromeček nemusí být příliš hluboká. Ideálně hlubokou na výšku kořenového balu a 5x širší, než je jeho průměr. Zemina by měla zakrývala celý kořenový bal. Pokud máte možnost na dno jámy můžete nasypat kompost.

Třešně a višně

  1. Čtvrtkmen: vysazujeme ve sponu 5–7 m x 4–6 m.
  2. Nízké tvary: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m.
  3. Pásová výsadba: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m. Je nezbytné použít slabě rostoucí podnože.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co sázet vedle cibule : Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa

  1. Mrkev.
  2. Česnek.
  3. Pórek.
  4. Kopr.
  5. Salát.
  6. Hrášek.
  7. Rajče.
  8. Paprika.