Mandle vsypte do žáruvzdorné misky nebo rendlíku, zalijte vroucí vodou tak, aby byly ponořené a nechte 5 minut odmočit. Mandle snadno ze slupky vyloupnete. Pokud chcete, můžete mandle i 2 minuty ve vroucí vodě povařit.Mandle nasypte do kastrolku nebo misky a zalijte je vroucí vodou tak, aby byly celé ponořené. Nechte je v ní máčet asi pět minut. Případně je můžete nechat asi minutu, maximálně dvě, ve vodě povařit. Pak je sceďte a prolijte studenou vodou, aby neztratily chuť, příliš nezměkly a zůstaly krásně bílé.Jste-li majitelem kuchyňského robota s nástavcem na strouhání, máte vyhráno, mandle budou během chvilky nastrouhané. Manuálním či elektrickým sekáčkem docílíte nejen hrubě sekaných mandlí, ale podle doby zpracování lze docílit jemně nasekaných kousků. V nouzi lze nasekat mandle také nožem.
Jak usušit mandle : Stejně jako u všech ořechů doporučuji mandle nejprve namočit přes noc a pak znovu usušit v sušičce (nebo na velmi nízkou teplotu cca 40 °C v troubě – ale pozor, nesmíte je pražit!).
Jak na oteklé mandle
Na oteklé mandle můžete používat desinfekční přípravky (např. Jox). Dále na otok působí Strepfen, který má i protizánětlivý účinek. Při velmi silné bolesti můžete podat přípravky s obsahem lokálního anestetika (Orofar, Drill, apod.).
Jak vyčistit mandle : Mandle dej do vroucí vody a nechej je vařit přesně 60 sekund. Ne míň ani víc, jinak by slupka buď nešla tak dobře odstranit anebo by mandle byly moc mazlavé. Slij vodu a mandle hned zchlaď propláchnutím ve studené vodě. Oloupané mandle polož na papírovou kuchyňskou utěrku a pomocí přiklopení další je vysuš.
Jak pražit mandle
- Připravené mandle v misce smíchejte s dostatečným množstvím tuku (olivový olej nebo ghí), aby se v něm všechny kompletně obalily.
- Poté je vsypte na pánev nebo na plech a posypte solí.
- Na pánvi pražte mandle přibližně 5 minut, dokud nezezlátnou a nezačnou vonět.
Vyloupané mandle dáme do zapékací misky (pekáčku), do dlaně si nalijeme olej. Všechny mandle v dlaních promastíme. Pokud máme cca 10 dkg loupaných mandlí, lžíce oleje postačí. Naolejované mandle posolíme dle chuti a vložíme do ROZPÁLENÉ trouby opražit lehce dozlatova.
Jak Namacet mandle
Jsou pak lépe stravitelné, měkčí a mají jemnější chuť.
Navíc namočením zlepšíte vstřebání minerálů. Mandle zalijte vodou (můžeme přidat i trošku soli) tak, aby byly celé ponořené. Namočené by měly být ideálně 8-12 hod. Poté vodu slijeme a můžeme konzumovat.Mandle se odstraní pomocí speciální sondy, která na svém konci vytváří plazmové pole pracující v teplotním rozmezí 40-70 °C, kdy denaturuje bílkoviny, lymfatickou tkáň přitom zároveň odsává. Lze tak činit i v místech, kam se nedostane při využití klasických metod kyreta či laser", uvádí MUDr. Milan Urík, Ph.Odslupkované mandle omastíme v dlaních. Do dlaně si nalijeme maličko kvalitního oleje, pak obě dlaně přitiskneme, abychom je měly mastné a nabereme si po částech mandle, které mnutím v dlaních omastíme a vložíme do rozpálené suché pánve. Smažíme dozlatova za častého promíchání a nejlépe v jedné vrstvě.
Bílé tečky na mandlích vytvářejí mikroorganismy, které se na nich množí. Čepy na mandlích někdy provází bolest při polykání, zvýšená teplota, otok a pocit ,,knedlíku v krku”. Nejčastěji tyto příznaky ukazují na bakteriální infekci a začínající angínu. Čepy na mandlích ale doprovází i další onemocnění.
Proč jíst mandle : Mandle jsou zdrojem široké škály minerálních látek, mezi které patří například mangan, hořčík, měď, vápník a fosfor. Kromě toho mají vysoký obsah vlákniny, která napomáhá ke správnému trávení. Obsahují vitamin E, významný antioxidant, a vitamín B2 důležitý pro náš metabolismus. 50 % hmotnosti jader mandlí tvoří tuky.
Jak pražit mandle v horkovzdušné fritéze : V horkovzdušné fritéze
Mandle položte na plech horkovzdušné fritézy a pečte je 10 minut při teplotě 160 °C. 3. Vložte mandle do fritézy. Mandle rozložte na plech a nechte je vychladnout.
Jak Orestovat mandle
Na pánvi pražte mandle přibližně 5 minut, dokud nezezlátnou a nezačnou vonět. V troubě potřebují 8–10 minut při teplotě 190 °C. Během pražení je nutno mandle několikrát promíchat. Hotové mandle vysypte na ubrousek nebo papírovou utěrku, abyste je zbavili přebytečného tuku.
Mandle jsou náchylné ke žluknutí, je proto nutné správně je skladovat. Mandle byste měli uchovávat v uzavřených nádobách na suchém, tmavém místě. Mandle vám vydrží ještě déle, když je budete skladovat v lednici, kde vám vydrží až půl roku. Mandle můžete také zamrazit v mrazáku, v tomto případě vydrží až 1 rok.Denní doporučená dávka mandlí pro dospělé je 8 až 10 mandlí, do jídelníčku dětí se doporučují zahrnout 3 mandle denně. Pokud byste za den snědli příliš velké množství mandlí, mohly by se projevit některé negativní účinky, vláknina obsažená v mandlích například může způsobovat zácpu a nadýmání.
Na čem rostou mandle : Mandle jsou semena mandloně obecné (mandlovník) a původně pochází ze středního východu. Tento strom roste především v subtropech, kde se daří i ostatních plodinám, jako je tabák, olivy nebo pomeranče. Mandlovníky se pěstují i u nás a to hlavně na Moravě.