Jaký dokument zrušil rozdělení politik EU do pilířové struktury?
Lisabonská smlouva dává EU vlastní právní subjektivitu. Unie tak získává možnost podepisovat mezinárodní smlouvy v oblastech spadajících do jejích pravomocí a stát se členem mezinárodních organizací. Členské státy smějí podepisovat pouze mezinárodní smlouvy, které jsou slučitelné s právními předpisy EU.Smlouva o Evropské unii – Maastrichtská smlouva.Historický vývoj evropské integrace

Maastrichtská smlouva změnila předchozí evropské smlouvy a vytvořila Evropskou unii založenou na třech pilířích: na Evropských společenstvích, společné zahraniční a bezpečnostní politice (SZBP) a na spolupráci v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí (SVV).

Kdo vystoupil z EU před přijetím Lisabonské smlouvy : Evropská integrace probíhá již od konce druhé světové války. Stupňovala se a počet členských a přidružených států se zvětšoval, Spojené království bylo jediným státem, který EU opustil, stalo se tak 31. ledna 2020. Do té doby tři území členských států opustily EU nebo její předchůdkyně.

Jakou smlouvou vznikla EU

EU vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, nahradila tak Evropské společenství.

Co zavedla Maastrichtská smlouva : února 1992 a vstoupila v platnost 1. ledna 1993 na dobu neurčitou. Smlouva zavedla tři pilíře EU – hospodářství, zahraniční a bezpečnostní politiku, spravedlnost a vnitřní bezpečnost.

pokládá základy pro hospodářskou a měnovou unii, jednotnou měnu (euro) a kritéria pro její používání, poskytuje právní základ pro šest nových společných politik EU, posiluje pravomoci Evropského parlamentu a. zavádí pojem občanství EU.

K 1. lednu 2022 tvořilo EU 27 evropských států s 447,5 miliony obyvatel (2019, přibližně 5,7 % světové populace). Evropská unie vznikla formálně dne 1. listopadu 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva.

Jaké důvody vedly ke vzniku es EU

– Prvním krokem bylo vytvoření celní unie – odtud název Evropská unie (do r. 1993 pouze neformální). 1992 – podepsána Maastrichtská smlouva – výrazná reforma zakládajících smluv, vstoupila v platnost 1.11.1993 → vzniká Evropská unie. Amsterodamská smlouva (1997) stanovila jako další cíl evr.Smlouva o Evropském společenství uhlí a oceli (ESUO), jinak také Pařížská smlouva, byla podepsána dne 18. dubna 1951 a vstoupila v platnost dne 23. července 1952. Šest evropských států se zde poprvé v historii dohodlo, že budou usilovat o integraci.Kodaňská kritéria jsou tvořena souborem obecně formulovaných požadavků, jejichž splněním je podmíněn vstup kandidátské země do Evropské unie. Zformulována byla v červnu 1993 na summitu Evropské rady v Kodani.

K 1. lednu 2022 tvořilo EU 27 evropských států s 447,5 miliony obyvatel (2019, přibližně 5,7 % světové populace). Evropská unie vznikla formálně dne 1. listopadu 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva.

Co se stalo v roce 1957 v EU : V roce 1957 je Římskou smlouvou založeno Evropské hospodářské společenství (EHS) a začíná nová éra stále užší spolupráce v Evropě. V tomto období však také začíná studená válka, která kontinent rozdělí po dobu více než 40 let.

Co se stalo 1952 EU : Smlouva o Evropském společenství uhlí a oceli (ESUO), jinak také Pařížská smlouva, byla podepsána dne 18. dubna 1951 a vstoupila v platnost dne 23. července 1952. Šest evropských států se zde poprvé v historii dohodlo, že budou usilovat o integraci.

Jaké jsou tři cíle pařížské dohody

Pařížská dohoda deklaruje následující cíle: Udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a úsilí o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Římské smlouvy jsou souhrnným označením dvou smluv podepsaných v Římě 25. března 1957: smlouvu zakládající Evropské hospodářské společenství (EHS) a smlouvu zakládající Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Obě vstoupily v platnost 1. ledna 1958.Smlouva vstoupila v platnost 1. února 1995. Do té doby se vzájemné vztahy řídily Prozatímní dohodou. Na svém zasedání v Kodani v červnu 1993 Evropská rada rozhodla, že asociované země ze střední a východní Evropy, se mohou stát členy Evropské unie, pokud si to přejí.

Co jsou Maastrichtská kritéria : maastrichtských kritérií vychází z představy, že nízká a předvídatelná inflace nejenže vytváří stabilní prostředí příznivé pro investiční rozhodnutí a vede tudíž k rozvoji vnitřního trhu, její souběžné dosahování ve více zemích zároveň brání šíření cenové nákazy mezi nimi.