Jak dostat do dětí prášek?
Přidejte dobrotu Pokud je možné lék zajíst a zapít, případně rozpustit, nabídněte ho dítěti spolu s něčím, co má rádo. Například se sladkou šťávou nebo kakaem. Předtím se v příbalovém letáku nebo u lékaře ujistěte, zda se smí lék džusem či mlékem zapíjet. Některé léky se totiž nesmějí s těmito nápoji kombinovat.Tekuté léky podávejte lžičkou nebo stříkačkou. Máte-li stříkačku, vložte ji dítěti mezi rty ze strany a pomalu tlačte na píst. Léky často mícháme s různými nápoji, ale ne vždy se to vyplatí. Nemůžeme totiž přesně vědět, zda dítě vypilo celou dávku a některé léky mohou s tekutinou chemicky reagovat.Jemně lžičkou přitlačte na jazyk, aby se dítěti zaktivoval polykací reflex a dítě spolkne rozdrcenou tabletku i s celým obsahem lžičky. Můžete maličkému i přidržet hlavičku, zejména pokud se bojíte, že o obsah lžičky přijdete. Pokud už je nemocné větší dítě, zkuste tabletku rozlomit.

V kolika letech koupit dítěti tablet : Kdy je čas Na otázku, kdy je nejlepší čas koupit dítěti mobil nebo tablet, nemohou najít společnou řeč odborníci ani rodiče. Přesto se většinová společnost shoduje, že ideální doba je od devátého do jedenáctého roku.

Co dělat když špatně Spolknu prášek

Pokud se nejedná o speciální tablety, které se mají rozpustit až v tenkém střevě, můžete je rozdrtit nebo rozlámat na kousky. Rozmělněné prášky nesypte do pusy jen tak. Zamíchejte je do tekutiny nebo kašovitého pokrmu – například do lžíce jogurtu nebo pudinku.

Čím zapíjet léky : Zapíjet léky máme nejméně 200 ml tekutin – čistou chladnou vodou nebo vodou minerální. Jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je to, jak je zapíjíme. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví a doprovodí do žaludku a střev. To platí u dospělých stejně jako u dětí.

Jak dítě naučit pít

  1. Vyzkoušejte různé typy a tvary lahviček a saviček.
  2. Nápoj nabízejte opakovaně.
  3. Když je miminko starší (okolo 9.
  4. Lahvičku byste měli mít vždy při ruce jak doma, tak venku v kočárku, a pravidelně ji dítěti nabízet.
  5. Vyzkoušejte různé příchutě nápojů, třeba Sunar rozpustné nápoje.


Pokud existuje nějaký zdravotní důvod, proč prášky nemůžete polknout, konzultujte Vaši situaci s lékařem. Navrhne Vám vhodné řešení (kapky, roztok, aj.) Pokud patříte k pacientům, kteří své tablety nejprve rozdrtí anebo ji rozpustí v tekutině nebo v potravě, pamatujte, že účinnost léku může být silně ovlivněna.

Jak polykat tablety

Při užívání tablet a kapslí je doporučeno zapíjet je vhodnou tekutinou, což je nejčastěji neperlivá voda. Je to z důvodu usnadnění polykání a zlepšení rozpadu tablety ve vodném prostředí v žaludku. POZOR! Některé léky se nedoporučuje zapíjet černým čajem, kávou, mlékem (např.Odborníci radí opravdu počkat na rozmezí 8-10 let, kdy je dítě schopné mobilní telefon plně využívat a zároveň si uvědomuje, že musí dodržovat určitá bezpečnostní pravidla.Pražská psycholožka Vlasta Svobodová by počítač doporučila nejdříve dítěti ve třetí třídě, ale předškolákovi rozhodně ne. „Soustřeďte se raději na hračky, které rozvíjejí dovednosti potřebné k nácviku psaní, čtení a počítání, jako jsou třeba puzzle.

Jezte v klidném prostředí, seďte vzpřímeně a nikam nepospíchejte, jídlo dobře rozžvýkejte. Vyzkoušejte si různé výrazné příchutě a teploty, protože vám polykání mohou usnadnit. Dopřejte si co nejpestřejší stravu, abyste si zajistili správný příjem vitaminů a minerálů. Do pokrmů přidávejte kalorie a tuky navíc.

Jak se zbavit bolesti při polykání : Na bolest můžeme použít lékové formy nejčastěji ve formě cucavých pastilek, případně kloktadel či sprejů s obsahem antiseptických či antibiotických látek. U lokálních forem léku je důležité dodržovat předepsaný interval použití (většinou 3-6x denně dle konkrétního produktu). Po aplikaci 30 minut nejíst a nepít.

Jak nejlépe rozpůlit prášek : Zatlačte současně oběma ukazováčky (nebo palci) na vnější strany pilulky (rovnoběžně s rýhou) a přepůlte ji. Na obrázcích je blíže znázorněn postup půlení: Tablety s hlubokou půlicí rýhou přepůlíte tak, že ji položíte na tvrdý povrch a zatlačíte ukazovákem (nebo palcem) na tabletu, dokud se nerozpůlí.

Čím zapíjet antibiotika

Autor: Doc. MUDr. Jan Piťha, CSc. Zapíjet léky máme nejméně 200 ml tekutin – čistou chladnou vodou nebo vodou minerální.

Jestliže miminko z láhve nechce pít, vyzkoušejte některou z následujících rad:

  1. Použijte láhev se savičkou, jež se podobá dudlíku, které dítě používá.
  2. Ohřejte savičku teplou vodou, aby byla lákavější.
  3. Dejte na savičku trochu mateřského mléka, aby mělo dítě chuť se přisát.

To, že dítě nechce pít, může mít svůj důvod. Mohou mu růst zuby, nebo má v puse afty, anebo ho trápí angína, případně absces v krku, takže ho pití vody a její polykání bolí. Dětský organismus navíc vysílá řadu signálů, podle kterých rodiče mohou poznat, že začíná být odvodněný.

Co dělat když se mi zasekne prášek v krku : Pokud má tableta zářezy, rozlomte ji, podle této linie na menší kousky. Pokud se jedná o tobolku (kapsli), ve které je prášek nebo podobná sypká výplň, lze obsah vysypat a polknout samostatně. Tento postup ale konzultujte s lékárníkem! Záleží vždy na obsahu tobolky.