Finanční trh je systém institucí a instrumentů zajišťující pohyb peněz a kapitálu ve všech formách mezi různými ekonomickými subjekty na základě nabídky a poptávky.V současné době jsou na finančním trhu přebytkovými subjekty věřitelé, tedy ti, kteří mají dostatek volných peněžních prostředků za účelem poskytnutí jich někomu dalšímu. Nedostatkovým subjektem jsou naopak dlužníci, kteří potřebují od věřitelů dočasné volné peněžní prostředky.Finanční trh se člení podle předmětu obchodu na:
- peněžní trh. 1.1. diskontní trh – nástrojem finančního přesunu je směnka, šek, 1.2. trh depozitních certifikátů
- kapitálový trh. 2.1. trh obligací – ty jsou státní, komunální, obligace společností 2.2. trh akcií 2.3.
- devizový trh.
- trh drahých kovů
Kdo jsou hlavní účastníci na finančním trhu : peněžní trh:
z hlediska subjektu – nejvýznamnějšími subjekty banky (obchodní i centrální banka). Nazýván trhem mezibankovním. banky si poskytují úvěry za určité úrokové míry.
Co patří do finančního trhu
sektory finančního trhu. Mezi ně řadíme:sektor bankovnictví; kapitálový trh – sektor investičních služeb; sektor pojišťovnictví; sektor platebního styku a tzv. tržní infrastruktury.
Co jsou to finanční služby : Mezi finanční služby se řadí bankovní, úvěrové, platební nebo pojistné služby, dále penzijní připojištění, směna měn, vydávání elektronických peněz a investiční služby nebo obchod na trhu s investičními nástroji.
V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:
- Trh spotřebních předmětů
- Trh výrobních prostředků
- Trh práce.
- Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
- Černý trh.
ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.
Co je to finanční služba
Mezi finanční služby se řadí bankovní, úvěrové, platební nebo pojistné služby, dále penzijní připojištění, směna měn, vydávání elektronických peněz a investiční služby nebo obchod na trhu s investičními nástroji.Depozitní funkce finančního systému umožňuje soustřeďovat a zhodnocovat dočasné volné peněžní prostředky ekonomických subjektů formou ukládání úspor formou bankovních vkladů. Volné peněžní prostředky jsou využity jako vklady za účelem jejich zhodnocení, nikoliv za účelem pojištění se proti některým rizikům.Finanční správa ČR zajišťuje správu daní, ale zároveň vykonává široké spektrum dalších agend. Je podřízena Ministerstvu financí. Organizační struktura Finanční správy ČR je tvořena soustavou orgánů finanční správy – Generální finanční ředitelství a jemu je podřízeno Odvolací finanční ředitelství a finanční úřady.
V dnešním světě banky zpravidla poskytují tyto typy bankovních služeb:
- přijímání vkladů (přijímání peněz od veřejnosti)
- poskytování úvěry (půjčování peněz)
- platební styk (zajištění přijímání a odesílání plateb)
- vydávání a spravování platebních prostředků (např.
Jaké je základní dělení finančního trhu : Základní druhy reálných investičních instrumentů (komodity, nemovitosti, movité věci); Základní druhy finančních investičních instrumentů (investiční instrumenty peněžního a kapitálového trhu, cizí měny, drahé kovy).
Co je to trh : Trh – prostor, kde se střetává poptávka a nabídka a kde dochází ke koupi a prodeji zboží. určili cenu zboží a množství, které se nakoupí a prodá. vlastní vůle vyrábějí a spotřebovávají mraky zboží. samy regulují a vyvažují.
Co je finančního poradce
Finanční poradce je člověk, který klientovi poskytuje odborný názor na řešení životních potřeb v oblasti jeho privátních financí, což zahrnuje poskytování rad ohledně hospodaření s finančními prostředky, vytváření majetku a investování finančních prostředků soukromých a veřejných subjektů.
Depozit je dočasné uložení finanční částky na speciální depozitní účet. Depozit se běžně využívá při koupi domu nebo bytu. Peníze na zaplacení máte sice na svém běžném účtu, ale protistrana chce mít jistotu, že jí skutečně zaplatíte. Vy zas chcete mít jistotu, že na vás převede vlastnické právo.Co je kontrola finančního úřadu Tento úkon, rovněž známý i jako daňová kontrola, má za cíl prověřit, zda daný podnikatel řádně plní své daňové povinnosti a dodržuje všechny ostatní zákonem dané skutečnosti ovlivňující stanovení daní.
Co vykonává finanční úřad : Finanční úřad, daňová agentura, nebo daňový úřad (lidově též finančák, berní úřad – berňák) je státní instituce zmocněná k získávání daňových a někdy též nedaňových příjmů včetně vybírání daní.