Plachtění je letecký sport, využívající bezmotorových letadel (kluzáků neboli větroňů). Při něm piloti využívají stoupajícího vzduchu k získání výšky a letům na vzdálenost až několika set kilometrů.Plachta funguje na podobném principu jako křídlo letadla. Správný tvar plachty připomíná prohnutou desku, kolem které proudí vzduch (vítr). Když proudí vhodným směrem, vzniká na jedné straně plachty podtlak a na druhé přetlak. Vzniká tak vztlak.Loď splouvá pomalu po větru a pro začátečníka je obtížně ovladatelná. Plachty necháváme vlát při nasedání před odplutím, při přistávání, když jsou mokré po dešti. Někdy je výhodnější odplouvat a přistávat bez plachet. V některých případech, hlavně pak za silného větru to mnohdy ani jinak nejde.
Jak nastavit plachty : Velmi zjednodušeně můžeme otěž správně nastavit tak, že ji povolujeme, až začne plachta flatrovat. Pak přitahujeme a ve chvíli, kdy flatrovat přestane, je plachta cca dobře nastavená. Jakmile máme otěž správně nastavenu, je dobré dále pracovat s otěžovým vozíkem. Pokud na lodi je a je možné s ním pracovat.
Kdy zařadit neutral u automatu
N – NEUTRAL používáme při dlouhém stání, při odtahu auta nebo při . Nikdy nepoužíváme při jízdě z kopce, abychom ušetřili. Tady může nastat problém, že se rozlomí koše v převodovce. Je to tím, že koše jsou převážně z hliníku a když z kopce vyřadíte, otáčky motoru a převodovky jsou rozdílné.
Proč nejezdit na neutrál : prodlužujete životnost brzdových destiček, jedete bezpečně a vaše reakční doba je mnohem kratší než při “plachtění na neutrál”, nebojte, motor se tím neničí.
Rychlostní rekord mezi plachetnicemi drží v současné době plachetnice Vestas Sailrocket 2, která v roce 2012 překonala magickou stovku a dosáhla nejvyšší okamžité rychlosti 121 km/h. Při této rekordní plavbě podél pobřeží Namibie překonala Vestas Sailrocket 2 půlkilometrovou trať průměrnou rychlostí téměř 110 km/h.
Věci, které vytlačují mnoho vody, jsou nadlehčovány velkou silou. Tato síla (vztlak) způsobuje, že předměty plavou. Kuličky nevytlačily téměř žádnou vodu, a proto se neudržely na hladině a klesly ke dnu, zatímco loď vytlačuje spoustu vody a proto jí voda dává velkou vztlakovou sílu.
Jak na plachetnici
Základem je nepromokavá bunda s kapucí, případně vysokým límcem. Bunda s límcem je ideální pro plavbu na rozvlněném moři při větší rychlosti větru. Neměly by chybět ani nepromokavé kalhoty, a to i v případě, že předpověď počasí nehlásí žádné deště v průběhu Vašeho pobytu na lodi.Nejvhodnější režim plavby pro seznámení se s ovládáním plachetnice. Nejvyšší rychlosti lze dosáhnout při zado- bočním větru. Na přední vítr (plavba na větru) se užívá při křižování proti větru. Změna směru proti větru se na- zývá ostření, naopak po větru od- padání.JAK UKOTVIT STÍNOVOU PLACHTU
V závislosti na prostoru můžete k ukotvení stínicí plachty využít jakékoliv stěny nebo příčky pomocí speciálních desek v našich sadách na stěny. Případně můžete použít naše podpěrné tyče, které jsou speciálně navrženy pro robustní a profesionální upevnění plachtových stanů.
Pružná guma a ocelové háčky povolí tak akorát
Vítr dostává větší šanci se do záhybů plachty opřít a poškodit ji nebo alespoň uvolnit z její pozice. Variabilitu použití takové plachty pak nejlépe zajistí její elastické kotvení. Pružná guma v podobě gumového lana v kombinaci s ocelovými háčky je ideální volbou.
Co znamená D s na automatu : Pokud je zařazena poloha pro sportovní jízdu (S), přesuňte volicí páku do polohy pro jízdu vpřed (D) a poté zpět do polohy pro sportovní jízdu (S).
Co je B na automatu : B – Brake – režim umožňující rekuperaci elektrické energie u elektromobilů a hybridů.
Kdy jet na neutral
Jet na neutrál se vyplatí zejména ve chvíli, kdy sjíždíte kopec, po kterém nebudete zastavovat. Nezapomeňte ale, že podle § 7 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, je řidič motorového vozidla s hmotností nepřevyšující 3,5 t povinen mít zařazený rychlostní stupeň, jestliže to vyžaduje bezpečnost jízdy.
Při delším stání (typická situace při čekání před železničním přejezdem) se vyplatí vypnout motor, i když je to jenom na dvě minuty. Pro vaši informaci, za hodinu spotřebuje motor na volnoběh 1 – 2 litry paliva.Nejrychlejším plavidlem, které se dosud po vodě prohánělo, je motorový člun Spirit of Australia. Dřevěná, tryskovým motorem poháněná loď, drží rychlostní rekord již bezmála 45 let. Navrhl ji a sám ve své garáži sestrojil Australan Ken Warby.
Jak rychle jede loď : Měří se v uzlech, 1 uzel = 1,85 km/h. Velké nákladní lodi a tankery dosahují rychlosti 25–28 km/h, válečné lodi a ponorky až 60 km/h. S rostoucí rychlostí ovšem prudce roste odpor vody, a tedy i nároky na výkon.