Hormonální soustava zajišťuje růst, rozmnožování, a udržuje homeostázu – tj podmínky pro stabilitu životních funkcí. Hormonální soustava ovlivňuje v těle hlavně celkový metabolismus, hospodaření s vodou a ionty, růst a rozmnožování.Hormony jsou látky, které řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí, další se pak tvoří přímo v krvi nebo některých orgánech.Předpokladem vyvážené hladiny hormonů v organismu je vyvážený jídelníček, tedy jídelníček, který v optimálním poměru přináší všechny makro i mikroživiny. Je to pestrý jídelníček, ve kterém nechybí živé enzymy, vitamíny a minerály.
V čem vznikají hormony : Tvoří se ve speciálních žlázách rozmístěných v různých částech těla a proudí v krvi k ostatním buňkám v těle, tzv. cílovým buňkám, kde se jejich účinky projevují. Žlázy, odpovědné za tvorbu a uvolňování většiny hormonů, představují skupinu bezvývodových či endokrinních žláz.
Co dělá v těle progesteron
Stimuluje růst krevních cév, které zásobují děložní sliznici a žlázy v ní tak, aby vylučovaly živiny, které vyživují rané embryo. Progesteron se stará také o růst prsní tkáně matky a posiluje svaly pánevní stěny při přípravě na porod.
Jak funguje hormonální antikoncepce : Pilulka zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Tělo si tak v podstatě myslí, že je žena těhotná. Zároveň antikoncepce zahušťuje hlen v děložním čípku a zabraňuje tak průniku spermií k vajíčku. Spolehlivost antikoncepčních pilulek je 99 %, předpokladem je však jejich pravidelné a správné užívání.
Kde se tvoří hormony V organismu existují žlázy s vnitřní sekrecí (neboli endokrinní žlázy), jejichž hlavní funkcí je produkce hormonů. Jsou to: hypofýza, epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, brzlík, nadledviny, endokrinní část pankreatu a gonády (varlata a ovaria), v těhotenství i placenta (Obrázek 1.2).
Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).
Jak poznam že mám hormonální Nerovnovahu
Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.JAK SE HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA PROJEVUJE
- únavu,
- stres,
- nepravidelný menstruační cyklus,
- bolestivou menstruaci,
- problémy s otěhotněním,
- mastnou nebo aknózní pleť,
- chloupky na obličeji,
- váhové výkyvy,
Regulují metabolismus, růst, imunitní systém, chuť k jídlu, hospodaření s ionty a vodou, cyklus spánku a bdění, náladu, reakce na stres, stavbu kostí, menstruační cyklus a další procesy v těle. Hormony se také ovlivňují a regulují navzájem. Jeden může vyvolávat nebo naopak snižovat tvorbu druhého.
Estrogen také posiluje kosti a zajišťuje zdravou pleť. Je produkován ve vaječnících, zajišťuje celý průběh menstruačního cyklu a taktéž připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Po oplodnění vajíčka ho tento hormon vyživuje. Estrogen má také na svědomí výkyvy nálad, úzkosti, deprese a chronickou únavu.
Jak poznám že mi chybí estrogen : Nízká hladina estrogenů – příznaky
- nepravidelný až chybějící menstruační cyklus.
- potíže s otěhotněním.
- snížená chuť na sex.
- vaginální suchost (bolest při pohlavním styku)
- křehké kosti (osteoporóza)
- opakující se záněty močových cest.
- návaly horka, noční pocení
- změny nálad, deprese, nesoustředěnost, nespavost.
Co ruší účinky antikoncepce : Samotná pilulka se nevstřebá
- Vynechání pilulky. V drtivé většině případů může za snížený účinek hormonální antikoncepce zapomnětlivost.
- Zvracení. Bez ohledu na příčinu je zvracení vždy rizikovým faktorem.
- Průjem.
- Antibiotika.
Jak ovlivnuje antikoncepce psychiku
Klinická praxe ukazuje, že se při užívání hormonální antikoncepce mohou objevit poruchy nálady nebo dokonce depresivní stavy, to však neznamená, že metody hormonální antikoncepce byly pro všechny ženy nevhodné. „Víme, že mnoho žen užívá hormonální antikoncepci bez problémů.
Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj muže a pro zdravý mužský organismus. Testosteron mimo jiné ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostní hmoty a reguluje metabolismus tuků. Testosteron řídí vývoj mužských pohlavních orgánů již u vyvíjejícího se embrya.Doplňte vitamíny a minerály, které jsou klíčové pro správnou funkci hormonů v těle. K nim patří například vitamín D, zinek a hořčík. Doplňování těchto živin může pomoci udržet optimální hladiny hormonů. Omezte alkohol a kofein, které mohou mít negativní dopad na hormonální rovnováhu.
Jak poznam že mi chybi progesteron : Ženy s nízkou hladinou progesteronu se často cítí depresivně a unaveně. Mírné cvičení zrychluje metabolismus a zvyšuje uvolňování přirozených endorfinů, což vede ke zvýšení energie a šťastnějším myšlenkám i pocitům.