Přípravek vyvolá vyprázdnění stolice za 10-20 minut po zavedení čípku. Ráno po probuzení vypijte sklenici vody nebo čaje, za půl hodiny se nasnídejte a po snídani zaveďte do konečníku 1 čípek Suppositoria glycerini Ipsen. Jakmile se dostaví nucení na stolici, nejdéle však do půl hodiny, pokuste se o vyprázdnění.Léčivé látky působící celkově podávány ve formě čípků se po vstřebání sliznicí rekta dostanou do dolní duté žíly, obejdou játra, což umožní, že se do krevního oběhu dostane i látka, která není přeměněná metabolickými procesy. Účinek léčiva podaného touto cestou je rychlejší než po perorální (ústní) aplikaci.Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.
Jak rychle funguje Glycerinovy čípek : čípek působí rychle a efektivně, obvykle do 15–30 minut. pro mladistvé a dospělé vhodné pro těhotné a kojící ženy. vhodné i při fisurách a hemoroidech.
Jak dlouho se rozpustí čípek v zadku
Čípek se po vyjmutí z obalu jemně zavede do konečníku. Po zavedení čípku stiskněte na 1–2 minuty hýždě rukou k sobě a ujistěte se, že čípek zůstal v konečníku.
Jak rychle se Rozpousti čípek : Čípky musí vyhovět zkoušce na rozpadavost nebo disoluci, jinak šarže nesmí být propuštěna. Čípky tohoto typu se musí rozpadnout do půl hodiny, vstřebávání je pak velmi rychlé a musí být dokončeno do další půl hodiny.
Čípek nezavádět hrotem, ale tupou stranou, konečník se tak lépe sevře. Při zavádění je také vhodné dýchat ústy, svěrač se totiž lépe uvolní. Čípky, které mají mít účinek celkový, se doporučuje zavádět hlouběji, čípky s účinkem místním (např. k léčbě hemoroidů) hluboko nevkládat.
Na dlouhodobé podávání je vhodná Laktulóza nebo Makrogol. Alt ještě také přípravky s obsahem vlákniny. K těmto přípravkům je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zaberou cca za 3-7 dní. Jediné rychlé a účinné řešení je provést si klystýr.
Co dělat když nejde stolice
Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.Na dlouhodobé podávání je vhodná Laktulóza nebo Makrogol. Alt ještě také přípravky s obsahem vlákniny. K těmto přípravkům je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zaberou cca za 3-7 dní. Jediné rychlé a účinné řešení je provést si klystýr.
2. Poté pravidelně teplotu kontroluji (po podání léků ke snížení teploty účinek nastupuje za cca 2 hodiny, po podání čípků je efekt dříve). 3. Zvážím, zda je nutná kontrola dítěte lékařem.
Jak zavest čípek faktů : Čípky se zavádějí do konečníku, 2 – 3krát denně 1 čípek. Čípek se nezavádí hluboko do konečníku, ale je nutno jej zavést pouze po okraj řitního otvoru tak, aby se udržel v řitním kanálu do jeho rozplynutí. Po zmírnění hlavních příznaků je možno pokračovat v léčbě dávkou 1 čípek denně.
Co kdyz nezabere Projimadlo : Na zácpu můžete podat přípravek Laktulóza, jenž způsobuje změknutí stolice a může se podávat dlouhodobě jako prevence (působí místně v tlustém střevu a nevstřebává se). Dále se dlouhodobě může podávat rozpustná vláknina a Psyllium, zde však dodržujte dostatečný pitný režim.
Jak casto davat čípek
JAK SE PŘÍPRAVEK PANADOL BABY ČÍPKY POUŽÍVÁ
Minimální interval mezi dvěma dávkami jsou 4 hodiny. Nepodávají se více než 4 dávky během 24 hodin. Vzhledem k obsahu léčivé látky se přípravek nemá podávat dětem s tělesnou hmotností do 9 kg. U dětí se sníženou funkcí ledvin určí dávkování lékař.
Jak změkčit stolici Ke zmírnění zácpy můžete zvolit léky, které obsahují projímadlo nebo vlákninu. Tyto přípravky pomáhají změkčit stolici a podporují pohyb střev. Dále je vhodné konzumovat zdravou stravu, bohatou na vlákninu a dodržovat dostatečný pitný režim.Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)
Kdy už je zácpa nebezpečná : Zácpa obvykle není nebezpečná, ovšem pokud se objeví u akutní zácpy břišní bolest, nevolnost, zvracení, zvýšená teplota či krev ve stolici, je nutné vyšetření u lékaře k vyšetření náhlé příhody břišní.