Jak dusit cuketu?
Cukety nakrájíme na kostičky a přihodíme k cibuli. Trochu podlejeme vodou a pod pokličkou dusíme asi 10 minut. Dochutíme kořením, solí a rajčatovou omáčkou. Dusíme ještě 10 min., takže cukety jsou opravdu měkké.Začněte nakrájením cukety na malé kostičky (cca 1 cm). V pánvi na prudkém plameni pokryjte dno trochou tekutiny (voda, vývar, bílé víno), přidejte aromatické bylinky a přiveďte k varu. Přidejte cuketu v tenké vrstvě, osolte a promíchejte. Poduste asi 3 až 5 minut.Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Jak se dělají cuketové placky : Cuketu a brambory oloupeme a nastrouháme, cibuli nakrájíme nadrobno, česnek prolisujeme, přidáme vejce, sladkou papriku, dle potřeby osolíme, dle potřeby dáme strouhanku. Vznikne nám těsto jako na bramboráky, tvoříme z něj placky a ty na pánvi osmažíme z obou stran.

Jak dlouho se dělá cuketa na pánvi

Cukety naskládejte na gril a opékejte z obou stran 3-4 minuty. TIP: Grilované cukety máme nejradši v salátu, nebo jako přílohu k masu.

Jak dlouho vydrzi v Lednici cuketa : Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Před použitím plody omyjte studenou vodou, osušte a odkrojte konce. Malé (mladé) cuketky nemusíte loupat, protože jejich slupka je jemná a křehká. Ani není třeba zbavovat je jadérek. Oproti tomu velké zralé cukety se loupat musí, neboť slupka je velmi tuhá.

Jak se dělají Cukeťáky

Cuketu najemno nastrouháme a vymačkáme z ní vodu. Podle chuti a potřeby přidáme utřený česnek, hladkou mouku, majoránku, vejce, trochu mléka – všechno tak, aby vznikla kašovitá hmota. Na rozpáleném sádle či oleji smažíme tenké cukeťáky dozlatova a potom je dáme na ubrousky, aby odsály přebytečný tuk.Nahřejte troubu na 190 °C, na plechu vyloženém pečicím papírem (ten můžete trošku potřít sádlem nebo ghee) vytvořte malé placky a dejte péct na cca 20 minut. Pak placičky na papíře obraťte a ještě pár minut dopečte dozlatova.Problém, které zmiňujete je způsoben obecně neopylením nebo špatným – nedokonalým opylením, v letošním roce navíc extrémně vysokými teplotami. Plody tykví zasychají, protože nedošlo k jejich opylení. Příčiny jsou dvojí a obě souvisí se současným počasím.

Hodí se k jakékoli tepelné úpravě – vařené v polévkách, dušené v omáčkách k různým druhům masa, pečené, smažené, do bramboráků nebo do karbanátků. Důležité je u jídel z cukety i jejich dochucování. Ideálním kořením jsou tymián, oregano, majoránka, zázvor, paprika, kari a pepř. Nepostradatelný je také česnek a cibule.

Jak ochutit cuketu : Cuketa nemá sama o sobě příliš výraznou chuť, proto snadno přijme námi zvolenou chuť koření, kterým ji ochutíme. Např. při grilování skvěle chutná posypaná grilovacím kořením, výborně ho doplní česnekový prášek a kari. Cuketu lze připravit naslano i nasladko, pokaždé chutná skvěle.

Jak skladovat cuketu v lednici : Salátové okurky a cukety sice vydrží déle v lednici, pozor ale na přílišný chlad, kvůli kterému se mohou poškodit. Ideální teplota pro jejich delší skladování je mezi 7 a 15 °C. V lednici by ale neměly zůstávat příliš dlouho, protože ztrácejí chuť.

Proč je cuketa jedovatá

Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.

Co dát do bramboráků aby byly křupavé : Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.