Mezi tyto dokumenty patří například Listina základních práv a svobod, Ústava České republiky, Všeobecná deklarace lidských práv, Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, Mezinárodní pakt o hospodářských, kulturních a sociálních právech a mnoho dalších dokumentů a listin.Listina základních práv a svobod. jako součásti ústavního pořádku České republiky.právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.
Kolik máme lidských práv : 30 lidských práv – 30 Lidských práv.
V jakém dokumentů byla zakotvena základní práva člověka
Nejvýznamnější z těchto dokumentů se stala Magna charta libertatum z roku 1215, která se však vztahovala pouze na svobodné lidi a až později se začala uplatňovat na všechny osoby bez rozdílu stavu. Jedná se tedy o nejstarší právní dokument, v němž bylo zakotveno právo na soudní ochranu.
Co upravuje Listina základních práv a svobod : Listina základních práv a svobod upravuje ústavní principy ochrany života a zdraví, lidské svobody a důstojnosti, včetně soudního dohledu nad převzetím a držením v ústavu zdravotní péče či práva na ochranu zdraví a bezplatnou zdravotní péči poskytovanou na základě veřejného zdravotního pojištění.
Listina vycházela především z Všeobecné deklarace lidských práv z roku 1948, Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (1966), Mezinárodního paktu o ekonomických, sociálních a kulturních právech (1966), Evropské konvence o ochraně práv člověka a základních svobodách (1950), Evropské sociální charty, ale …
Základní lidská práva jsou v Česku garantována jednak Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, jednak řadou mezinárodních smluv, například Úmluvou proti mučení, Úmluvou o právech dítěte a zejména evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (tuto úmluvu vykládá a aplikuje Evropský …
Jaké máme základní práva a svobody
Jsou deklarována základní osobní práva (právo na život, nedotknutelnost osoby, svoboda pohybu, svoboda projevu…), sociální práva (právo na vzdělání, na ochranu zdraví, na příznivé životní prostředí…), politická práva (právo shromažďovat se, sdružovat se, petiční právo…), práva národnostních a etnických menšin apod.Všeobecná deklarace lidských práv byla slavnostně přijata Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948 (10. prosinec se od té doby slaví jako Mezinárodní den lidských práv). Jedná se o právně nezávazný dokument, který ale stále slouží jako základní a nejdůležitější dokument pro všechny mezinárodní lidskoprávní úmluvy.Listina základních práv a svobod je součást ústavního pořádku České republiky. Základní práva a svobody obsažené v Listině v zásadě vyjadřují vztah mezi státem a občanem. Práv a svobod zakotvených v Listině se zpravidla může domoci každý, jen některá práva a svobody jsou vázané na státní občanství.
Kapitola 2 Listiny základních práv EU: svoboda, bezpečnost, soukromý a rodinný život, ochrana osobních údajů, právo uzavřít manželství, svoboda myšlení, projevu a shromažďování, právo na vzdělání, majetek, azyl, ochranu v případě vystěhování, vyhoštění nebo vydání.
Co jsou zakladni práva : Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.