Jak funguje doutnavka?
U vypínače s ORIENTAČNÍ doutnavkou je doutnavka připojená paralelně ke spínaným kontaktům. Na jednom kontaktu bývá fáze, na druhém nulák – přes vinutí cívky relé nebo stykače, příp. žárovku a pod. Svítí jen při rozpojeném tlačítku, sepnuté tlačítko (vypínač) ji zkratuje, přemostí.Spotřeba doutnavky v napájecí síti 230 V se sériovým odporem 100 kΩ je 0,4 W (0,1 W doutnavka + 0,3 W předřadný odpor). Celková denní spotřeba jedné doutnavky tedy představuje přibližně 9,6 Wh, což ročně činí kolem 3,5 kWh.Odpor předřazený doutnavce ve vypínači u zásuvky má velikost 220 kΩ.

Kde se pouziva doutnavka : Doutnavky je možné použít jako ochranu proti přepětí. Používá se buď oblast kolem zápalného napětí (malé proudy), nebo až po oblast, kde přechází doutnavý výboj do obloukového. Používaly se mj. na ochranu citlivých polovodičových součástek, v telefonní technice aj.

Který vodič je přerušen vypínačem

Každý okruh pečlivě jistěte jističem jenž přeruší pouze fázový vodič (hnědý, černý). Jistič ani pojistka nesmí přerušit pracovní ani ochranný vodič (modrý a zelený).

Jak správně zapojit vypínač : Základním vodičem je vodič černý, který znamená fázi a měl by být spínaný právě tím daným spínačem, na který se zapojuje. Další je nutné zapojit také kabel modrý, který patří na nulovací můstek daného vypínače. Poslední je zelenožlutý, který je ochranný.

Elektrický odpor je veličina, která nám popisuje jak špatně dané prostředí propouští elektrický proud. Čím větší odpor, tím hůře vodič vede proud. Jednotkou elektrického odporu je Ohm [Ω]. Někdy používáme převrácenou hodnotu elektrického odporu, kterou nazýváme vodivost (konduktance) G, jejíž jednotkou je Siemens [S].

Pokud chcete přesnost, můžete rezistor nahradit potenciometrem.

Kde je faze a kde nula

Fázový vodič (L) nese elektrický proud z rozvodné skříně do zásuvky. Má nejčastěji hnědounebo černou barvu, ale může být i šedá. Nulový vodič (N) vrací elektrický proud zpět do rozvodné skříně. Zpravidla je světle modrý.Vodiče se dělí na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičů je označen svou typickou barvou. Fázový vodič má černou barvu, nulový je modrý a ochranný disponuje žlutozeleným zabarvením. Díky standardizaci je prakticky nemožné si jednotlivé vodiče splést.Hnědý či černý vodič fáze jenž je trvale pod napětím 230V připojíme nejdříve do prvního vypínače (A-A). Z protějších svorek prvního vypínače vedeme vodiče do na spodních svorek druhého vypínače (B-B) (C-C). Z protější svorky druhého vypínače vedeme vodič na spodní kontakt objímky svítidla L (D-D).

Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.

Jak zavisi odpor na materialu : Ze vztahu R=ρlS, kde ρ je měrný elektrický odpor materiálu, vidíme, že odpor vodiče R je přímo úměrný jeho délce l a nepřímo úměrný průřezu vodiče S – se zvětšujícím se průřezem vodiče jeho odpor lineárně klesá a se zvětšující se délkou vodiče odpor roste (také lineárně).

Co snižuje rezistor : Rezistor je pasivní elektrotechnická součástka projevující se v elektrickém obvodu v ideálním případě jedinou vlastností – elektrickým odporem (jednotka Ohm, značka Ω). Důvodem pro zařazení rezistoru do obvodu je obvykle snížení velikosti elektrického proudu nebo získání určitého úbytku napětí.

Co ovlivnuje odpor

Velikost odporu závisí na délce vodiče (přímo úměrně), na průřezu vodiče (nepřímo úměrně), na látce vodiče (měrný elektrický odpor) a na teplotě. Dobré vodiče kladou malý odpor, špatné vodiče kladou velký odpor. Převrácená hodnota elektrického odporu je fyzikální veličina, která se nazývá elektrická vodivost.

Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.Fáze vede ze zásuvky na jistič či pojistku a dále na jeden pól zdroje (trafostanice/elektrárna). Nulový (modrý) vede ze zásuvky do rozvaděče, kde je spojen jednak s vodičem zelenožlutým ze zásuvky a jednak s dalším, silnějším zelenožlutým vodičem, který vede na druhý pól zdroje (trafostanice/elektrárna).

Jakou barvu má Nulák : Pokud obvod obsahuje nulový vodič nebo vodič středního bodu označený barvou, barva použitá pro tento účel musí být MODRÁ. Aby nedošlo k záměně s jinými barvami, doporučuje se použít nesytou MODROU barvu, často nazývanou „světlá modrá".