Jak hledat jantar v Baltu?
Hledání jantaru

Lidé obvykle pracovali v noci: vytvářeli si světlo na vysokém kopci nebo na stromě, aby rozjasnili pobřeží. Po nějaké době lidé začali hledat jantar pomocí speciálních sítí a háčků na mělčinách. Rybáři z Kurské laguny sbírali jantar ze dna moře pomocí kesele – z člunů s dvojitým dnem se sítí a háky.Jantar se dá nalézt na pobřeží v severním Polsku, Litvě či Rusku. Výkopy jantaru v pravěkých rašeliništích byly ve stejných oblastech. Mimo tyto státy se nachází lokalita jantaru například v Barmě, Sumartě nebo na Madagaskaru.Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave. (Kopál je taktéž zkamenělá pryskyřice, pochází zpravidla z Jižní Ameriky a nemá ani vzhledové, ani zdravotní vlastnosti pravého jantaru).

Jak se pozná pravý jantar : Jak již víme, jantar plave ve slané vodě, zatímco v sladké nikoliv. Této vlastnosti využívá i tento test. Ve sklenici (300 ml) vody rozmícháme 7-8 lžic soli (15 g soli ve 100 ml). Vložené kameny do takto připraveného solného roztoku, jsou-li z jantaru, plavou při hladině.

Kdy hledat jantar

Jak na něj Největší naleziště jantaru se nachází na jižním pobřeží Baltského moře. Je tedy třeba vyrazit do Polska nebo Německa, nejlépe po skončení zimních bouří, kdy je jantar vyplavován na mořský břeh. Odborníci doporučují rozhlédnout se po pláži a hledat prohlubně s tmavým materiálem (uhlím).

Jak se těží jantar : Těžba jantaru se provádí dvěma způsoby: v povrchových lomech a podzemních dolech. Jantar slouží také jako médium, uchovávající ve fantastických detailech organismy (zejména bezobratlé živočichy) z minulých geologických období.

Největší naleziště v Evropě a na světě vůbec je na jižním pobřeží Baltského moře. Odhaduje se, že devadesát procent světových zásob se nachází v okolí ruského Kaliningradu. Další naleziště jsou v Rumunsku, na Sicílii, ve Velké Británii nebo ve Španělsku.

Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.

Jak vypadá jantar

Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá jako zářící slunce. Existuje ale celá řada barevných odstínů žluté, červené až po hnědou. Mezi velice vzácné se řadí černé, modré nebo zelené jantary. Pro své vlastnosti je jantar využíván hlavně ve šperkařství a jeho lehkost umožňuje výrobu šperků větších velikostí.Průměrné chemické složení jantaru bylo určeno jako C10H16O. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.Jantar je ve skutečnosti žlutý, ale při nasvícení obyčejným světlem na černém pozadí změní zbarvení na modré až zelené. U modrého jantaru se rozžhavenou sopečnou lávou pryskyřice roztavila a znovu zkameněla. U zeleného jantaru se pryskyřice roztavila přímo v lesním požáru ve stromu při výbuchu sopky.

Ambra, někdy je nazývána také šedý jantar, je zemitá, jiskřivá, nasládlá, smyslná a živočišná vůně, připomíná moře a ucítíte v ní vodní řasy, trošku tabáku, kůže a také trošku santalového dřeva. Někdo ve vůni ambry najde také třeba dřevo ze starých kostelů nebo para ořechy.

Na co je dobrý jantar : Zastavuje krvácení z nosu. Má očišťující účinky na organismus, harmonizuje trávicí a hormonální systém, čistí a posiluje ledviny, na očistu a prokrvení organismu, zahání deprese, příznivě ovlivňuje hormonální a trávicí systém, pomáhá při revmatismu, dně a zánětech kloubů. Posiluje imunitu, látkovou výměnu.

Jaké účinky má jantar : Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.

Co vzít na pláž

Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.


Skládací molitanové podložky na pláž jsou velmi oblíbené. Jednak nejsou drahé a zároveň poskytují dostatečný komfort při ležení na pláži nebo na trávě. Skvělou práci odvedou například na kamenité nebo oblázkové pláži, kde by vás jinak na obyčejné tenké podložce tlačily kamínky do zad.Naleziště Jantar je nalézán zejména v podobě valounků, hlíz a zrn v náplavech a v usazených horninách. Největší nalezené exempláře dosahovaly rozměrů lidské hlavy a váhy přibližně 10 kg. V ČR se nachází ve sladkovodních třetihorních usazeninách české křídy u Valchova, Boršova nebo Velkých Opatovic.

Jak se leští jantar : Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar. Dbejte ale na to, abyste poté jantar důkladně opláchli a osušili bavlněnou látkou.