Jak dostat z rukou smůlu?
Kromě oblečení si smůlu často můžeme z venku přinést i na kůži. Zejména děti si ruce od smůly umažou, když v lese sbírají šišky. Lepkavá hmota nejde dost dobře umýt obyčejným mýdlem. Proto si po suchých rukou rozmažte sádlo, přidejte tekuté mýdlo nebo jar a umyjte teplou vodou.Pokud nemáte odlakovač, zkuste líh, terpentýn nebo technický benzín. Je to skvělý způsob, jak dostat smůlu z oblečení: Aplikujte na skvrnu. Nechte působit a následně vyperte žlučovým mýdlem.Na dlažbu nebo laminátovou podlahu stačí použít univerzální čistič určený na tyto povrchy. Naneste ho na skvrnu, nechte chvíli působit a vlhkým hadrem a teplou vodou setřete. Na zaschlou smůlu použijte odlakovač, líh či technický benzín, jen dejte pozor, ať nepoškodíte podlahu.

Jak zbavit šišky smůly : Pomůže vám odlakovač na nehty

Odlakovač nechejte dostatečně vsáknout, promněte mezi prsty a po chvíli důkladně vyperte žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Smůla by se oblečení měla okamžitě pustit a daný módní kousek bude zase vypadat jako nový. Odlakovač se navíc výborně hodí i na odstranění pryskyřice z rukou.

Jak zastavit smulu

Smůlu můžete z povrchu zahradního nábytku odstranit technickým benzínem, acetonem, benzínovým čističem, lakovým benzínem nebo terpentýnem. Typ rozpouštědla je třeba volit s ohledem na typ povrchové úpravy zahradního nábytku, aby zvolený přípravek povrch dřeva nepoškodil.

Co rozpouští pryskyřici : Jaké přípravky použít na nevytvrzenou pryskyřici K odstranění pryskyřice, která ještě nebyla vytvrzena, je možno použít různé speciální přípravky a čističe jako například technický líh, alkohol ve spreji či aceton.

Použít můžete třeba tupý nůž, špachtli, plochý šroubovák nebo vrtačku s hrotem k broušení spojů. Poté opatrně vložte sekáč s tenkou čepelí, nebo špachtli pod dlaždici a poklepávejte kladivem. V momentě, kdy se dlaždice odrazí, je důležité dát pozor, aby nedošlo k poškození hran.

Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.

Co nosi strepy

Střepy ze sklenic patří vytřídit do kontejnerů na sklo. Pozor! Do tříděného odpadu rozhodně nevyhazujeme střepy ze zrcadel, ty patří do směsného odpadu.K odstranění pryskyřice, která ještě nebyla vytvrzena, je možno použít různé speciální přípravky a čističe jako například technický líh, alkohol ve spreji či aceton. Pokud vám pryskyřice odkápla na hladkou plochu jako například na stůl, snadno jí otřete i vlhčeným dětským ubrouskem.Nejdřív musíte odstranit spárovací hmotu. K tomu můžete použít lámací nožík a navlhčenou spárovací hmotu okolo dlažby postupně vyškrabat. Mnohem rychlejší způsob je však vysekat spárovou hmotu pomocí šroubováku a kladiva.

Způsoby jsou tři. Buď ručně řezačkou obkladů a dlažeb, dále můžeme použít flexu (ruční rozbrusku) s diamantovým kotoučem anebo nakonec flexu s karborundum koutoučem na řezání zdiva a kamení. Ruční řezačky obkladů a dlažeb se nechají pořídit už od 2000,-Kč.

Proč se šišky otevírají a zavírají : Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.

Na čem rostou šišky : Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).

Co se stane kdyz se vysype sůl

Rozsypaná sůl a vysypaná slánka je předzvěstí hádek a nepříjemností v rodinném kruhu. Když ale člověk přehodil špetku soli zase sebe přes levé rameno (kde postával ďábel), nepříjemnosti se jim měly vyhnout. Jiná pověra zase vycházela z toho, že sůl bylo nedostatkovou komoditou.

Může se roztříštit na milióny malých kousků, které přinášejí sedm let neštěstí. Nebo zachytává duše zemřelých, které pak bloudí a nemají klid. Také se říká, že když spadne zrcadlo na zem a nerozbije se, někdo onemocní. Když se rozbije, přináší smrt do domu.Jemné broušení pryskyřice před leštěním se provádí od zrnitosti K1500 až K3000. K leštění epoxidové pryskyřice (po vybroušení zrnem na K3000) se používá pasta na leštění pryskyřice. Leštidlo na pryskyřici nabízí každý výrobce v trochu jiném složení, většinou patentovaném nebo lety osvědčeném.

Jak urychlit tuhnutí pryskyřice : Po celou dobu tvrdnutí epoxidové pryskyřice udržujte stálou teplotu v místnosti nad 20 °C. Při poklesu pod 19 °C se posouvá doba tvrdnutí o několik dní. Vytvrzení je možné naopak urychlit zvýšením teploty.