Pro vytlačení nápoje ze zásobní nádoby do pípy se vhání tlakový vzduch do zásobníku a stlačováním vaku vytlačuje nápoj. Tlakový vzduch stlačuje vak zvenčí a nemísí se s nápojem. Potrubí, které propojuje zásobní nádobu a výčepní kohouty, prochází chladicím zařízením. Tam se nápoj dochlazuje na vhodnou teplotu.Průtok piva se nastavuje na výčepním kohoutu malou páčkou, kompenzátorem. Pokud je páčka nahoře, průtok je minimální nebo žádný, pokud je páčka dole, průtok je maximální. Pokud se budete snažit načepovat pivo rychle na maximální průtok, nepomůžou Vám další rady, pivo vypění.Otevřte páku pivního kohoutu a nechte otevřenou, dokud z kohoutu nezačné téci čistá voda. Potom do sanitačního soudku nalijte zředěný roztok v předepsaném poměru (obvykle 1:80), sanitační roztok aplikujte do vedení stejným způsobem jako vodu. Sanitační roztok nechte cca 20 minut působit.
Jak čistit výčep : proplach vodou minimálně po každém použití, chemická sanitace při denním použití minimálně 1x za 14 dnů při příležitostném použití výčepního zařízení přímo úměrně k tomu. Doporučujeme minimálně 4x za sezónu při pravidelném proplachu vodou.
Proč neteče pivo z pípy
Pění pivo:
nedostatečný tlak. uvolněná trubka fittingu v kegu. špatné těsnění ve výčepním kohoutu nebo v narážecí hlavě špinavé (nesanitované) pivní vedení
Jak správně načepovat pivo : Pivo by mělo být natočeno buď najednou (pivo i s mokrou pěnou — hladinka) nebo maximálně nadvakrát (nejdříve vysoká pěna a pak pod ni doplňující pivo — s čepicí) aby se zabránilo oxidaci. Samozřejmostí je čepování po skle v úhlu 45 stupňů s co nejmenší vzdáleností k povrchu sklenice a ode dna sklenice.
Přílišná pěnivost piva při čepování může být ovlivněna několika faktory. Jednou z nich je vysoká teplota piva na čepu nebo též špatně nastavený tlak výčepního zařízení. Další příčinou může být příliš velký průtok piva výčepním kohoutem.
Naražení sudu je jednoduché – u ploché a kombi hlavy stačí ze strany nasunout a zajistit stlačením páčky dolů. Zatímco kombi narážeč při stlačení páčky vysune trubičku, plochý zase kalíšek. Proto je nelze zaměnit. Bajonetovou hlavu musíte na rozdíl od nich po nasazení ještě otočit a teprve pak zajistit páčkou.
Proč mi pění pivo
Častým problémem, který způsobuje nepřiměřené pěnění piva je velmi rozdílná teplota piva v KEG sudu a teplota chlazení. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, je vždy vhodné pivo v KEG nechat maximálně vychladit. Stačí k tomu třeba obyčejný sklep, kde je nižší teplota než v okolí.Sanitační kyvetu naplníme ca 35 – 55° C teplou vodou (eventuálně i studenou) a uzavřeme ji. 2. Narazíme narážecí hlavu na čisticí umělohmotnou kyvetu a vypustíme otevřením výčepního kohoutu zbytky piva a promyjeme pivní vedení vodou. Po té hlavu odrazíme a tento postup opakujeme dle počtu čištěných vedení.Otevřete páku výčepního kohoutu a čekejte dokud sanitační roztok nevytlačí zbytky nápoje. Roztok nechte cca 20 minut působit. Po 20 minutách odražte naražeč, vložte do hadice za naražeč sanitační kuličku a „prožeňte" ji vedením. Nezapomeňte z výčepního kohoutu rozdělat kompenzátor pro snazší vyndání sanitační kuličky.
Pokud pivo pokračuje v kvašení v láhvi, pak vzniká oxid uhličitý přirozeně a pěna se vytvoří při otevření a nebo nalití piva. Pokud je pivo pasterizováno nebo filtrováno, musí být nasyceno oxidem uhličitým pomocí stlačeného plynu při stáčení do obalů.
Co se stane kdyz vypiju prosle pivo : Ačkoli pít prošlé pivo nezní jako dobrý nápad, pokud byste se s ním někdy dostali do styku, nemusíte se obávat, že by to na vás mělo velký vliv.
Jak se pozná správně načepované pivo : má hustou krémovitou pěnu, bez viditelných bublin. neřetízkuje (pokud ano příčinu lze hledat v nečisté sklenici nebo čepováním do suché, poškozené sklenice) pěna padá pomalu a kroužkuje (znak dobře načepovaného piva a umyté sklenice)
Proč neteče pivo
špatné těsnění ve výčepním kohoutu nebo v narážecí hlavě špinavé (nesanitované) pivní vedení špatně ošetřené umyté pivní sklo. pivní sklo umyté v teplé vodě
Spotřeba piva na osobu podle zemí: Čech v průměru vypil 181 litrů piva. Následující statistika ukazuje spotřebu piva na osobu podle zemí. V roce 2020 vypil Čech v průměru 181 litrů piva.Tuzemská spotřeba piva se také zvýšila, a to o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR loni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více. Znovu se ale snížil podíl konzumace čepovaného piva v restauracích a hospodách, podíl na celkové konzumaci klesl o dva procentní body na 36 procent.
Kam patří víčka od piva : Kovové obaly a hliníková víčka odhazujte, do sběrných nádob nebo pytlů určených pro sběr kovů. Větší množství můžete odnést do sběrného dvora nebo výkupny kovů.