Při produktivním vlhkém kašli u kojenců zvolte tzv. expektorancia. Jsou to léky, které pomohou vazký hlen v průduškách zkapalnit a usnadní tak vykašlávání. Jsou to Ambrobene, Ambrosan či Mucosolvan sirup na kašel u miminek od narození nebo Solmucol 100 sáčky vhodné od 6.Dobrý den, Nos uvolníte klasickými nosními spreji s účinnými látkami, pro děti 1-8 let je vhodný třeba Nasivin pro děti (davkovani 3x denně, max. 5 dní vkuse), Pro děti od 6 let je vhodný i MUCONASAL PLUS, nebo OLYNTH PLUS.U zahlenění je stejně nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin například o 1–2 sklenice teplého bylinkového čaje. Podpořit ředění hlenů při kašli můžete zvlhčováním vzduchu nebo inhalací mořské vody. K inhalaci lze využít také éterické oleje nebo některé kapky na vlhký kašel.
Co na zahlenění u miminka : Doporučuje se dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu, zvýšená poloha a expektorancia (léčiva usnadňující odstraňování hlenu z dýchacích cest).
Jak správně odsávat hleny miminku
Použití: Odsávačku opatrně vsuňte miminku do nosní dírky, zapněte odsávání a zároveň prstem zakryjte miminku druhou nosní dírku. Jemně pohybujte odsávačkou v nosíku, dokud neuslyšíte, že jste ulovili hlen a opravdu odsáváte. TIP: Pokud tuto odsávačku berete s sebou na cesty, nezapomeňte přibalit náhradní baterie.
Co na rozpuštění hlenu v krku : na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).
Hleny je třeba především rozředit, aby je organismus mohl snáze vyloučit. Na to spolehlivě účinkují různé bylinkové směsi. Smíchejte fenykl obecný, tymián obecný, mateřídoušku úzkolistou, plicník lékařský, jitrocel kopinatý, sedmikrásku obecnou, popenec břečťanovitý a yzop lékařský.
Jak na rýmu u miminka
Mrazem vysušená nosní sliznice se pak lépe dokáže ubránit patogenům, které způsobují rýmu a nachlazení. Pro děti starší 6 měsíců můžeme v případě ucpaného nosu akutně použít hypertonické roztoky, které zmírní otoky sliznice a uvolní ucpaný nos. Naředěný hlen odstraníte pomocí odsavačky nosu.
Jak pomoci Vykaslat hlen
Léčiva na ředění hlenu začínají působit obvykle až třetí den, takže v léčbě vytrvejte. Účinek lze podpořit jitrocelovými pastilkami/sirupem, pitím průduškových čajových směsí, zvýšením pitného režimu a dostatkem ovoce a zeleniny. Pokud by Vás na noc trápil dráždivý kašel pro jeho útlum můžete použít antitusikum.Při velkém zahlenění je vhodné snížit příjem všech potravin obsahujících lepek (pšenice, oves, ječmen a žito) a všech druhů sladkostí. Významné množství moderních jídel a potravin je již tepelně zpracováno, uvařeno a znovu ohříváno, sterilováno, mraženo, což znamená, že enzymy v nich obsažené jsou už zničené.Jak na rýmu u miminka
Ucpaný nosík čistěte a zvlhčujte isotonickým roztokem mořské vody, která navíc naředí hlen – aplikujte několikrát denně, i dlouhodobě – a to i v zimních měsících. Mrazem vysušená nosní sliznice se pak lépe dokáže ubránit patogenům, které způsobují rýmu a nachlazení.
Používejte odsávačku do nosu
Miminka, kojenci a malé děti zhruba do 3 let se ještě neumí sami vysmrkat, proto bude odsávačka hlenů váš parťák, který by vás měl doprovázet i na dovolenou. Pokud si budete vybírat mezi klasickou manuální a odsávačkou hlenů na vysavač, pak je rozhodně účinnější ta na vysavač.
Kdy odsávání hlenů u kojenců : Odsávejte například před spánkem, ráno po probuzení nebo pokud jasně vidíte, že dítě má plný nos. Po odsání nezapomeňte nos zvlhčit speciálním slaným roztokem z lékárny.
Co dělat když dítě zvrací hleny : Dítě, které se nedokáže hlenu zbavit jinak než polykáním, často nahromaděný hlen zvrací. Hlen proto odsáváme odsávačkou a nosík jemně vytíráme smotaným čtverečkem buničiny, můžeme použít i nosní kapky nebo sirup proti kašli pro snadnější odkašlávání. V místnosti zvlhčujeme vzduch.
Jak dlouho trvá zahlenění
Obvykle trvá 3–10 dní, než příznaky úplně odezní a tělo se začne zotavovat. V období zotavení se můžete vrátit k běžným aktivitám, i když některé příznaky, např. mírný kašel, mohou přetrvávat. Během tohoto období můžete i nadále používat domácí léčbu a volně prodejné léky ke zmírnění příznaků.
U dětí se může zánět průdušek projevit pískotem při dýchání. Děti jsou menší a jejich dýchací cesty jsou přirozeně užší. Pískot vzniká zúžením, které zapříčinila masivní tvorba hlenu a otok. Vykašlávání a polykání hlenu u malých dětí někdy vyvolává zvracení.na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).
Co dělat když se dítě duši hlenem : Zajistěte dětem vyvýšenou polohu při spánku – vyvýšená poloha usnadní odtok hlenu a sníží dráždění ve spánku. Opatření pro starší děti – pomoci mohou také např. reflexní koupele či kloktání slané vody. Připravujte lehké a pestré pokrmy – jde o zdroje vitaminů a minerálů, které při nemoci posílí dětské tělo.