Jak hluboko síť kopr?
Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlor. Vyžaduje včasný výsev do řádků 20 až 25 centimetrů vzdálených.Můžete použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku, aby podpořilo růst listů a vývoj kořenů. Vhodná jsou přírodní organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík. 2. Vysévejte semena, nebo sázejte sazenice: Kopr vonný se obvykle pěstuje ze semen, která se sází do půdy přibližně 1 cm hluboko.

Kdy Vyklici kopr : Pěstování je velmi snadné. V dubnu až červenci vysejte semena kopru "na husto" přímo na záhon do řádků vzdálených 30 cm. Pokud si chcete zajistit úrodu kopru na celou sezónu, vysévejte kopr v dvoutýdenních intervalech až do konce července.

Co nesnáší kopr

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité. Kopr si libuje na světlém slunečném místě, přílišné sucho, chlad a mokro mu vadí.

Co odpuzuje kopr : Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.

Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.

Co žere kopr

Vařením ztrácí aroma

Jsou tři hlavní oblasti, kde se kopr nejvíce používá: ve spojení s mléčnými výrobky (omáčky, polévky, jogurt), s rybami (švédský gravlax) a při nakládání zeleniny (okurky, cibule, zelí). Zkuste někdy pro změnu okořenit najemno nasekaným koprem vařenou zeleninu nebo saláty.Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať. Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.

Kromě bioaktivních silic obsahuje vitaminy A, C a vitaminy skupiny B, bioflavonoidy, kyselinu listovou, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, železo, draslík, zinek, vápník i hořčík. Díky nutričně bohatému složení prospívá kostem, vlasům či nehtům a pomáhá urychlit hojení ran.

Jak správně zasít kopr : Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Velmi dobrá úroda je na lehké humusovité půdě se závlahou. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm. Vyklíčí přibližně za 2 týdny.

Jak zpracovat cerstvy kopr : Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Jak uložit kopr

Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Kopr je aromatická bylina, která vyniká výraznou charakteristickou vůní a silně kořenitou, nasládlou chutí. Využívá se do tradiční koprové omáčky, ale i do zeleninových salátů, polévek, brambor a tvarohových pomazánek. Výborně se hodí také na ryby včetně uzeného lososa.Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Na co pomáhá kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.