Jak Dychaji mouchy?
K dýchání hmyz používá systém vzdušnic (trachejí) otevřených na straně hrudi a zadečku stigmaty (průduchy). Vzduch se dostává k vnitřním tkáním pomocí postupně se rozvětvující sítě tohoto tracheálního systému. Na každý tělový segment obvykle připadá jeden pár tracheálních trubic.Systém hmyzu

  • Říše: Živočichové (Animalia)
  • Podříše: Mnohobuněční (Metazoa)
  • Řada: Prvoústí (Protostomia)
  • Kmen: Členovci (Arthropoda)
  • Podkmen: Vzdušnicovci (Tracheata)
  • Nadtřída: Šestinozí (Hexapoda)
  • Třída: Hmyz (Insecta)

V naprosté většině se hmyz rozmnožuje vajíčky. Pouze výjimečně se objevují živorodé druhy (viviparie). Většina druhů klade oplozená vajíčka, pouze u některých druhů (žlabatky, mšice) neoplozená. Nepříliš často se lze u hmyzu setkat i s partenogenezí, tedy s vývojem jedinců z neoplozených vajíček.

Jaký smysl mají brouci nejvíce vyvinutý : Vynikající schopnost čichové orientace má například hmyz. Zejména sexuálně přitažlivé látky samic zvané atraktanty byly jedny z prvních chemických signálů, které byly objeveny a analyzovány. Samice bource morušového vylučuje feromon bombykol, který samečkové zachycují čichovým orgánem na tykadlech.

Jak dýchají mouchy

Vzdušnice (tracheje) jsou bohatě větvené trubice, které slouží jako dýchací orgány některých členovců (např. hmyz, stonožky, mnohonožky) a drápkovců. Přivádí z otvorů na povrchu těla čerstvý vzduch směrem ke tkáním, a to na rozdíl od krevního řečiště obratlovců, z velké části bez přítomnosti jakýchkoliv tekutin.

Jak dýchají živočichové : Při dýchání organismy vdechují oxid uhličitý / kyslík a vydechují oxid uhličitý / kyslík. Suchozemští živočichové dýchají nejčastěji pomocí plic / žaber, zatímco vodní pomocí plic / žaber.

Hmyz může být i prospěšný

Mezi největší bojovníky, co dokážou nahradit i kdejakou chemii, patří třeba škvoři nebo berušky. Pro ně jsou totiž mšice naprostou delikatesou. Hmyz na zahrádku také přiláká další užitečné tvory, jako jsou ještěrky, ptáci nebo ježek, mezi jejichž potravy patří např. komáři a jejich larvy.

Až na malé výjimky mají pavoukovci šest párů končetin (klepítka, makadla a čtyři páry kráčivých nohou).

Jak se zbavit brouků v bytě

Odpadky vynášejte v pravidelných intervalech do popelnice. Do oken můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Ucpěte veškeré mezery, skuliny a škvíry, kudy brouci dovnitř lezou. Vždy pečlivě kontrolujte předměty, které si domů přinesete z druhé ruky.Samička po páření naklade v jedné snůšce až 150 bílých oválných vajíček. Během několika dnů takových snůšek zvládne až 6, což je až 900 vajíček. Za teplého počasí se z vajíček líhnou larvy za pouhých 8 až 12 hodin, v chladnějším počasí za 24 hodin. Muší larvy měří 12 mm, jsou bělavé a lesklé, na jednom konci špičaté.Brouky krmíme nejrůznějším ovocem a zeleninou, přikrmujeme různými šroty, ovesnými vločkami, občas přidáme i živočišné bílkoviny (vařené maso, sušené mléko, tvaroh, masokostní moučku…). Šplhat mohou po větvích, kam také kladou vajíčka.

Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.

Proč některé mouchy koušou : Koňské mouchy sice nejsou tak běžné jako komáři, ale jejich kousnutí , může být velmi bolestivé. Samice – protože hlavně koušou – dokážou být nemilosrdné ke své kořisti – tedy hlavně k lidem a velkým zvířatům. Útočí všude tam, kde v létě rádi relaxujeme – u jezera, řeky, u bazénů na plném slunci.

Jak dýcháme : Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Tím dochází k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.

Jak dýchají zvířata

Obratlovci dýchají prostřednictvím plic. Fáze dýchání, kdy se vzduch dostává do plic a zásobuje tak tělo kyslíkem, se nazývá vdech. Fáze, při které je vzduch z plic vytlačován a zároveň je z těla vylučován oxid uhličitý, se nazývá výdech. Celý tento proces se nazývá dýchání (ventilace).

Seznam odborných jmen vybraných druhů jedlého hmyzu

Cvrček Acheta domestica, Gryllus bimaculatus
Včela Apis mellifera
Vosa Vespula germanica, Brachygastra mellifica
Vroubenka Thasus gigas, Sephina grayi, S. vinula
Znakoplavka Notonecta unifasciata, N. undulata

Nejběžnější hmyz, který vás může doma štípnout, jsou blechy a štěnice. Pozor: je mýtus, že tento hmyz se objevuje jen v zanedbaných domovech. I když dbáte na čistotu, stále se u vás může objevit.

Kdo má 8 nohou : Jak LIDÉ, tak také PAVOUCI. Ti mají 8 nohou a v každé noze 6 kloubů. Pavouci tedy mají jakoby 48 kolen. S tolika klouby se nohy pavouků mohou dobře vytáčet do nej různějších směrů.