„Jakmile vláček vjede do přibližovacího úseku, svými nápravami vyvolá zkrat. Zařízení zareaguje a na železničním přejezdu se objeví výstraha,“ popisuje. Když vlak projede, systém vyhodnotí, že vlak jede od přejezdu pryč a začne zvedat závory. Stále však blikají červená světla, takže auta musí zůstat stát.Světelná závora je elektronicko-optický prvek, který zjišťuje přerušení světelného paprsku. Skládá se z fototranzistoru a LED diody. Například lze takto detekovat otevření dveří a spustit alarm.Obecné pravidlo říká, že řidič může na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 30 km/h. Pouze v případě je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může řidič na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h.
Jak jezdit přes železniční přejezd : Při jízdě přes železniční přejezd musí řidič dodržovat i další pravidla silničního provozu. Na železničním přejezdu nesmí předjíždět další vozidla, otáčet se a couvat. Na železničním přejezdu a ve vzdálenosti 15 metrů před ním a za ním nesmí zastavit a stát.
Co znamená bílé světlo na přejezdu
Svítí-li přerušované bílé světlo, pak smíme přejíždět přes přejezd rychlostí nejvýše 50 km. h-1. Za druhé, na železniční přejezd nesmíme vjíždět, je-li vidět nebo slyšet přijíždějící vlak, toto ale neplatí, svíti-li přerušované bílé světlo.
Jak funguje bílé světlo na přejezdu : Bílé světlo
Bílé světlo na PZZ informuje o tom, že přejezd je zabezpečen nejen ze směru jízdy automobilů, ale i ze směru jízdy vlaku. Jinými slovy, na přejezd, kde bliká bílé světlo není postavena vlaková cesta (všechna návěstidla, která na kolej s přejezdem ústí jsou postavena na „stůj“).
Reflexní světelná závora: Funkčnost
Jednotky vysílače a přijímače jsou umístěny ve stejném krytu a v kombinaci s reflektorem tvoří reflexní světelnou bariéru. Procházející světlo dopadá na reflektor a odráží se zpět do přijímače. Pokud je světelný signál přerušen objektem, spustí se spínací proces.
Jste-li dva, spolujezdec může závoru zvednout. Jde to velmi lehce, závora neklade žádný odpor. Pokud je řidič sám, nejlepší je šlápnout na plyn a závorou projet. Závory auto poškodí minimálně.
Jak funguje přejezd
Jak přejezd funguje
přibližovací úsek (PÚ), tedy část trati před přejezdem, do které když vstoupí vlak, spustí se na přejezdu výstraha. Následuje vlastní železniční přejezd a za ním anulační obvod, tedy místo, kde přejezd pozná, že vlak celý opustil přejezd a výstrahu na přejezdu zruší.- Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. – Pokud se nejedná o souběžnou jízdu, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu. – Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h.Pravidla stanovují, že řidiči musí jet jen tak rychle, aby zvládli zastavit vozidlo před přejezdem v případě, že začnou blikat červená světla. Důvod je jasný – železniční přejezd patří mezi nejrizikovější místa na silnici.
Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou.
Kdy musí vlak houkat : Železniční přejezdy, které jsou označené pouze výstražným křížem a nedisponují žádným zabezpečovacím a siganlizačním zařízením, vyžadují největší pozornost řidičů. Ti se musí před přejezdem rozhlédnout a přesvědčit, že nepřijíždí vlak. Vlak před tímto typem přejezdu musí houkat, proto je vhodné zapojit i sluch.
Co znamená když na železničním přejezdu bliká bílé světlo : Začínajícím řidičům zdůrazňuje, že bílé světlo na přejezdu nehraje žádnou roli. „Je jedno, jestli bliká, že nejede vlak. Vždycky se řidič musí přesvědčit, zda může na přejezd vjet,“ řekl zkušený lektor.
Jak se chovat na přejezdu
není-li železniční přejezd opatřený světelnou signalizací, lze přejezd přejet rychlostí 30 km/h (tato rychlost je platná již 50 metrů před přejezdem) v blízkosti přejezdu je zakázáno provádět úkony, které by mohly plynulost a bezpečnost silničního provozu ohrozit (předjíždět, otáčet se a podobně)
Pravidla stanovují, že řidiči musí jet jen tak rychle, aby zvládli zastavit vozidlo před přejezdem v případě, že začnou blikat červená světla. Důvod je jasný – železniční přejezd patří mezi nejrizikovější místa na silnici.není-li železniční přejezd opatřený světelnou signalizací, lze přejezd přejet rychlostí 30 km/h (tato rychlost je platná již 50 metrů před přejezdem) v blízkosti přejezdu je zakázáno provádět úkony, které by mohly plynulost a bezpečnost silničního provozu ohrozit (předjíždět, otáčet se a podobně)
Kdy můžu zastavit na prechodu : Řidič nesmí předjíždět na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním. Řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním.