Jak řezat zimolez?
Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".Po výsadbě není prakticky potřeba žádný řez. Pro udržení vlhkosti je vhodné rostlinu zamulčovat mulčovací kůrou. Hnojení: V prvních třech letech hnojíme v průběhu vegetace plným hnojivem, po první úrodě stačí podzimní přihnojení kvalitním kompostem.Zimolez kamčatský se množí většinou vegetativně řízky a tím si zachovává vlastnosti matečních rostlin. Jde o nenáročný keř menšího vzrůstu plodící chutné ovoce, nezabere ani moc prostoru, a proto se domnívám, že by si zasloužil místo v každé zahradě.

Kdy plodí zimolez : Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.

Jak chutna zimolez

Plody zimolezu mají poměrně neobvyklý podlouhlý tvar a také jedinečnou chuť. Často bývá přirovnávána k chuti jahod, borůvek nebo černého rybízu. Chutná, jemná a šťavnatá dužina obsahuje mnoho vitamínů a dalších užitečných látek.

Jak voní zimolez : Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

K tomuto účelu jsou vhodná organická hnojiva, např. koňský nebo kravský hnůj, slepičí hnůj, případně jejich kombinace a varianty. Tyto granuláty jsou snadno aplikovatelné a manipulace s nimi je obecně velmi pohodlná. Hnojiva vytvoří v půdě potřebný humus a dodají nové živiny.

Kam zasadit zimolez kamčatský

Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.

  1. Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
  2. Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.

Množení: Množíme v létě řízkováním pod sklem nebo semeny. Přesazování: Rostlina nesnáší časté přesazování.Jarní střih borůvek:

Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.

Plody: průměrná hmotnost 1,9 g, válcovitého tvaru, v chuti mírně nakyslé, šťavnaté a chutné. Dezertní ovoce.

Kdy kvete zimolez : Květy jsou žlutobíločervené a vykvétají v červnu a červenci. Plodem je tmavě červená bobule, která je jedovatá. Tento zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy.

Co je to zimolez : Zimolez (Lonicera, u Presla zimoleyz, tedy současným pravopisem zimolejz) je rod rostlin patřící do čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Jsou to keře, liány nebo nízké stromy se vstřícnými jednoduchými listy a bílými, žlutými, růžovými nebo červenými, často nápadnými a vonnými květy.

Jak si vyrobit domácí hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků. Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů.Podzimní hnojení

Nezapomínejte na něj ani na podzim. Vždy použijte výhradně podzimní hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Trávník hnojte pouze jednorázově, ideálně na konci září, aby měl 1 měsíc před nástupem zimy dost času na regeneraci.

Co udělat na zahradě před zimou : Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.

  1. Skliďte a uložte úrodu.
  2. Zrušte záhony.
  3. Zbavte se spadaného listí
  4. Připravte si sekačku a vertikutátor.
  5. Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
  6. Zazimujte rostliny v nádobách.
  7. Začněte s podzimní výsadbou.
  8. Vytvořte si doma podzimní ráj.