Jak hormony pracují
Všeobecně se hormony spojují s řízením nebo ovlivňováním chemických procesů v cílových buňkách. Například určováním rychlosti, jakou využívají živiny pro tvorbu energie, nebo toho, zda tyto buňky budou či nebudou tvořit mléko, vlasy nebo jiné produkty metabolických procesů v těle.Hormony jsou látky vytvářené buňkami v určité části těla a následně přenášené krví do jiných částí těla, kde např. ovlivňují činnost konkrétního orgánu. Zjednodušeně řečeno se jedná o „chemické posly“, jejichž úkolem je přenášení „zpráv“ do vzdálených částí těla.Jak moc ovlivňují naše tělo, pocity i náladu Lidské tělo, to nejsou jenom kosti, svaly a orgány. Po celém těle nám cestují hormony, chemické látky, které řídí tělesný vývoj, metabolismus, touhu, tvorbu červených krvinek a spoustu dalších důležitých procesů.
Jak regulovat hormony : Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.
Co zpusobuje hormonální změny
Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).
Co produkují hormony : Hormony vznikají ve specializovaných endokrinních (řecky endon – uvnitř, krinein – vylučovat) žlázách, z nichž se dostanou prokrvením do krevního oběhu (vnitřní sekrece). Mohou vznikat také i v buňkách orgánů, které mají primárně jiné úlohy.
Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.
JAK SE HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA PROJEVUJE
- únavu,
- stres,
- nepravidelný menstruační cyklus,
- bolestivou menstruaci,
- problémy s otěhotněním,
- mastnou nebo aknózní pleť,
- chloupky na obličeji,
- váhové výkyvy,
Jak poznat problém s hormony
Věnujte proto pozornost 8 signálům, které jsou obzvláště znepokojivé, a zjistěte, zda se týkají i vás:
- 1 – Akné a kožní problémy.
- 2 – Nedostatek energie a únava.
- 3 – Narušená fyziologie měsíčního cyklu.
- 4 – Náhlý pokles libida.
- 5 – Problémy se spánkem a poruchy denního rytmu.
- 6 – Nadváha.
- 7 – Podváha.
Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).
Hormony se tvoří v endokrinních žlázách a odtud jsou dopravovány k cílovým buňkám krví. Uvolňování hormonů z mnoha cílových žláz je ovlivněno adenohypofýzou. Mezi hormony neurohypofýzy řadíme např. antidiuretický hormon (ADH), který snižuje tvorbu moči.
Co mohou zpusobit hormony : Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). Nerovnováha hormonů v ženském těle bývá příčinou spousty zdravotních potíží po fyzické i psychické stránce.
Jak získat hormon štěstí : Jak doplnit hormon štěstí: Tipy pro zvýšení hladiny dopaminu
- Pravidelně cvičte a sportujte. Podle studie provedené na zvířatech může běh na páse zvyšovat produkci dopaminu v mozku [2].
- Vyzkoušejte meditaci.
- Vsaďte na doplňky stravy.
- Dbejte na kvalitní spánek.
- Vystavte se slunci.
Co je to hormon lásky
Oxytocin bývá nazýván "hormonem lásky", protože se produkuje při intimním kontaktu, při porodu a kojení. Avšak jeho účinky nejsou omezeny pouze na romantické vztahy. Oxytocin má mnoho dalších vlivů na lidské tělo, zahrnující psychické a fyzické procesy.
Dopamin je neurotransmiter, který bývá označován také jako hormon štěstí nebo hormon neřesti. Navazuje se na jednotlivé receptory v mozku a zajišťuje, aby vysílaly signály z jedné buňky do druhé. To způsobuje buněčné změny, které mohou ovlivňovat, jak se cítíme a náš celkový pocit pohody.Produkci androgenů u muže zajišťují ze 2/3 testes a z 1/3 nadledviny. U ženy jsou naopak nadledviny hlavním zdrojem mužských hormonů, testosteron u nich však zároveň vzniká i v ovariu.
Co se děje s tělem když je zamilovaný : Během období zamilovanosti dochází k uvolňování specifické skupiny hormonů. Jedná se o feromony, chemické látky, které vyvolávají příjemné účinky u jejich příjemců, dopaminy, hormony, které jsou zodpovědné za vnitřní motivaci a stojí za šťastnými pocity po dosažení cíle, na svědomí mají také vznik závislosti.