Zeleninu (nebo jinou surovinu) určenou ke krájení nejprve očistíme a oloupeme. Pak ji pokrájíme ostrým nožem na delší kousky (cca 5–10 cm). Můžeme přitom odkrojit zaoblené hrany, čímž získáme pravé úhly. Kousky dále nakrájíme na plátky, které ještě jednou rozkrájíme na tenké proužky až nudličky.Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.
Jak daleko od sebe sázet mrkev : Kdy sázet mrkev
Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů.
Jak dlouho vařit mrkev do salátů
Mrkev a celer oloupeme a vložíme do hrnce, pokud je mrkev příliš dlouhá, překrojíme jí napůl. Zalijeme vodou, osolíme malou lžičkou soli a přidáme dvě až tři lžíce octa. Přivedeme k varu a vaříme 10 – 15 minut, aby zelenina byla měkká, ale ne rozvařená.
Jak Nakrajet mrkev na nudličky : Krájení na nudličky neboli Julienne
Mrkev držíme proti prkénku tak, aby nehty byly lehce schované. Palec zůstává za mrkví a tlačí ji proti ostatním prstům. Podélnými cca 2-3 mm tenkými řezy mrkev pokrájíme. Čepel se přitom opírá o klouby předních prstů, aby nedošlo k řeznému poranění.
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Když vezmeme v potaz červnovou mladou mrkev s natí
Kořenovou část mrkve uchováme velmi dobře v lednici v sáčku. Mrkev má ráda chladno a vlhko, proto při krátkodobém skladování je prostředí lednice pro ni ideální. Mrkev uložená do lednice v sáčku bez natě je i po 14 dnech jako čerstvě sklizená.
Jak naložit mrkev
Očištěnou mrkev a petržel nakrájejte na klínky. Na dno sklenic dejte česnek nakrájený na plátky, bobkový list a koření. Poté natlačte mrkev s petrželí a zalijte připraveným nálevem. Sklenici zavřete a protřepejte.Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe. Postupným vyséváním si zajistíte přísun čerstvé mrkve v sezoně po delší dobu. Semena vkládejte nanejvýš 1 cm hluboko, můžete také použít tzv.
Vernalizace semen mrkve zahrnuje: namáčení v roztavené vodě při pokojové teplotě; uchovávání až dva týdny na sněhu nebo v chladničce pod vlhkým hadříkem při teplotě –1 až +1 stupňů. Po dokončení procedury semena nabobtnají a začnou klíčit, ačkoli samotné klíčky ještě nejsou vidět.
Jak správně vařit mrkev : Mrkve omyjeme, očistíme, nakrájíme na kolečka nebo na nudličky. Podlijeme trochou vody, přisolíme, přidáme kousek másla a mírném ohni dusíme doměkka. Měkkou mrkev zaprášíme moukou, zasmahneme, přisladíme, podlijeme a prohřejeme. Do hotového pokrmu ještě přidáme máslo a citronovu šťávu.
Jak uvařit mrkev do salátu : 2. Mrkev a celer oloupeme a vložíme do hrnce, pokud je mrkev příliš dlouhá, překrojíme jí napůl. Zalijeme vodou, osolíme malou lžičkou soli a přidáme dvě až tři lžíce octa. Přivedeme k varu a vaříme 10 – 15 minut, aby zelenina byla měkká, ale ne rozvařená.
Jak uskladnit mrkev v Písku
V pařeništi zeleninu normálně uložte do zeminy, zakryjte textilií a zasypte listím. Pokud zeminu vynášíte, dejte mrkev do bedny s pískem, tu uložte do pařeniště a zasypte listím. Velmi důležité je kontrolovat, zda písek příliš nevyschnul a jednou za čas jej provlhčit. Dalším nešvarem jsou různé plísně nebo hniloby.
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.Nejlépe se uchovává při teplotě okolo 1°C a relativní vlhkosti vzduchu 90-95%. Doba skladovatelnosti je 120-180 dní. Odrůdy mrkve určené ke skladování: KATLEN, RUBÍNA, MAXIMA F1, KAROLA. Při vytahování mrkve za listy se může lehce stát, že nám v ruce zůstane jenom trs zelené natě a kořen pevně v zemi.
Jak uchovat nastrouhanou mrkev : Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.