Průměr Slunce je zhruba 1 400 000 km, což činí asi 109 průměrů Země. Jeho objem je tedy přibližně 1,3 milionkrát větší než objem Země.Uvažovaná zjednodušení: Orbita kolem Slunce je přesně kruhová. Parametry polohy na oběžné dráze a času na planetě jsou nezávislé, tzn. během sledování pohybu Slunce během jednoho dne nedochází zároveň k pohybu na oběžné dráze (a tedy pojmy solární a siderický den splývají).Stáří Slunce se odhaduje na 4.55 miliard let a mělo by zářit ještě dalších 7 miliard let. Chemické složení je poměrně jednoduché – tvoří je 71.6 % vodíku, 27 % hélia a zbývajících 1,4 % připadá na ostatní prvky.
Co se stane až vybuchne Slunce : Po přibližně milionu let by se teplota Země ustálila asi na –200 stupních Celsia. Teplo vydávané zemským jádrem by bylo stejné jako to, které by odsála vesmírná prázdnota.
Kolik kilometrů je od nás Slunce
Jak uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý, vzdálenost v tu chvíli činí 152,1 milionů kilometrů. Vzdálenost Země od Slunce neovlivňuje střídání ročních období, jak se kdysi mylně vysvětlovalo. Střídání ročních dob na různých místech planety vychází ze sklonu zemské osy.
Jaká je největší planeta ve vesmíru : Jupiter (planeta)
Jupiter | |
---|---|
Symbol planety | |
Elementy dráhy (Ekvinokcium J2000,0) | |
Velká poloosa | 778 412 027 km 5,203 363 01 au |
Obvod oběžné dráhy | 4,888×109 km 32,675 au |
Jih se nachází mezi východem a západem. Okny vám nikdy nebude slunce svítit napřímo v celé šíři – dopoledne osvítí jednu část místnosti, kolem poledne se odmlčí a odpoledne ponoří do slunečního svitu druhou část místnosti. Okna na jih poskytují během dne nejvíce přirozeného světla.
Rotace Země je pohyb planety Země kolem její vlastní osy (pomyslná přímka spojující severní a jižní zeměpisný pól). Země rotuje směrem k východu, z pohledu Polárky jde o pohyb proti směru hodinových ručiček. Jedna otočka trvá 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy (tj. 1 siderický den).
Jak vzniklo Slunce
Sluneční soustava vznikla zhruba před 4,7 miliardami let z obrovského oblaku plynu (o typickém rozměru jeden světlený rok), který se skládal především z molekul vodíku, atomů helia a velmi malého množství atomů jiných prvků a molekul z nich složených.Naše Slunce, to víme celkem přesně, vzniklo asi před 4,5 miliardami let. Hvězdy obecně vznikají tak, že se mezihvězdná hmota, což je takový poměrně řídký plyn, zahustí.Tohoto momentu se ale lidstvo už velmi pravděpodobně nedožije. Zhasnutí Slunce totiž bude předcházet jiný děj a lidi, pokud ještě budou existovat, zřejmě zabije právě ten. „Odhaduje se, že slunečního záření bude za 250 až 500 milionů let tolik, že život na povrchu Země nebude možný – jednoduše se uvaříme.
Naše Slunce samozřejmě jednou zanikne, to je všeobecně známo – zhruba za 6 miliard roků. Tento okamžik je ještě daleko. Současný rovnoměrný oběh těles Sluneční soustavy však v sobě může ukrývat zárodek chaosu. Dokonce i ty nejmenší nepravidelnosti se mohou časem zvětšovat a postupně měnit dráhy planet.
Jak funguje sluneční soustava : Sluneční soustava je planetární systém hvězdy pojmenované Slunce, ve které se nachází i naše domovská planeta Země. Soustavu tvoří 8 planet, více než 3 trpasličí planety, přes 170 měsíců (především planet Jupiter, Saturn, Uran, Neptun) a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod.
Jaká je nejvzdálenější planeta : Neptun (česky zastarale Vodopán) je osmá, od Slunce nejvzdálenější planeta sluneční soustavy; řadí se mezi plynné obry. S rovníkovým průměrem okolo 50 000 km spadá mezi menší plynné obry sluneční soustavy.
Která planeta zanikla
Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety vyřadila Pluto ze seznamu planet ve Sluneční soustavě a zařadila ho mezi takzvané trpasličí planety. Status Pluta byl zpochybňován už od konce 70.
astronomická jednotka, zkratka AU) činí 149,6 milio- nu km; – průměr Slunce dosahuje 1,4 milionu km, hmotnost 2·1030 kg; – ze 73 procent (podle hmotnosti) je Slunce tvořeno vodíkem, z 25 procent heliem, a na další těžší prvky připadají jen 2 procenta hmotnosti Slunce; – povrchová teplota dosahuje 5510 °C.Pohyb Slunce po obloze je dán dvěma pohyby Země: především otáčením Země kolem vlastní osy a jejím oběhem kolem samotného Slunce. Situace změn pohybu Slunce v průběhu roku v našich severních šířkách je naznačena na obrázku číslo 2.1.
Proč se během roku mění délka dne a noci : Rotace Země je příčinou střídání dne a noci. Země se kolem osy otočí za hvězdný den. Roční oběh Země kolem Slunce je příčinou proměnlivé délky dne a noci a střídání ročních období.