Jak funguje Nulak?
Vodiče se dělí na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičů je označen svou typickou barvou. Fázový vodič má černou barvu, nulový je modrý a ochranný disponuje žlutozeleným zabarvením. Díky standardizaci je prakticky nemožné si jednotlivé vodiče splést.Slovo "nulák" naznačuje, že takto označený vodič (drát) má stejný potenciál, jako zem. Z fyziky si možná budete pamatovat, že napětí je rozdíl potenciálů. Rozdíl potenciálů mezi "nulákem" a zemí by tedy měl být "nula". Fázový (černý, hnědý, šedý) a střední vodič (modrý) je určen k vedení proudu.Nulový vodič slouží jako bezpečná cesta pro návrat elektrického proudu v případě zemní poruchy. V případě, že dojde k poruše a dojde ke kontaktu mezi horkým vodičem a nulovým vodičem, umožňuje nulový vodič průtok proudu, což minimalizuje riziko elektrického úrazu nebo požáru.

Jaký proud teče nulovým vodičem : Jejich součet (jak se můžeme přesvědčit výpočtem nebo i na výše uvedeném obrázku) je v každém okamžiku rovný nule. V nulovém vodiči v takovém případě protéká nulový proud (jinými slovy – nulovým vodičem neprotéká žádný proud).

Odkud vede Nulák

V podstatě se vždy jedná o vodič, který vychází z nulového bodu (uzlu, středu) zdroje. V prvopočátcích se vodič vycházející z uzlu zdroje, sloužící jako pracovní vodič sítě, nazýval vodičem nulovým.

Jakou barvu má Nulák : Pokud obvod obsahuje nulový vodič nebo vodič středního bodu označený barvou, barva použitá pro tento účel musí být MODRÁ. Aby nedošlo k záměně s jinými barvami, doporučuje se použít nesytou MODROU barvu, často nazývanou „světlá modrá".

Fázový vodič (L) nese elektrický proud z rozvodné skříně do zásuvky. Má nejčastěji hnědounebo černou barvu, ale může být i šedá. Nulový vodič (N) vrací elektrický proud zpět do rozvodné skříně. Zpravidla je světle modrý.

nulováním (v sítích TN ).

Podstata této ochrany spočívá v tom, že se všechny neživé části spotřebičů spojí se středním (nulovacím) vodičem a zkratové proudy se při zkratu uzavírají přes fázový vodič, vadné místo v izolaci na kostru spotřebiče a nulovacím vodičem zpět k transformátoru.

Co zabíjí proud nebo napětí

Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.Proud, který uniká ze síťové části přes izolace spotřebiče na jeho vodivé části přístupné dotyku, odtéká ochranným vodičem přes měřicí přístroj, kde je do obvodu ochranného vodiče vřazen miliampérmetr měřící velikost proudu. Měřicí přístroj je vybaven přepínačem polarity pracovních vodičů.nulak je nicka a zeme je matka. Záleží na typu ochrany v dané instalaci. Pokud je to zeměním, tak prohozením nuláku a fáze dojde k po zapnutí spotřebiče ke shození chrániče.

Šedá je barva naše

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.

Jak zjistit sled fází : Sled fází jde poměrně jednoduše změřit. Slouží k tomu specializované testery, nebo i obyčejná vadaska. Vadaska (zkoušečka napětí) je jinak nejmenší možná výbava při testování přítomnosti napětí – jednoduchým šroubovákům s doutnavkou (tzv. fázovka), případně displejem, nebo bezdotykovým testerům moc nevěřte.

Jak poznat L1 L2 L3 : Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.

Který vodič je přerušen vypínačem

Každý okruh pečlivě jistěte jističem jenž přeruší pouze fázový vodič (hnědý, černý). Jistič ani pojistka nesmí přerušit pracovní ani ochranný vodič (modrý a zelený).

Střední vodič – vodič připojený na uzel zdroje; slouží k přenosu elektrické energie, je tedy vodičem pracovním (N). Ochranný vodič – neslouží k přenosu elektrické energie, jeho funkce je čistě ochranná (PE).6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Jaké napětí je smrtelné : Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.