Litosféra je pevný obal tvořený zemskou kůrou a nejsvrchnějšími vrstvami zemského pláště. Její tloušťka se pohybuje obvykle v rozpětí 70–100 km, extrémní hodnoty představují zhruba 200 km, kterých dosahuje na oceánské kůře, a 150 km, kterých dosahuje pod masívy horstev.Litosférické desky vznikají ve středooceánských hřbetech. Zde dochází k vyvěrání polotekuté hmoty zemského pláště na povrch a jeho tuhnutí. Vzniká nová zemská kůra a oddalují se zemské desky. Po několika milionech let putování zemská deska zaniká v hlubokomořských příkopech.litosféra je podle této teorie rozlámána na několik částí, které se vůči sobě mohou pohybovat díky plastické astenosféře, která je pod nimi. Na tzv. středooceánských hřbetech vzniká nová oceánská kůra, stará se naopak zanořuje do zemského nitra v místech tzv. subdukcí.
Jaké jsou charakteristiky Rozbíhavých litosférických desek : Jaké jsou charakteristiky rozbíhavých litosférických desek Jednotlivé desky se snaží dostat od sebe. Vznikají tak prohlubně a příkopy. Je zde patrná sopečná činnost.
Kolik máme litosférických desek
Celý zemský povrch tvoří 7 velkých a 12 malých desek. Tloušťka (mocnost) desek je rozdílná. Mladé oceánské desky mají mocnost menší než 15 km, zatímco staré kontinentální desky mají mocnost i více než 200 km. Hranice jednotlivých tektonických desek jsou většinou ukryty pod hladinou oceánů.
Kolik měří zemska kůra : Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.
Během tohoto procesu se vlastně přenáší teplo. Dochází k přenosu tepla z tohoto místa do všech částí kapaliny. Tomuto procesu říkáme konvekce. A my si myslíme, že se litosférické desky pohybují právě díky konvekčním proudům v astenosféře, v zemském plášti, v tekuté části zemského pláště.
Celá oceánská kůra vznikla a stále vzniká částečným tavením tmavých hornin (peridotitů) ze svrchního pláště. Tvoří jí hlavně bazalty neboli čediče a produkty jejich přeměny (metamorfózy). Oceánská kůra zabírá 70 % zemského povrchu, je silná v průměru 5–10 kilometrů a vyznačuje se velkou hustotou.
Jak se pohybují litosférické desky
Na Zemi existují tři základní druhy vzájemného pohybu litosférických desek: desky se vzdaluji – divergentní rozhraní (obr. 3-10a); desky se přibližují – konvergentní rozhraní (obr. 3-10b); desky se pohybují vedle sebe – transformní rozhraní (obr. 3-10c).Základní informace o litosférických deskách, jejich druzích a také o jejich pohybu po takzvané astenosféře.Během tohoto procesu se vlastně přenáší teplo. Dochází k přenosu tepla z tohoto místa do všech částí kapaliny. Tomuto procesu říkáme konvekce. A my si myslíme, že se litosférické desky pohybují právě díky konvekčním proudům v astenosféře, v zemském plášti, v tekuté části zemského pláště.
Pohyby litosférických desek mohou vyvolat další jevy, jako například zemětřesení, sopečnou činnost,tsunami či horotvorné procesy. Zároveň se díky nim mění klima na jednotlivých kontinentech, neboť se posouvají přes různé podnebné pásy.
Jak hluboko jsou litosférické desky : tyto vrstvy se vzájemně liší především fyzikálními vlastnostmi, chemickými vlastnostmi, teplotou a tlakem. zemská kůra spolu se svrchní částí zemského pláště tvoří kamenný obal Země = litosféru. litosféra dosahuje hloubky až 410 km.
Kolik kysliku je v zemské kůře : Chemické složení kůry zahrnuje 93 prvků, ale pouze 8 z nich představuje až 99,5 %její hmotnosti. Předpokládá se, že v hmotnostních procentech kyslík představuje 46,6 %, křemík 27,72 %, hliník 8,13 %, železo 5,00 %, vápník 3,63 %, sodík 2,83 %, draslík 2,60 %a hořčík 2,08 %.
Jak hluboko sahá zemská kůra
Mocnost zemské kůry je různá v závislosti na povrchových útvarech. Na kontinentech, na souši, je to 30 – 40 km, v horských oblastech 50 – 70 km (Himálaj až 80 km ), pod oceány pouze 6 – 15 km. Průměrná mocnost se udává 35 km.
Litosféra jako pevný obal Země je rozlámána na různě velké tektonické desky, které se vůči sobě neustále pohybují, díky driftu po plastické astenosféře.Celý zemský povrch tvoří 7 velkých a 12 malých desek. Tloušťka (mocnost) desek je rozdílná. Mladé oceánské desky mají mocnost menší než 15 km, zatímco staré kontinentální desky mají mocnost i více než 200 km. Hranice jednotlivých tektonických desek jsou většinou ukryty pod hladinou oceánů.
Jak silná je pod ČR zemská kůra : V ČR se nejmocnější zemská kůra nachází na území jižních Čech (dosahuje mocnosti až 37 km), přičemž směrem k okrajovým pohořím se snižuje až na 25 km. Spodní hranici oceánské i kontinentální kůry tvoří Mohorovičićova (MOHO) plocha, na níž dochází k výraznému zvýšení rychlostí seismických vln.