induktivní (bateriové, tranzistorové, TI, TCI). Tento typ zapalování je použit v automobilech a bývá použit u téměř všech silničních motocyklů. Základní princip je takový, že primární část indukční cívky se před zapálením připojí pomocí tranzistoru k palubnímu napětí motocyklu a v okamžiku zapálení se odpojí.Zapalovací cívka je jedním z nejdůležitějších prvků systému zapalování zážehového motoru. Zapalovací cívka generuje přeměnou nízkého napětí na vysoké napětí elektrický náboj. Vysoké napětí je ve finální fázi přeměněno zapalovací svíčkou v jiskru, která zažehne směs vzduchu a paliva nahromaděnou ve spalovací komoře.Zapalovací svíčka vytváří jiskry
Uvolněná energie zvýší teplotu a dochází k rychlému růstu tlaku uvnitř válce, který stlačuje píst dolů. Pohyb pístu je ojnicí přenášen na klikovou hřídel. Otáčivý pohyb se prostřednictvím spojky přenáší dále do převodovky a na osy hnaných náprav.
Co dělá cívka v autě : Podstatnou funkcí zapalovací cívky je vytvoření vysokého napětí, které na zapalovací svíčce ve válci přeskočí mezi střední a zemní elektrodou, přičemž vznikne zapalovací jiskra. Zapalovací cívka tak důležitou měrou přispívá ke spolehlivému zapalování a tím k účinnému a klidnému chodu motoru.
Jak funguje elektronické zapalování
Při zapnutí zapalování, propojí spínací skříňka svorku (30) se svorkou (15) a kabelem je přiveden elektrický proud na svorku (15) zapalovací cívky. Jsou-li kontakty přerušovače spojeny, protéká elektrický proud primárním vinutím zapalovací cívky na svorku (1) a odtud na svorku (1) přerušovače.
Jak funguje svíčka v autě : Funkce zapalovací svíčky:
Když je směs paliva a vzduchu stlačena v válcích, elektrická jiskra, vytvořená zapalovací svíčkou, způsobuje vznícení této směsi. Tím začíná spalovací cyklus, při kterém dochází k uvolnění energie a pohybují se písty v motoru, což vede k pohybu vozidla.
Pokud si u zapalovacích cívek všimnete některého z následujících příznaků, znamená to, že došlo k potížím:
- Zpětný zážeh.
- Problémy se startováním.
- Vysoká spotřeba paliva.
- Vadné zapalování motoru.
- Vynechávání motoru.
Důrazně se doporučuje měnit zapalovací kabely a cívky přímého zapalování každé dva roky u vozidel, která mají obvykle městskou trasu, a po 50 000 km u vozidel, která mají obvykle mimoměstskou trasu.
Jak poznat špatné zapalovací svíčky
Jak poznat špatné svíčky Jak se projeví na jízdě
- klepání motoru.
- možné přehřívání motoru.
- škubání motoru kvůli vynechání zapálení
- neklidný chod motoru, zvláště při akceleraci.
- horší naskočení motoru při startování
- citelný pokles výkonu.
Svíčky zapalování.
Mezera mezi boční a centrální elektrodou musí být v rámci specifikovaných hodnot. Zapojte jednu sondu multimetru do závitové zástrčky a druhou do elektrody. Pokud zařízení ukazuje odpor více než 6 kOhm, zapalovací svíčku vyměňte.Cívka v elektrickém obvodu
Kolem cívky se průchodem stejnosměrného proudu vytváří stálé magnetické pole. Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možno zesílit vložením jádra – magnetického obvodu do cívky.
V případě uzamčení volantu zasuňte klíček do zapalování, proveďte vypnutí a zapnutí zapalování a následně klíček odřízněte tak, aby zůstal v zámku, čímž bude uzamčení volantu odblokováno. Na místo zapalování vozidla umístěte tlačítko Start a následně vraťte původní kryty.
Co to je bezkontaktní zapalování : JEDNÁ SE O BEZKONTAKTNÍ ZAPALOVÁNÍ, COŽ ZNAMENÁ, ŽE SE INSTALUJE A NASTAVUJE POUZE JEDNOU – ŽÁDNÁ KLADÍVKA, ŽÁDNÝ PROBLÉM. ZAPALOVÁNÍ JE VÝKONNÉ A VÝRAZNĚ ZLEPŠUJE VÝKON OSVĚTLENÍ A NABÍJENÍ !!!
Jak povolit zapalovací svíčku : Potřebujete-li demontovat cívku zapalování, použijte k tomu určené nářadí. Máte-li odpojený kabel či cívku, vyšroubujte svíčku momentovým klíčem se svíčkovým nástavcem. Nasaďte nástavec na svíčku a začnete otáčet proti směru hodinových ručiček. Zapalovací svíčka by měla jít vyšroubovat snadno.
Po jaké době měnit zapalovací svíčky
Víte, kdy měnit svíčky v autě Pravidelná výměna se doporučuje u zapalovacích svíček po 40-60 tisících ujetých kilometrech, u žhavicích svíček v rozmezí 150-200 tisíc kilometrů. Možná se vám bude lépe pamatovat, že až pojedete po čtvrté na výměnu oleje, tak přidejte i svíčky.
Co se týče intervalů výměny, platí hrubé pravidlo, že svíčky ve vozidle by se měly měnit přibližně každých 30 000 až 60 000 kilometrů. Za rozumnou však považujeme i kontrolu po ujetí přibližně 20 000 km.Jedním z prvních příznaků špatných svíček je obtížné startování motoru. Pokud je při startování motoru slyšet podivný zvuk nebo je potřeba více pokusů, než se motor spustí, mohou být svíčky vadné. Zanesené nebo opotřebené elektrody mohou vést ke sníženému výkonu zápalu, což ovlivňuje spolehlivost startování.
Jak poznat spatnou svíčku : Špatné svíčky poznáte i pohledem
Černé uhlíkové usazeniny na elektrodách mohou značit příliš bohatou směs paliva a vzduchu. Naopak bílé usazeniny naznačují příliš chudou směs. Pokud zpozorujete neobvyklé zbarvení svíček, může to být signál, že je čas na výměnu.