Jak ředit nemrznoucí směs?
Na deset dílů destilované vody je potřeba přidat jeden díl isopropylalkoholu. Pokud byste rádi směs voňavou, můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. V případě, že vám směs dojde, v žádném případě ji nemíchejte s obyčejnou vodou.Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.

Jak změřit nemrznoucí směs : Popis produktu. Hustoměr je složen ze skleněné trubice, balonku pro nasátí kapaliny, nasávací hubicí a vnitřním plovákem. Pomocí tohoto hustoměru lze měřit chladící kapaliny na bázi glykolu i metanolu. Měření hustoty kapaliny se provádí nasátím chladicí kapaliny do skleněné trubice.

Jak často měnit nemrznoucí směs

U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí. Jak na to

Jak zlikvidovat nemrznoucí směs : Nejvíce rozšířená je metoda pomocí vakuové destilace (rektifikace), následuje technologie na základě iontoměničů či membrán, případně kombinace obou těchto zmíněných technik. Bez ohledu na zvolenou metodu je však důraz kladen na odstranění mechanických nečistot, těžkých kovů a olejů přítomných v použité kapalině.

Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.

"Etylenglykol obsažený ve Fridexu je toxický. Požití většího množství této látky způsobuje otravu," vysvětlila dále mluvčí. U zasažených osob podle ní může nastat nevratné poškození jater, ledvin a nervové soustavy. "Smrt může nastat už po několika hodinách selháním dýchání a krevního oběhu," upřesnila Janečková.

Co delat kdyz nemám chladici kapalinu

V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.Dolévání chladicí kapaliny do auta

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou.Má výborné čisticí vlastnosti, nenarušuje polykarbonáty a lak karoserie. Ředění: 10°C ředění 1:1 s vodou. 15°C ředění 1:0,5 s vodou.

Nemrznoucí směsi jsou speciální kapaliny, které se používají k zabránění zamrzání kapalin v chladicích systémech motorů a dalších zařízeních v mrazivých podmínkách.

Kam vylit nemrznoucí směs : Ze zákona totiž musí prokazovat likvidaci vyprodukovaných nebezpečných odpadů. Aktuálně se na území České republiky nemrznoucí směsi nejběžněji likvidují ve spalovnách nebezpečného odpadu, případně v chemické čistírně odpadních vod.

Co se stane po vypiti nemrznoucí směsi : "Etylenglykol obsažený ve Fridexu je toxický. Požití většího množství této látky způsobuje otravu," vysvětlila dále mluvčí. U zasažených osob podle ní může nastat nevratné poškození jater, ledvin a nervové soustavy. "Smrt může nastat už po několika hodinách selháním dýchání a krevního oběhu," upřesnila Janečková.

Jakou chuť má Fridex

Neředěny Fridex G 48 je hořlavina IV. Třídy. Vzhled: Fridex G 48 je čirá, tmavozeleně zbarvená kapalina, bez zápachu, hořké chuti.

Samotná voda k ochlazování motoru nestačí. Teplo ze spalování nakonec způsobí, že začne vřít. V létě by se samotná voda mohla odpařit a v zimě by mohla zamrznout, což by mohlo být pro motor katastrofální. Většina výrobců automobilů doporučuje mít v chladiči směs vody a nemrznoucí kapaliny 50/50.Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Čím vypláchnout chladič : Zkusil bych naplnit chladící systém cca 5-ti procentním roztokem hydroxidu sodného (třeba prací sodou), pokud možno teplého, projet auto cca 10 až 15 km, pak vypustit po rozpojení spojů nejnižších hadic. Propláchnout teplou vodou a podle výsledku třeba i zopakovat.