Pro tvarování kmene je nutné vybrat drát správné síly. Délka drátu by měla být cca 1,3-1,4 násobkem délky tvarované větve . Drát se na větev namotává vždy pod úhlem cca 45 st. Drát musí větev pevně obepínat,ne však svírat nebo se zařezávat do kůry.Mladé přírůstky listů rostoucí z koruny průběžně zaštipujeme pinzetou. U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny.Správný čas: Prvním pravidlem pro řez bonsají je vědět, kdy je správný čas provést řez. Obecně platí, že nejlepší dobou pro řez je pozdní zima nebo brzké jaro, kdy je stromek stále v klidu a jeho růst je minimální.
Jak tvarovat bonsaje : U bonsají s malými listy zakracujeme nové výhony na obrys stromku, či „obláčku“ větve. Bonsaje s většími listy, např. fíkusy, zakracujeme nůžkami hlouběji o 2 až 3 listy, než je zamýšlený tvar koruny. Musíme totiž počítat s růstem nových výhonků z paždí listů.
Jak Řízkovat bonsai
Bonsaje lze řízkovat. Použijte řízky o velikosti asi 10 cm, ty ošetřete stimulátorem a zasaďte do pařeniště nebo skleníku a nechejte je zakořenit v substrátu. Na jaře zakořeněné rostliny přesaďte.
Jak udělat z Tlustice bonsai : Stačí odlomit jeden z jejích listů nebo vrcholový řízek a nechat jej několik dnů zaschnout na vzduchu. Poté lze řízek zasadit do vlhké substrátu, kde brzy začne kořenit. Rostlinu přesazujeme každé 2-3 roky, přičemž volíme o něco větší květináč pro další růst kořenového systému.
Po určité době kořeny bonsaje vyplní prostor misky a potřebují přesadit. Nejvhodnější dobou pro výměnu substrátu a sestříhnutí kořenů je jaro. Obecně platí, že mladé stromky přesazujeme častěji a to jednou za rok.
Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.
Jak často stříhat bonsai
Stříhání: Rychle rostoucí bonsai můžeme stříhat celý rok. Nové výhony sestřihujeme stále na dva listy, když naroste asi 12 listů. Střih listů je vhodné provádět v době od června do července. Řezné rány ošetříme vodou, aby nedocházelo k výronu mléka.Hnojení: Od května do září každé 4 týdny hnojit kapalným bonsai-hnojivem. V zimě nehnojit. Přesazování: Je možné kdykoli, asi každý 2-3 rok, s nepatrným zkrácením kořenů.Pro bonsaje ze smrků je ideální polostinné stanoviště chráněné před silným větrem. Používáme dobře propustnou půdní směs pro bonsaje. Přesazujeme každý druhý rok v první polovině jara před vyrašením pupenů, nebo na podzim. Bonsaje, kterým je více než deset let, lze přesazovat jednou za pět let.
Drátování je technika, která umožňuje vytvářet a udržovat požadovaný tvar bonsaje tím, že se kolem větví opatrně omotává drát. U Crassula Ovata je třeba být zvláště opatrný, protože její větve jsou křehké. Doporučuje se používat měkký drát a aplikovat ho tak, aby nedošlo k poškození kůry nebo listů.
Proč padají lístky na tlustici : Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Kdy stříhat tlustici : V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.
Jak začít tvarovat tlustici
Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.
Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.O tom, kam bonsaj umístit, rozhoduje konkrétní druh, většinou ale neuděláte chybu, když ji postavíte na okno orientované na jih nebo na východ. Základem je dobře vybrat místo, kam bonsaj umístíte. Nemělo by být trvale stíněné ani přímo osluněné, ideální je, když se co nejvíc blíží podmínkám domoviny vaší bonsaje.
Jak často se musí zalévat bonsai : Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.