Jak hledat zahraniční zdroje?
Zahraniční databáze

  • Databáze jsou dostupné z interní sítě PS a Senátu nebo ve studovně a v čítárně Parlamentní knihovny.
  • Databáze OECD iLibrary zpřístupňuje studie, dokumenty a statistiky této mezinárodní organizace.

Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.Google Scholar je asi největší a nejznámější vyhledávač. Umožňuje hledat v akademických pracích, v diplomkách nebo třeba patentech. Nabízí velice obsáhlé výsledky, mnoho zdrojů je možno snadno stáhnout nebo se je pokusit najít někde jinde.

Kde hledat vedecke studie : Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací

  • Knihovny.cz. portál, který poskytuje jednotný přístup ke službám knihoven v České republice.
  • Databáze EZB. Seznam odborných časopisů z celého světa.
  • Databáze PubMed.
  • Databáze FAO.
  • Databáze AGRICOLA.
  • Google scholar.
  • Google books.
  • African Journals Online.

Jak hledat výzkumy

Spolehlivým zdrojem výzkumných dat jsou datové repozitáře. Vyhledávat můžete například v obecných repozitářích jako je Zenodo, Figshare nebo Dryad, nebo v oborově zaměřených repozitářích, které můžete vyhledat například pomocí registru datových repozitářů re3data.org.

Kde najít výzkum : Pro identifikaci výzkumných článků můžete vyhledávat i v akademických vyhledávačích, jako je Google Scholar, Science Direct a Pubmed (specifické pro vědy o živé přírodě), IEEE (elektronika, elektrotechnika, informatika) a Agricola pro zemědělství.

Seminární práci by měl vždy uvádět také titulní list se jménem autora, s názvem práce, ročníkem, označením oboru a předmětu. Nesmí chybět ani obsah, úvod, závěr a seznam použité literatury. Součástí některých prací může být i praktická část. Na závěr často následuje prezentace před spolužáky.

Zdroje uvádíme v pořadí, ve kterém se vyskytují v textu. Vždy, když chceme v textu uvést zdroj, napíšeme do závorek (často hranatých) číslo (začínáme od jedničky), které symbolizuje jeden zdroj. Pokud se k tomuto zdroji v textu vrátíme, uvedeme opět toto číslo. Pod tímto číslem nalezneme zdroj i v seznamu literatury.

Jak vyhledávat v databázích

V praxi tedy stačí uvést kořen slova následovaný hvězdičkou a databáze vyhledá všechny varianty slova obsahující daný kořen. V angličtině je pro tento znak někdy používáno označení Truncation. Příklad: child* –> vyhledá záznamy, kde se vyskytuje slovo „child“, „children“, „childhood“ atd.1) Jednou z možností je hledání dokumentu podle identifikátoru DOI nebo PubMed ID. K tomu lze využít (druhé) samostatné vyhledávací pole, umístěné níže (obrázek 6). Po vepsání dotazu do vyhledávacího pole klikněte na tlačítko „hledat“.Primárně můžete využít Národní knihovnu (www.nkp.cz), kteroukoli z našich fakultních knihoven (nebo knihoven jiných fakult UK) a knihovnu Institutu Cervantes. Pro souhrnné vyhledávání v katalogu NK a katalozích všech českých univerzitních knihoven slouží tzv.

akademické zdroje nebo recenzované zdroje, články, knihy nebo jiné písemné práce, které byly napsány a recenzovány odborníky v určitém oboru nebo disciplíně.

Co je metoda výzkumu : Metodologie výzkumu je systematický rámec používaný k řešení výzkumného problému pomocí nejlepších a nejreálnějších metod k provedení výzkumu, které jsou v souladu s cílem a cíli vašeho výzkumu. Metodika výzkumu zahrnuje odpovědi na otázky co, proč a jak.

Jak citovat zdroje v seminární práci : Zdroje uvádíme v pořadí, ve kterém se vyskytují v textu. Vždy, když chceme v textu uvést zdroj, napíšeme do závorek (často hranatých) číslo (začínáme od jedničky), které symbolizuje jeden zdroj. Pokud se k tomuto zdroji v textu vrátíme, uvedeme opět toto číslo. Pod tímto číslem nalezneme zdroj i v seznamu literatury.

V jaké osobě psát seminární práci

Zásada první: Vyjadřujte se v první osobě

Bakalářku nebo diplomku můžete psát třeba v trpném rodě. Jeho použití je však poměrně náročné a ne vždy se hodí. Další možností je takzvaný autorský plurál, tedy první osoba množného čísla.

Rozsah textu studentských prací (tj. bez příloh) by se měl pohybovat v rozmezí 5-10 stran u seminárních prací, 30-50 stran u bakalářských a 60-100 stran u prací diplomových. Práce musí být stránkovány. První stranou je titulní list. Pozor, i seminární práce musí být stránkovány!Seznam použité literatury

Použité zdroje je zapotřebí uvádět v určitém formátu, přičemž nejčastěji používanou normou, podle níž je nutné zdroje uvádět, je ČSN ISO 690 (01 0197) platná od 1. dubna 2011. Seznam použité literatury bývá seřazen abecedně podle příjmení autora.

Jak efektivně vyhledávat na internetu : Velkým pomocníkem při vyhledávání jsou možnosti pokročilého vyhledávání – použití operátorů. Vložíte-li hledaná slova do uvozovek (““), výsledné stránky budou obsahovat všechna uvedená slova v zadaném tvaru i pořadí těsně u sebe. Jako frázi můžete zadat i jedno slovo a to se vyhledá ve vámi zadaném tvaru.