Krbová vložka s výměníkem funguje tak, že předá díl svého výkonu do vody a zbytek výkonu je teplovzdušný: Horké spaliny předávají energii do vody pomocí výměníku, který je zabudovaný v krbové vložce. Voda z teplovodního výměníku ohřátá na 70-80 °C proudí do akumulační nádrže.Část vyprodukovaného tepla tak slouží k vytápění místnosti, ve které jsou samotná kamna umístěna, a zbytek tepla uloženého v akumulační nádrži je dle potřeby vedeno do radiátorů či použito k ohřevu vody. Díky tomuto systému jsou krbová kamna s teplovodním výměníkem schopna vytopit celý dům.Jak funguje teplovzdušný výměník
Funguje tak, aby zvýšil účinnost spalování paliva a minimalizoval ztráty tepla. Teplovzdušný výměník obvykle obsahuje trubky nebo kanály, které má umístěny v blízkosti odcházejících spalin. Teplo z ohně tyto trubky ohřívá, což mezi nimi a okolním vzduchem vytváří tepelný gradient.
Jak topit v krbu s výměníkem : Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.
Jak topit v krbu s výměníkem bez vody
Můžu topit v teplovodní krbové vložce bez vody ve výměníku Ve vložkách a kamnech opatřených teplovodním výměníkem je zakázáno topit, když není napuštěný teplovodní výměník. Mohlo by to vést ke ztrátě záruky a v horším případě k nenávratnému poškození topidla a újmy na zdraví.
Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.
Krbová kamna s výměníkem mají tu výhodu, že dokážou rozvádět teplo do ústředního nebo podlahového topení. Ohřívat mohou i vodu. Pokud tedy chcete kamny nejen topit, ale například i ohřívat vodu v bojleru, volte vždy kamna s výměníkem. Počítejte ale s tím, že vás budou stát o něco víc, než kamna bez výměníku.
Je něco jako srdce v lidském těle. “Pumpuje” do teplárenských rozvodových tepen horkou vodu o teplotě 95-145 °C – ta přes domovní předávací stanice pak vyhřívá topná tělesa ve školách, nemocnicích, komerčních budovách nebo ve vašem domě. A samozřejmě celoročně teče z vašeho červeného kohoutku teplá voda.
Jak zapojit krbová kamna s výměníkem
To nejdůležitější je zapojit kamna paralelně se současným kotlem. K tomu budete muset využít zpětné klapky a oběhové čerpadlo, které zapojíte před kamny nebo krbem. Teplá voda se díky tomu bude dostávat do ústředního topení a studená voda se bude pohybovat směrem ke kotli a výměníku.Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem. Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem. Zatřeste jím v místnosti a zápach se sníží.
Častou chybou je špatné nastavení přívodu vzduchu pomocí regulátorů na kamnech – uzavírání horního sekundárního vzduchu. Nebo také nedostatečný přísun čerstvého vzduchu do místnosti ( u novostaveb, pasivní a dobře izolovaných staveb je téměr nutností zajištění přísunu vzduchu z exteriéru).
Jak spočítat výkon kamen s výměníkem : Výpočet je stejný, počítáme ale objem všech místností, kde bude teplovodní rozvod, nejen místnost, kde bude spotřebič umístěný. Kalkulací dojdeme k celkovému výkonu spotřebiče a tento pak vydělíme třemi. U teplovodních spotřebičů se obvykle celkový výkon rozpočítá: 1/3 přes sklo do místnosti, 2/3 výkonu do výměníku.
Jak správně zvolit kamna s výměníkem : Řiďte se základními doporučeními: Kupujte jen kamna s trubkovým výměníkem – zaměřte se na konstrukci Triple Pas. Zvolte vhodný výkon kamen – nepřetápějte ani neduste kamna. Nominální výkon by měl být roven tepelné ztrátě vytápěného objektu, maximálně 10–20 % pod její hodnotu.
Jak se ohřívá voda v paneláku
Voda se ohřívá v zásobníku (bojleru) nejčastěji elektřinou, ale může to být i plynem, případně tuhými palivy přes výměník tepla umístěný v krbové vložce, krbových kamnech nebo sporáku. Doba ohřevu vody je různá v závislosti na množství ohřívané vody, tepelném výkonu ohřívače a požadované teplotě vody.
Výměníky se dělí do dvou skupin – beze změny fáze nebo se změnou fáze. Podle konstrukce teplosměnné plochy se používají deskové nebo trubkové.Teplota od 120 do 240 °C – je ideální. Takto probíhající hoření je velmi úsporné, čisté a zajistí dosažení největší účinnosti krbových kamen. Teplota na 240 °C – je již vysoká, vzniklá tepelná energie není zcela využívána a je zbytečně odváděná mimo vyhřívaný objekt, dochází k přetápění systému.
Proč se musí Vložkovat komín : Nejpoužívanějším způsobem nutné úpravy nebo rekonstrukce komínu je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Příkladem takového nežádoucího průniku spalin jsou dehtové skvrny, viditelné na omítce starších komínů.