Kompaktní a udržovaný vzhled šanty dosáhnete, když ji po odkvětu mírně seříznete. Hlubší řez se však doporučuje provést až na jaře.Šanta kočičí působí až na polovinu koček jako magnet. Obsažená látka nepalakton, která se nachází v listech má halucinogenní účinky, které způsobují divoké válení koček na podlaze, euforii, hraní, lovení či hyperaktivitu. Účinky na kočky by se daly přirovnat k mariuhaně či LSD, avšak na člověka takovéto účinky nemají.Jak už název této bylinky napovídá, šanta kočičí velmi úzce souvisí s kočkami. Nejen, že je láká, ale má na ně silný až afrodiziakální účinek. Právě z toho důvodu, jak na kočky působí, je nazývána “kočičí kokain“. Kočky se v ní rády válejí, koušou její listy nebo se o ni otírají.
Jak působí Kozlík na kočky : Kozlík je tzv. kočičí droga, kočky jsou po ní jako v tranzu, některé se začnou víc mazlit, některé začnou více povídat, některé po ní mají hravou náladu, … Vůně kozlíku motivuje kočky ke hře s hračkou. Nepřetrvává žádný trvalý stav extáze nebo dokonce závislost na opakovaném potěšení z vůně kozlíku lékařského.
Kdy se muzou kočce stříhat drápky
Kdy stříhat kočce drápky Kočce je určitě potřeba ostříhat drápky, když s nimi slyšitelně klape o podlahu, zatrhává se o pohovku nebo deku a je pro ni těžké je uvolnit a také když na svém těle cítíte, že do vás pronikají ostré jehličky. Obecně se doporučuje stříhat drápky každé 3 až 4 týdny.
Jak stříhat šantu : Šanty mají rády slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech porostou dobře a snesou i písčité a těžší půdy. Každoročně v dubnu keříčky nízko sestřihneme, aby měly v nastávajícím létě pěkný vzhled, a čas od času je hluboce zmladíme, nejlépe na opět jaře.
Šanta kočičí je většinou vytrvalá, může být i dvouletá rostlina. „Takže je dobré ji nechávat na zahrádce vysemenit. Je podobná meduňce a také ji pěstujeme jako meduňku, na nějakém teplejším místě. Jsou kultivary, které voní citrónově, z nich je velmi lahodný čaj,“ uvádí bylinkářka.
Za nás by jednoznačně žádné kočce neměla chybět kočičí tráva. Právě ta dovede podpořit zdraví trávicího traktu, které je pro celkovou vitalitu kočky klíčové. A pokud máte pocit, že vaše kočička trpí stresem, je nervózní nebo neklidná, je vhodné vsadit na kozlík lékařský nebo na šantu kočičí.
Proč kočka kouše do ruky
Pokud kočka kouše opatrně a jemně, v podstatě vás zoubky jen tak šimrá, tak se jedná o projev lásky. Naopak kousnutí, které vás má bolet, je projevem toho, že něco není v pořádku, tedy, že jste kočku vy nebo někdo jiný nějak rozzlobili, případně ohrozili a ona na to reaguje agresivně.Je-li kočka ve stresu, snaží se podpořit svojí sebejistotu značkováním močí, aby se vyrovnala s emočním stresem. Případně je to její strategie, jak sama sebe uklidnit. Zatímco značkování venku je naprosto normální, značkování v domácnosti je znakem stresu. Je časté, že kočky močí na majitelovu postel nebo peřiny.Proto doporučujeme změnu krmiva na méně chutné. Doporučené dávkování krmiva je přibližně takové: 2 – 3 kapsičky denně NEBO cca 70 g granulek (dle velikosti kočky – dočtete se na obale krmiva). 2 – 3 kapsičky denně prakticky nahrazují granule.
Jaké pachy kočky nemají rády Kočky nemají rády vůni citrusů, routy, levandule, octa a cibule. Nemají také rádi naftalen, papriku, skořici a zápach špinavé podestýlky.
Jak často stříhat drápky kočce : Kočce je určitě potřeba ostříhat drápky, když s nimi slyšitelně klape o podlahu, zatrhává se o pohovku nebo deku a je pro ni těžké je uvolnit a také když na svém těle cítíte, že do vás pronikají ostré jehličky. Obecně se doporučuje stříhat drápky každé 3 až 4 týdny.
Jak stříhat drápky kočce : Kočičí drápky jsou příliš tvrdé a obyčejné nůžky nebo kleštičky na nehty nelze použit. Vhodně profilované a ostré kleštičky stačí přiložit šikmě k drápku a střihnout rychlým pohybem. Odstraňujte pouze průhledný, zrohovatělý hrot drápku .
Kdy ostříhat echinaceu
Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.
Řez/množení: Množíme jednoduše, dělením trsů, v průběhu května a června, nebo pak až po odkvětu.Šanta kočičí je většinou vytrvalá, může být i dvouletá rostlina. „Takže je dobré ji nechávat na zahrádce vysemenit. Je podobná meduňce a také ji pěstujeme jako meduňku, na nějakém teplejším místě. Jsou kultivary, které voní citrónově, z nich je velmi lahodný čaj,“ uvádí bylinkářka.
Co dát kočce místo trávy : Kočičky milují i nejrůznější druhy obilí. Nejvhodnější je pšenice nebo ječmen a oves. Kočky většinou nepohrdnou ani bylinkami, jako je tymián, kozlík lékařský, šalvěj, meduňka.