Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.Samozřejmě, že jsou situace, kdy i při UL a lehké přívlači místo lanka sáhnu po fluorocarbonu. Když lovím duháky na stojaté vodě s tenkou pletenkou, je 0,16mm fluorocarbon jasnou volbou.Dobrý den Petře, naší volbou číslo 1 v oblasti fluorocarbonových materiálů je zcela jednoznačně Cleareater fluorocarbon od anglické firmy Carp´R´Us. Jedná se zcela nepochybně o vůbec nejkvalitnější fluorocarbonové vlákno, které v současnosti můžete koupit.
Jak silný fluorocarbon Na candáta : Průvěs na policajta cc30-35 cm a sekám okamžitě jak se ryba rozjede.Na rozdíl od některých rybářů mám nachytané candáty i přes 80 cm a ještě větší počet štik. Nejdelší 114 cm na 12 cm mrtvou ouklejku. Okoukal jsem to z jedné německé VHS kazety,kde takto chytal na 15 cm mrtvé makrely štiky.
Jaký fluorocarbon na štiky
Fluorocarbonové lanko se u nás primárně používá lovu štik, případně sumců. Ve slabších průměrech se pak fluorocarbon používá k návazcům na candáty, okouny, pstruhy apod. tam, kde nehrozí úlovek štiky. Fluorocarbon je materiál podobný vlasci, ovšem s mírně jiným složením, které snižuje jeho viditelnost ve vodě.
Jaký návazec na štiku : Důležitá je i správná volba kvalitního háčku. V drtivé většině návazců se na lov štik využívají trojháčky velikostí 4 až 1/0. Trojháčky však mohou mít vliv na chování a nepřirozenou prezentaci vaší nástrahy ve vodě. Pro zvýšení počtu záběrů tak můžete vyzkoušet dvojháčky či jednoháčky menších velikostí.
Udělejte více ovinů (cca6-7) kmenovým vlascem a méně (cca 4) Fluorocarbonem. Toto spojení drží nejlépe. Před dotažením uzel dokonale nasliňte nebo použijte lůj na rty, aby se uzel perfektně srovnal. Přebytečné konce pak po důkladném dotažení odstřihněte.
Jako ideální nástražní rybičku na štiky považuji okounka v délce kolem 10 až 15 cm.
Jakou šňůru na candáta a štiku
Standardní velikosti nástrah (gumy, wobblery) na štiky jsou cca 10-20 cm, na candáty 8-13 cm, na boleny 7-15 cm, na sumce 10-25 cm, na okouny 5-8 cm a na pstruhy 1-6 cm.Štiku před konzumaci vykostím. Štiku položim na bok, vidličkou anebo příborovým nožem na ryby opatrně oddělím hřbetní část svaloviny, na jednu stranu a na druhou stranu spodní část. Nyní máme odkrytou horní polovinu štiky až ke kostře. Tahem za hlavu směrem nahoru oddělím kostru od masa.Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.
Díky těmto studiím je jasné, že fluorocarbon není v žádném případě „neviditelný“ ale méně rozpoznatelný. V praxi to znamená, že pokud si dáme do sklenice s vodou obyčejný monofil, uvidíte uprostřed vlasce slabou černou čáru. Naopak fluorocarbon tuto čáru úplně ztrácí.
Jakou šňůru na štiky : Jelikož je drtivá většina úlovků na svazových vodách ve velikosti do 80 centimetrů, tak si na většinu štik vystačíme s opravdu tenkou šňůrou v průměru 0,12 mm. Je samozřejmě nutné doplnit šňůru o nějaký návazec proti štičím zubům.
Jak Odšupinovat štiku : Podřezání šupin
Od ocasu směrem k hlavě se postupně odřezává celý plát šupin a na kaprovi zůstává jen čistá kůže přirostlá k masu. Při podřezávání šupin na nůž netlačte a jen zlehka ho táhněte střídavě nahoru a dolů. Pokud se zaříznete do masa, snadno se vrátíte zpět.
Jak se čistí štika
Rybu vykucháme, zbavíme šupin a očistíme. Filetujeme ji podobným způsobem, jako candáta. Rybu natočíme hřbetem k sobě, pod přední ploutví zařízneme a obtočíme podél hlavy až k páteři. Následně si vezmeme pilkový nůž a podél páteře vřízneme filet.
Jaké metody na štiku můžeme využít:
- Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.
- Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.
- Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.
Na cestě za velkou štikou budete muset chytit spoustu malých štik, než se k té velké prochytáte. Na druhou stranu s velkou nástrahou chytíte štik sice méně, ale procentulní šance na úlovek velké štiky výrazně vzoste. Stejně tak se zkracuje čas potřebný k ulovení větší ryby.
Jakou barvu šňůry na přívlač : V případě vláčení a volby barvy šnůry nebo vlasce je v podstatě jedno, jakou barvu zvolíte, vyberte si takovou, kterou dobře uvidíte. Obecně se pro přívlač spíše doporučují barevně výraznější provedení fluo žlutá, oranžová, zelená právě proto, aby je bylo dobře vidět i za šera.