PubMed je databáze U.S. National Library of Medicine, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE a dalších odborných časopisů pro oblast biomedicíny od roku 1950.Na úvodní stránce je defaultně nastaveno vyhledávání v databázi PubMed. Do okna pro vyhledávání lze zadávat dotaz, funguje zde našeptávač.MEDLINE – jedná se o bibliografickou databázi článků z medicínských a biomedicínských časopisů, kterou spravuje U.S. National library of Medicine (NLM). Zahrnuje přes 25 milionů citací článků, aktuálně jsou přidávány záznamy článků z 5,200 medicínských a biomedicínských časopisů z celého světa.
Jak vyhledávat v databázích : V praxi tedy stačí uvést kořen slova následovaný hvězdičkou a databáze vyhledá všechny varianty slova obsahující daný kořen. V angličtině je pro tento znak někdy používáno označení Truncation. Příklad: child* –> vyhledá záznamy, kde se vyskytuje slovo „child“, „children“, „childhood“ atd.
Jak najít vědecký článek
Odborné časopisy naleznete zejména v placených databázích, pro Vás na VŠE zadarmo zpřístupněné ProQuest, EBSCOHost, JSTOR, OECD iLibrary a další tematicky zaměřené.
Jak vyhledávat informace na internetu : Do adresního řádku naťukej www.google.cz. Právě se ti otevřela úvodní stránka vyhledávače. Pod nápisem Google najdeš obdélník, kterému se říká vyhledávací řádek. Do něj napiš, co chceš hledat, a zmáčkni klávesu ENTER nebo klikni na tlačítko „Hledat Googlem“.
Hledání informací na konkrétním webu
Někdy nechcete prohledávat celý internet, ale pouze konkrétní doménu. Přesně k tomu slouží operátor „site:“. Například, když si budete chtít na webu Modrého ducha přečíst o LinkedInu, tak do vyhledávacího pole Google jednoduše zadáte -> LinkedIn site:blueghost.cz.
Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací
- Knihovny.cz.
- Databáze EZB.
- Databáze PubMed.
- Databáze FAO.
- Databáze AGRICOLA.
- Google scholar.
- Google books.
- African Journals Online.
Kde hledat výzkumné články
Google Scholar je asi největší a nejznámější vyhledávač. Umožňuje hledat v akademických pracích, v diplomkách nebo třeba patentech. Nabízí velice obsáhlé výsledky, mnoho zdrojů je možno snadno stáhnout nebo se je pokusit najít někde jinde.Google drží první místo ve vyhledávání s ohromujícím rozdílem 89,53 % od druhého místa Bing. Tohle prví místo si Google drží ve všech zemích na světě, a to na jakémkoli zařízení, ať už jde o tablet, mobil i stolní počítač.Jde například o službu Vyhledat číslo. cz nebo KdoMiVolal.eu. Tyto databáze fungují jako sdílené služby, kde si lidé vyměňují informace mezi sebou. K vyhledávání telefonních čísel vám také mohou posloužit ZlateStranky.cz nebo seznam.1188.cz.
Na webové stránce zobrazené na počítači můžete vyhledat určité slovo nebo slovní spojení.
- V Chromu na počítači otevřete nějakou webovou stránku.
- Vpravo nahoře vyberte ikonu možností Najít a upravit Najít.
- Do vyhledávacího pole zadejte dotaz.
- Stránku prohledáte stisknutím klávesy Enter.
Který vyhledávač je nejlepší : Google drží první místo ve vyhledávání s ohromujícím rozdílem 89,53 % od druhého místa Bing. Tohle prví místo si Google drží ve všech zemích na světě, a to na jakémkoli zařízení, ať už jde o tablet, mobil i stolní počítač.
Kde hledat vědecké články : Odborné časopisy naleznete zejména v placených databázích, pro Vás na VŠE zadarmo zpřístupněné ProQuest, EBSCOHost, JSTOR, OECD iLibrary a další tematicky zaměřené. Při nalezení relevantního článku věnujte pozornost klíčovým heslům, pod kterými je daný článek v databázi zařazen (naleznete u popisu daného zdroje).
Kde vyhledat odborné články
Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací
- Knihovny.cz. portál, který poskytuje jednotný přístup ke službám knihoven v České republice.
- Databáze EZB. Seznam odborných časopisů z celého světa.
- Databáze PubMed.
- Databáze FAO.
- Databáze AGRICOLA.
- Google scholar.
- Google books.
- African Journals Online.
Spolehlivým zdrojem výzkumných dat jsou datové repozitáře. Vyhledávat můžete například v obecných repozitářích jako je Zenodo, Figshare nebo Dryad, nebo v oborově zaměřených repozitářích, které můžete vyhledat například pomocí registru datových repozitářů re3data.org.Sto slov, která Češi nejvíce hledají na internetu
Pořadí | Dotaz | Hledanost průměrně/měsíc |
---|---|---|
1 | počasí | 5 530 000 |
2 | překladač | 3 430 000 |
3 | seznam | 2 840 000 |
4 | pornhub | 2 370 000 |
Jaké jsou internetové vyhledávače : Světové vyhledávače: www.google.com, www.alltheweb.com, www.bing.com, www.altavista.com, www.excite.com, www.yahoo.com, www.duckduckgo.com , www.lycos.com, www.ask.com ……. služeb, jako zpravodajství, zřízení e-mailové schránky, připojení na internet, chat , slovník apod.