Zákon byl v roce 2013 novelizován (Zákon 44/2013 Sb). Podle tohoto zákona se v České republice uplatňuje princip předpokládaného souhlasu, tzn. potenciálním dárcem orgánů a tkání se po smrti může stát kdokoliv.Odběr orgánů se provádí ve specializovaném transplantačním centu v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kam je tělo zemřelého převezeno. Orgány se poté transplantují příjemcům v transplantačních centrech v celé České republice.Odběr od zemřelého dárce lze tedy provést pouze tehdy, pokud byla u pacienta prokazatelně zjištěna smrt. Lékaři, kteří provádí toto potvrzování, se nesmějí zúčastnit odběru orgánů od zemřelého dárce nebo transplantace a nesmějí být také ošetřujícími lékaři uvažovaného příjemce.
Kdo může darovat srdce : „Dárcem“ srdce je tedy člověk, který zemře za určitých okolností pro přenos orgánu příznivých, při zachovaném krevním oběhu po smrti mozku.
Kolik stojí darovani organu
285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů (transplantační zákon), ve znění pozdějších předpisů, je darování orgánů v ČR dobrovolné a bezplatné. Darování orgánů nesmí být zdrojem finančního prospěchu, orgány tedy nelze prodat (§ 28).
Které orgány se mohou transplantovat : Nejčastěji transplantovaným orgánem jsou ledviny. Transplantací se řeší finální stádia onemocnění ledvin. K dalším často transplantovaným orgánům patří játra, plíce a srdce, transplantovat umíme i tenké střevo a slinivku a další transplantační postupy neustále vznikají.
Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.
Do registru by zásadně NEMĚLI vstupovat lidé:
- po prodělané léčbě nádorového onemocnění
- po onemocnění štítné žlázy vyžadující léčbu.
- po transplantaci orgánů a tkání
- s onemocněním srdce, cév, plic, kloubů a zažívacího systému, které vyžadují trvalé užívání léků
- s krvácivými chorobami a onemocněním krve.
Kolik peněz je za darování vajíček
Ano, onemocnění štítné žlázy ani její léčba nebrání darování. Kolik peněz za darování vajíček dostanu Za darování vajíček dárkyním nenáleží žádná finanční odměna. Avšak při dodržení všech postupů v průběhu přípravy odběru vajíček dostanou dárkyně kompenzaci v celkové částce až 34 500 Kč.Platit za darování krve je v ČR zakázáno. Oficiálně centra poskytují tzv. finanční náhradu, která je v České republice cca 500 až 1 000 Kč (vyšší náhrada je v soukromých centrech).Ačkoliv počátky transplantací orgánů byly spojenys nejistým výsledkem, v současnosti jsou vyhlídky nemocnýchpo transplantaci jater velmi dobré. Rok po operaci přežívá přibližně 90 % příjemců, více než 2/3 nemocných přežívá po operaci 10 let i déle.
Jak dlouho to vydrží. Jak dlouho to vydrží, tak tam zase obecně těžko říct, jak by to dlouho vydrželo konkrétnímu pacientovi. Ale ty výsledky transplantací jsou obecně velice dobré. Takže tam asi je 70 procent pětiletá funkčnost těch transplantovaných orgánů.
Jak se pozná blížící se smrt : pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)
Co člověk cítí Když umře : Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.
Proč nechodit na plazmu
KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…
V dnešní době lze darovat plazmu, krev, spermie, vajíčka nebo třeba vlasy. A i když je to „darování“, dají se tak vydělat desítky tisíc korun ročně. K dárcovství za peníze se uchyluje čím dál více lidí.Žádná geneticky podmíněná onemocnění. Negativní testy na sexuálně přenosné nemoci: AIDS (HIV), žloutenka B a C, syfilis, případně HTLV. Dárkyně nesmí mít vážné psychické poruchy. Dárkyně nesmí pravidelně užívat alkohol nebo drogy (včetně marihuany).
Co musím splnovat na darovani vajicek : Jaké jsou aktuální požadavky na dárkyně – věk, zdravotní stav, vzdělání – a jaká je výše odměny za dárcovství vajíček Dárkyní může být zdravá žena ve věku 18-35 let s minimálně SŠ vzděláním bez maturity. Darování vajíček je ze zákona bezúplatné.