Jaký druh zájmena je cokoli?
Zájmena jako např. kdokoli(v), cokoli(v), kterýkoli(v) atd., příslovce kdykoli(v), kamkoli(v), odkudkoli(v), částice nikoli(v) a spojka ačkoli(v) mohou mít dvě zcela rovnocenné podoby zakončení: ‑koli a ‑koliv.Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Zvratné osobní zájmeno

1. Nominativ —-
3. Dativ sobě, si
4. Akuzativ sebe, se
6. Lokál sobě
7. Instrumentál sebou

Jaký druh zájmena je leckdo : zájmena neurčitá (též indefinitiva) – někdo, nějaký, některý, leckdo, lecco, něčí, něco – jsou tvořena pomocí kombinace předpony (ně-, lec-, leda-, kde-, málo-, málokdy užívané zřídka-, sotva-, bůhví-, apod.)

Co je jaký slovní druh

vztažná zájmena (kdo, co, který, jaký, čí, jenž), číslovky (kolik, kolikátý, kolikrát) a příslovce (kde, kam, kdy, jak) v sobě spojují funkci podstatného jména (resp. přídavného jména nebo příslovce) a podřadící spojky.

Co je snad za slovní druh : Některá slova jsou vždy jen částicemi, např. kéž, asi, snad, možná. Jiná však můžeme použít buď jako částice, nebo jako jiný slovní druh (nejčastěji zájmena, příslovce, spojky).

Zájmena OSOBNÍ

– Nezapomeňte, že zájmena můžeme skloňovat, takže osobní zájmena jsou i tvary mě, mne, tobě, ho, mu, atd.

Zájmena přivlastňovací určují, že někomu něco patří (např. MŮJ pes, JEHO taška). Příklady: můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj.

Jak rozpoznat s sebou a sebou

Prosté sebou píšeme po slovesech vyjadřujících pohyb těla (např. vrtět sebou, házet sebou) a v ustálených slovních spojeních (např. být sám sebou, rozumí se samo sebou). Tvar s předložkou s píšeme v případech, kdy se předcházející sloveso týká původce děje a s ním ještě nějaké další věci.Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).Zájmena OSOBNÍ

– Nezapomeňte, že zájmena můžeme skloňovat, takže osobní zájmena jsou i tvary mě, mne, tobě, ho, mu, atd.

3) Spojky (Konjunkce)

– slouží ke spojování vět a větných členů; teprve ve spojení s nimi nabývají svého významu – nejsou větným členem; neplnovýznamový slovní druh – některé spojky mohou mít platnost částic a) souřadicí – a, i, ani, nebo, anebo, ale, avšak, neboť, ať, buď – nebo, aj.)

Co je toto za slovní druh : Zájmena tento – tamten, toto – tamto, tato – tamta I.

Co je kvůli Za slovní druh : Slovo kvůli je předložkou, předložky dáváme před jména a tím jim dáváme nějaký význam (například Kvůli Lence jsme nestihli oběd. / Přišel jsem kvůli vám.).

Co je asi za slovní druh

Některá slova jsou vždy jen částicemi, např. kéž, asi, snad, možná. Jiná však můžeme použít buď jako částice, nebo jako jiný slovní druh (nejčastěji zájmena, příslovce, spojky).

Skloňování zájmena ONA spočívá ve správném dosazení tvarů ji a jí. (Po předložkách místo nich nastupují varianty ni a ní, pravidla pro krátké a dlouhé i jsou stejná.) I když se může zdát, že dlouhé a krátké tvary jsou celkem v rovnováze, krátké ji (ni) patří jen tam, kde je zájmeno ve 4. pádě (koho, co).6. neurčitá: někdo, něco, něčí, některý, nějaký; kdosi, cosi, čísi, kterýsi, jakýsi; někdo, leckdo, kdekdo (apod.), každý, všechen (vznikají ze zájmen tázacích předponami ně-, lec-, kde-, leda-, málo- a příponami -koli(v), -si aj.)

Jaký druh zájmena je ničeho : leckdo, leckterý, lecjaký, ledakdo, ledaco, ledakomu, kdo- koli, cokoli, kdosi, cosi, kterýsi, jakési, čísi, každý, každá, každému, všichni, … ➢ záporná – např.: nikdo, nikoho, nikomu, nic, ničemu, ničeho, nikým, ničím, nijaký, nijakému, ničích, žádný, žádnému, žádnou, …