Elektromagnetická část jističe reaguje na zkratové proudy, které mohou být extrémně vysoké a nebezpečné. V případě zkratu dojde k okamžitému přitahování pohyblivé kotvy elektromagnetem, což vede k rychlému odpojení kontaktních bodů a tím k přerušení obvodu.V jističi je pohyblivý kontakt, který drží tzv. kotva ve spojení s pevným kontaktem. Pokud dojde ke zkratovému proudu, elektromagnet k sobě přitáhne kotvu, čímž dojde k odtržení kontaktů, a tudíž k přerušení obvodu.U třífázových jističů musí být zajištěno, že při vybavení jističe u jedné z fází dojde k odpojení i zbývajících, aby nedošlo k poškození trojfázového spotřebiče (např. motoru), který vyžaduje aktivní všechny tři fáze. Standardní jistič není určen k vypnutí a zapnutí obvodu, k tomu slouží vypínač.
Jaký je rozdíl mezi jističem a pojistkou : Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.
Jak pracuje elektromagnet
Co je elektromagnet
Je to cívka s jádrem z měkké oceli, která se používá k dočasnému vytvoření magnetického pole. Pokud cívkou začne procházet elektrický proud, stává se magnetem. Magnetické pole elektromagnetu je tím silnější, čím větší proud prochází a je tím silnější čím více má cívka závitů.
Jaký jistič B nebo C : Jističe typu B jsou vhodné pro použití k ochraně elektrického vedení pro zásuvkové a světelné obvody v domácnosti i průmyslu. Charakteristika jističe typu C: jistič s vypínací charakteristikou C okamžitě přeruší obvod při 5-10 násobku jmenovitého proudu.
Vypneme nadřazený jistič a zkontrolujeme nepřítomnost napětí na všech vodičích! Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči.
Proč platíme za jistič
Jejich smysl spočívá v distribuci maximálního množství elektřiny do vašeho odběrného místa. Peníze, které od vás distributor získá, jsou totiž využívány k zajištění nutné údržby distribuční elektrické sítě a správnosti měření spotřeby.
Kolik kW na 20a jistič
Jištění
Maximální velikost jističe/pojistky [A] | Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] | Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka |
---|---|---|
10 | 1,5 | 2,3 |
16 | 2,5 | 3,6 |
20 | 4 | 4,6 |
25 | 6 | 5,7 |
Je to dáno zejména tím, že u třífázového vedení je mezi jednotlivými fázemi napětí 400 V. U jednofázového vedení je napětí mezi jednou fází a nulou pouze 230 V. Trojfázové vedení se využívá zejména tam, kde potřebujeme do spotřebiče doručit větší množství energie. Bývají to zejména elektromory nebo topné systémy.Do rodinných domů a větších chalup volte silnější jistič s hodnotami 3 x 20 A. V případě, že si v nich elektřinou i topíte, sáhněte po jističi o velikosti 3 x 25 A. Čísla 1 a 3 u jističů udávají, zda se jedná o jednofázový nebo třífázový elektrický rozvod. Hodnota 20 nebo 25 znamená počet ampérů.
Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.
Jaký je rozdíl mezi magnetem a elektromagnetem : Permanentní magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy. Vyskytují se přirozeně v některých horninách, ale dají se také vyrobit. Elektromagnety potřebují k vytvoření magnetického pole elektrický proud – když se zvětší proud, zvětší se i magnetické pole.
V čem je elektromagnet lepší než obyčejný magnet : Permanentní magnet využívá jednoduchou a tím pádem relativně levnou technologii, elektromagnet má neomezenou magnetickou sílu, elektropermanentní magnet má nízkou spotřebu elektřiny a nezahřívá se.
Kolik wattů na 16A jistič
Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.
Pokud místní podmínky znáte a jste „na vážkách“ mezi 6kA a 10kA, pak lze volit hlavní jistič 10 kA a ostatní jističe 6 kA. vaše osazení může být jen v 6 kA. Obecně pro případy jištění okruhů v průmyslu od 25A výše lze doporučit spíše osazení 10 kA jističi.Protože se jističe zásuvkových a světelných obvodů používají standardně jako jističe vedení a ne k jištění připojovaných spotřebičů, stanovuje se hodnota dle průřezu (a uložení) jištěného kabelu. V běžné instalaci RD se proto ke kabelu 3Cx1,5 ke světlům dává B10, k dvaapůlce pro zásuvky pak B16.
Jaký jistič k elektroměru : Před elektroměrem musí být osazen jistič s neměnitelnou hodnotou jmenovitého proudu, označen trvanlivým způsobem (tj. výrobcem). 2. Jmenovitá vypínací zkratová schopnost hlavního jističe před elektroměrem musí být minimálně 10 kA.