Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností. Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen.Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.Jak funguje teplovzdušný výměník
Funguje tak, aby zvýšil účinnost spalování paliva a minimalizoval ztráty tepla. Teplovzdušný výměník obvykle obsahuje trubky nebo kanály, které má umístěny v blízkosti odcházejících spalin. Teplo z ohně tyto trubky ohřívá, což mezi nimi a okolním vzduchem vytváří tepelný gradient.
Jak funguje teplovzdušný výměník : Teplovzdušný výměník odebere zbytkové teplo ze spalin odcházejících odkouřením a předá sálavé a konvekční teplo do vytápěného prostoru. Znatelně se tak zvýší účinnost Vašich kamen, zároveň se také sníží celkové náklady na vytápění. Teplovzdušné výměníky jsou určeny na všechny druhy kamen, krbů a sporáků.
Jak topit v krbu s výměníkem bez vody
Můžu topit v teplovodní krbové vložce bez vody ve výměníku Ve vložkách a kamnech opatřených teplovodním výměníkem je zakázáno topit, když není napuštěný teplovodní výměník. Mohlo by to vést ke ztrátě záruky a v horším případě k nenávratnému poškození topidla a újmy na zdraví.
Co je potreba ke krbu s výměníkem : V případě kamen s výměníkem je však potřeba důkladné napojení na systém ústředního topení, případně bojler či zásobník vody. Výhodou je, že nemusíte pořizovat topná tělesa nová, snadno kamna propojíte i s těmi, které už máte doma.
Náš tip: Když zatápíte úplně poprvé, určitě vám z rozbalování kamen zbyla dřevěná podlážka a latění. Klidně je na zátop použijte. Při zatápění je důležité, aby byly jednotlivé kusy dřeva rozmístěny tak, aby umožnily přístup vzduchu. Dřevo na sebe skládejte křížem a vytvořte z něj jakousi hranici.
Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.
Jak se dělí výměníky
Výměníky se dělí do dvou skupin – beze změny fáze nebo se změnou fáze. Podle konstrukce teplosměnné plochy se používají deskové nebo trubkové.Je něco jako srdce v lidském těle. “Pumpuje” do teplárenských rozvodových tepen horkou vodu o teplotě 95-145 °C – ta přes domovní předávací stanice pak vyhřívá topná tělesa ve školách, nemocnicích, komerčních budovách nebo ve vašem domě. A samozřejmě celoročně teče z vašeho červeného kohoutku teplá voda.Pokud je potřeba rozvést teplý vzduch od krbu i do dalších místností, je možné použít buď tzv. samotížný rozvod vzduchu, kdy je k cirkulaci vzduchu využívána jen jeho přirozená vlastnost po jeho zahřátí, nebo použít tažný ventilátor, který rozvede horký vzduch i do vzdálenějších místností.
Pro bungalovy, tedy nízkopodlažní domy, je vhodnější nucený systém vytápění. Součástí potrubí je krbový ventilátor. Ten automaticky sepne, jakmile vzduch dosáhne nastavené teploty. Ventilátor zvládne rozvést teplo i do dlouhého potrubí a perfektně tak vytopit všechny místnosti.
Kdy zavřít klapku do komína : Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.
Jak uhasit oheň v krbu : Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.
Jak vyčistit kamna s výměníkem
Průduchy výměníku je potřeba čistit dle potřeby, alespoň 1x za 3 týdny, přiloženým ocelovým kartáčem. Stupeň znečištění je ovlivněn především vlhkostí paliva, způsobem obsluhy (např. provozem v úsporném režimu – regulátory vzduchu uzavřeny) a také způsobem napojení na otopnou soustavu (viz návod k použití).
Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.Jaké zásady dodržovat během přikládání do krbových kamen Přikládejte až ve chvíli, kdy je na dně krbu vrstva žhavých uhlíků. Před přiložením uzavřete přívod sekundárního vzduchu a otevřete hlavní přívod. Díky tomu se zvýší tah a odvod kouře do komína a oheň se více rozhoří.
Jak Zapalit v krbových kamnech : Vkládejte jen tolik dřeva, kolik je uvedeno na návodu k vašim krbovým kamnům. Nahoru na vyskládaná polena teprve umístěte zapalovací modul. Tedy drobnější jedlová polínka mezi která vložíte podpalovač z dřevité vlny a na vrch položíte ještě další jedlová polínka. Pak už stačí jen zapálit a je hotovo.