Když váháte, jestli vyhovět nebo odmítnout držte se svých pocitů. Mějte na paměti, že chcete být slušní především k sobě. Pokud vyhovíte proti své vůli, většinou toho budete litovat. Lépe si své pocity uvědomíte, pokud se sami sebe (v duchu) zeptáte: Chceš mu to půjčitJak zdvořile odmítnout
- Nejprve se omluvte. Může se to zdát jako zvláštní rada, zejména pokud jste objektivně neudělali nic špatného.
- Nechoďte kolem horké kaše.
- Použijte skutečná slova.
- Řekněte NE dvakrát, pokud musíte.
- Přepošlete je někomu jinému.
- Zrcadlete jejich požadavky.
- Nabídněte jinou alternativu.
- Vraťte se k nim.
Nebojte se nabídku práce odmítnout, pokud cítíte, že pro vás není ta správná. Nezapomeňte ale udržovat milou a uctivou komunikaci, nikdy nevíte, co vás čeká v budoucnosti. Nabídku je nejsnazší odmítnou pomocí e-mailu, ve kterém máte dostatek prostoru na vyjádření.
Jak odmítnout pozvání ven : Ať přijdete či nikoli, vždy upřímně poděkujte dané osobě za to, že vás pozvala. Dejte jí najevo, že je to pro vás čest a radost, že si o vás myslí tolik dobrého, že jste vůbec nějakou pozvánku dostali. Buďte upřímní. V případě, že jste už někdy "mlžili" o pravých důvodech odmítnutí, skončete s tím.
Jak asertivně odmítnout
Jak tedy slušně odmítnout Nejjednodušší je říct zkrátka NE. Pokud máte pocit, že to působí tak trochu nezdvořile a hrubě, stačí dodat krátkou větu typu „Děkuji, vážím si tvé nabídky, ale musím bohužel říci ne. “ „Jasně konstatujeme své důvody, neomlouváme se, nechováme se nejistě,“ radí Novák a Capponi.
Jak se chovat po odmítnutí : Přiznejte si, že jste v rozpacích, smutní, zklamaní, zbavení odvahy. Současně však mějte důvěru v sebe, ve schopnosti vypořádat se s těmito nepříjemnými emocemi. Ano, po odmítnutí se cítíme nepohodlně. Ale život jde dál," říká Lucie Mucalová.
Nejlepší odpověď pro odmítnutého kandidáta je odpověď obecná, např. „Z kandidátů jsme vybrali toho nejlepšího pro tuto pozici. “ Rozhodnutí je často subjektivní, nenechte se zviklat k detailnějším komentářům. Nelitujte uchazeče – pouze tím podpoříte jeho negativní pocity a přesvědčení, že rozhodnutí je nespravedlivé.
Přestože odmítnutí pozvání na jakoukoliv událost nebývá příjemné ani pro jednu stranu, občas se takové situaci nevyhneme. Buďte k hostiteli upřímní a odpovězte na pozvánku co nejdříve. Především nikdy nenechávejte pozvánku bez odpovědi, hostitel by byl zklamaný, kdybyste nedorazili bez předchozího varování.
Jak mluvit asertivně
Asertivní komunikace musí být jasná, zřetelná, jednoznačná, s důrazem na obsah informace. Schopnost být asertivní člověk může mít vrozenou, získanou z výchovy nebo se ji musí krok za krokem naučit.Jak ovládnout strach z odmítnutí Nejvíce nás sráží vlastní přesvědčení a u nich je třeba začít
- Nejprve zanalyzujte vlastní stereotypy.
- Bolavá přesvědčení zkuste přeformulovat.
- Nenechte se odradit nepříjemným startem.
- Zaměřte se na kladná přijetí
Snažte se vcítit do partnerových pocitů a projevte mu empatii. Empatie a porozumění mohou být klíčové pro obnovení emocionálního spojení. Snažte se pochopit pohled partnera. Empatický přístup může pomoci překonat mnoho nedorozumění a otevřít cestu.
Zpětnou vazbu vždy předávejte mezi 4 očima. Zpětná vazba by měla vyústit do dialogu. Zaměstnanec musí dostat prostor vyjádřit se k feedbacku, přiblížit Vám svůj názor na věc, případně příčinu určitého chování či řízení. Rozhovor by měl končit návrhem řešení situace, na kterém se společně shodnete.
Co je opak asertivity : Jaký je opak asertivity Opakem asertivity je pasivní nebo i agresivní jednání. Pasivní člověk nedokáže formulovat ani sdílet své požadavky.
Co je negativní Aserce : Negativní asertivita
Podstatou metody negativní aserce je vyjádření našeho práva dělat chyby, být nedokonalí v chování a za své nedostatky převzít plnou zodpovědnost. Negativní aserce nás učí přijímat své chyby prostřednictvím přijetí oprávněné kritiky.
Jak zastavit úzkosti
10 konkrétních tipů jak zvládat úzkost
- Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.
- Nesnažte se to rychle rozdýchat.
- Zapojte na pomoc sílu přírody.
- Myslete na fyzickou aktivitu.
- Zařaďte do svého života vitamíny.
- Omezte sociální sítě
- Tvořte.
- Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací
Léky na stres a úzkost – detailní popis
- Zhluboka dýchejte a zaměřte se jen na svůj dech.
- Relaxujte a meditujte.
- Odpočívejte, zajděte si na masáž, vyrazte s přáteli.
- Smějte se, zpívejte.
- Dělejte věci, které vás baví a naplňují pocitem uspokojení
- Pořiďte si domácího mazlíčka.
- Vyrazte na procházku do přírody.
Mezi jasné indikátory naznačující nezájem se řadí široká škála typů chování: nezavolá a nenapíše, má stále hodně práce, nejeví zájem o sex, přestává komunikovat, zapomíná na výročí, nenaslouchá, už dávno vám nepřinesl květinu… Je ovšem důležité zmínit, že právě tyto „zaručené“ signály nemusí také moc znamenat.
Jak zjistit jestli mě miluje : Jak poznám, že mě miluje
- naslouchá vám, zajímá ho, jak se cítíte a co prožíváte;
- bere vás takovou, jaká jste, nemá potřebu měnit váš styl oblékání, koníčky nebo třeba přátele;
- touží vás udělat šťastnou, zajímá se o to, co máte ráda;
- rád s vámi tráví volný čas a plánuje další rande;