Jak funguje TIG?
Na jakém principu funguje metoda svařování TIG

V jedné ruce drží svářeč hořák, který vytváří svářecí oblouk, ve druhé poté přídavný materiál, který se při střetnutí s obloukem odtavuje a vytváří požadovaný tvar. Právě díky tomu je metoda sváření TIG jedna z nejsložitějších.Pro svařování těchto kovů metodou TIG WIG použijeme výhradně čistý argon, stejně jako při svařování hliníku metodou MIG MAG.Základní nastavení TIG svářečky – invertoru a jeho svářecího proudu

Tloušťka materiálu ( mm ) Proud ( A ) Průtok plynu Ar (l)
1 – 1,5 6 – 70 5 – 6
1,5 – 3,0 60 – 140 6 – 7
3,0 – 5,5 120 – 240 7 – 8

Co lze svařovat Tigem : Svařování metodou TIG se nejčastěji používá ke svařování tenkých profilů nerezové oceli, neželezných kovů, jako je hliník, hořčík a slitiny mědi. Je to mnohem pomalejší proces než většina ostatních svařovacích technik.

Jak správně svařovat

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Co je foukání oblouku : Pod pojmem foukání elektrického oblouku chápeme jev, při kterém se svařovací oblouk prodlouží odchýlením ze svého středu a přitom vydává sípavý zvuk. Tímto odchýlením mohou vznikat necelistvá místa. Tak může být závar nedostatečný a při svařovacích procesech vodicími strusku mohou vznikat struskové vměstky.

Pro ruční TIG svařování obecně doporučujeme elektrody WCe20 (šedá) a WLa15 (zlatá). Tyto typy jsou univerzální, lze je použít pro stejnosměrný (DC) i střídavý (AC) proud a pokrývají široký okruh materiálů jako je hliník, nerez, uhlíkatá ocel, bronz, titan, měď apod.

Pro svařování se nejčastěji používá směs acetylénu a kyslíku, protože tato směs ve správném poměru umožňuje dosáhnout teploty plamene až okolo 3200°C. Jako hořlavý plyn lze využít i vodík nebo propan, ale teplota plamene je nižší ( maximálně 2500°C).

Kolik wattu je 1 ampér

Jeden volt je takové napětí, které je na vodiči s procházejícím proudem o velikosti 1 ampéru a výkonem 1 wattu. Dílčí jednotky voltu jsou mikrovolt, milivolt.Ampér označuje velikost procházejícího elektromagnetického proudu. Jeden ampér prochází obvodem pokud je jeho velikost toku elektrického náboje právě 1 coulomb za čas 1 sekundy. Dílčími jednotkami ampéru jsou mikroampér a miliampér.Přídavný svařovací materiál pro nízkolegované oceli, vhodný pro svařovaní metodou TIG (WIG). Svařovací materiál pro nízkolegované oceli, který slouží především na spojování a povrchové úpravy. Lze ho například použít pro spojování a navařování kotlových plechů.

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Proč se mi lepí elektroda : V případě špatného zapojení a špatného výběru obalené elektrody bude svářečka velmi špatně nebo dokonce vůbec svářet nebude. Elektroda se bude nejen lepit, špatně zapalovat, špatně rozlévat, nebude držet oblouk a i výsledný svár nebude stát za nic.

Kolik stupnu je při svařování : Hoření elektrického oblouku při svařování

Metoda svařování Teplota [°C]
Svařování pod tavidlem 6200–7800
Svařování netavící se elektrodou 6200–9000
Svařování v ochranné atmosféře tavící se elektrodou 8000–15 000
Svařování plazmatem 20 000–25 000

Jak zapojit TIG

TIG hořák osazený wolframovou elektrodou se zapojuje na PLUSový pól svářečky a kostra – zemnící kabel na MÍNUSový pól svařovacího zdroje. Při tomto zapojení se proudově velmi zatěžuje wolframová elektroda a dochází tak k jejímu vysokému opotřebení.

Svařování oceli i hliníku

Zpravidla má podobu jehly, jejíž průměr se pohybuje v rozsahu 0,5 – 10 mm, délka elektrody je běžná v rozsahu 50–175 mm. Tato elektroda se usazuje na TIG hořák.Pro svařování se nejčastěji používá směs acetylénu a kyslíku, protože tato směs ve správném poměru umožňuje dosáhnout teploty plamene až okolo 3200°C. Jako hořlavý plyn lze využít i vodík nebo propan, ale teplota plamene je nižší ( maximálně 2500°C).

Jak správně zapálit autogen : Pokud myslíš "autogenem" hubici na konci hořáku (řezáku) tak lze různými způsoby – sirkama, zapalovačem, přiblížením k pracovišti kolegy který vaří vedle, strčením hořáku do kamen, přiložením k železu které je ještě hodně ohřáté od předešlého vaření, od drobných požárů kolem svařeče (suchá tráva).