Jak funguje podmineny trest?
Při podmíněném odsouzení stanoví soud zkušební dobu na jeden rok až pět let; může také uložit přiměřená omezení a přiměřené povinnosti směřující k tomu, aby pachatel vedl řádný život. Zpravidla také pachateli uloží, aby podle svých sil nahradil škodu, kterou trestným činem způsobil.Soud může podmíněně odsoudit tehdy, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba výkonu uloženého trestu.Podmínka znamená podmínečné upuštění od výkonu trestu odnětí svobody. Když tě soud odsoudí tak, že máš jít třeba na 2 roky do vězení, může ti dát podmínku – do vězení jít nemusíš, ale po dobu podmínky, třeba 3 roky, nesmíš spáchat žádný další trestný čin. Pokud ho ale spácháš, půjdeš na ty 2 roky do vězení.

Jak dlouho je podmínka v rejstriku : po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok; po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let; po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest.

Co nesmim porusit v podmince

podmíněný trest odnětí svobody s tím, že se obžalovanému zakazuje požívat jakékoli alkoholické nápoje jako podmínka jeho osvědčení se ve zkušební době. Nejvyšší soud ke stížnosti pro porušení zákona zrušil tento rozsudek ve výroku podle § 59 odst. 2 tr. zák.

Jak dlouho trvá podmínka : Žádost podáte u soudu podle vašeho trvalého bydliště, nic se neplatí. Soud zkoumá zároveň všechny tresty, které máte v rejstříku. Pokud se jedná o podmínku (podmíněný trest), k výmazu dojde do 1 roku od rozhodnutí soudu o řádném splnění podmínky.

Soud může uložit např. podrobení se léčení závislosti na návykových látkách, podrobit se programům psychologického poradenství, zdržet se hazardních her, zdržet se požívání alkoholických nápojů, uhradit dlužnou částku atd.

Informaci o tom, zda je určitá osoba ve výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, lze zjistit v Centrální evidenci vězněných osob, kterou spravuje odbor správní Generálního ředitelství Vězeňské služby.

Co se nesmí v podmínce

Primární povinností odsouzeného je během zkušební doby vést řádný život a dodržovat další opatření, která soud stanovil (například zdržet se užívání návykových látek nebo návštěv sportovních utkání). To znamená nejen nepáchat trestnou činnost, ale odsouzený by se neměl dopustit ani přestupku.Trest odnětí svobody vykonávaný nepodmíněně pro pachatele znamená vytržení ze společnosti, naproti tomu podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody pro pachatele za zá- konem daných okolností znamená určitou druhou šanci.Informaci o tom, zda je určitá osoba ve výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, lze zjistit v Centrální evidenci vězněných osob, kterou spravuje odbor správní Generálního ředitelství Vězeňské služby.

V případě porušení podmínek zkušební doby soud může nařídít výkon trestu (tzv. přeměna), ale má také jiné možnosti. Může prodloužit zkušební dobu, nařídit dohled probačního úředníka, uložit přiměřená omezení či povinnosti, např. povinnost podrobit se léčbě závislosti.

Co nesmim udělat v podmince : Soud může uložit např. podrobení se léčení závislosti na návykových látkách, podrobit se programům psychologického poradenství, zdržet se hazardních her, zdržet se požívání alkoholických nápojů, uhradit dlužnou částku atd.